Zgoda na montaż ogrodzenia
Gdzie zgłosić chęć wzniesienia ogrodzenia?
Wysokość i rodzaj ogrodzenia
Jakie ogrodzenie zamontować?
Zgoda na montaż ogrodzenia
Montaż ogrodzenia to jeden z ostatnich etapów budowy nowego budynku. Jego zadaniem jest przede wszystkim wygrodzenie przestrzeni. Ponadto zabezpiecza przed dostępem na teren posesji i może stanowić zasłonę obszaru wewnątrz. Ogrodzenie może być wykonywane z różnych materiałów i w odrębnych typach konstrukcji. Może się jednak okazać, że przeprowadzenie prac będzie wymagało uzyskania zgody. Kiedy taka będzie potrzebna?
Ogólnie montaż ogrodzenia nie wymaga uzyskiwania pozwolenia. W kilku przypadkach potrzebne jest jedynie zgłoszenie chęci wykonania takich prac. Musisz złożyć dokumenty zawsze, kiedy ogrodzenie będzie wyższe, niż 2,2 metra. Będziesz musiał również zgłosić te prace, jeśli ogrodzenie zechcesz umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Będzie to wymagane z uwagi na fakt, że montaż ogrodzenia panelowego może ograniczać widoczność kierowcom. Dodatkowo zgłoszenie będzie potrzebne w przypadku grodzenia obiektów wpisanych na listę zabytków.
Jeśli nie jesteś pewien, czy ogrodzenie wymaga zgłoszenia, odwiedź starostwo powiatowe odpowiednie dla obszaru, na którym znajduje się działka. Może się okazać, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje inne zagospodarowanie obszaru. Często dla danych terenów stosuje się odmienne wytyczne związane z jego zagospodarowaniem. Wówczas możesz mieć ograniczenia dotyczące ogrodzenia.
Stal ocynkowana | Nowoczesne systemy ogrodzeń | Aluminium
Gdzie zgłosić chęć wzniesienia ogrodzenia?
Starostwo to miejsce, w którym musisz złożyć dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia. Wśród nich znajdzie się dokładny opis zakresu wykonywanych prac wraz z pomiarami. Ponadto musisz mieć prawo do dysponowania nieruchomością, co potwierdzisz odpowiednim oświadczeniem. Dodatkowo urzędnik może poprosić Cię o wykonanie szkiców zagospodarowania lub rysunków.
Zgłoszenia musisz dokonać na 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli rozpoczniesz budowę przed upływem terminu umożliwiającego sprzeciw urzędowi lub nie zgłosisz prac, ogrodzenie będzie traktowane jako samowola budowlana. Wówczas możesz narazić się na karę grzywny lub nawet nakaz rozbiórki ogrodzenia.
SZYBKIE ZAPYTANIE
Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.
Wysokość i rodzaj ogrodzenia
Przepisy nie definiują tego, jaką wysokość powinno mieć ogrodzenie. Poza informacją o wysokości, która wymaga dokonania zgłoszenia, nie znajdziesz informacji o minimalnych czy maksymalnych wymiarach. Nieco inne światło na to zagadnienie może rzucić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. W tym wypadku obostrzenia wynikają z zasad bezpieczeństwa lub zabytkowej charakterystyki dzielnicy. Jeszcze jedna wysokość podawana w przepisach to 1,8 metra. Poniżej tej wysokości nie można montować ostrych elementów ogrodzenia.
Przepisy pozostawiają także dowolność w zakresie wyboru typu konstrukcji płotu. Możesz przeprowadzić montaż ogrodzenia panelowego, siatki ogrodzeniowej czy murowanych cokołów. Określone są jedynie minimalne wymiary szerokości furtki wejściowej i bramy wjazdowej. W tym wypadku jednak również warto przeanalizować lokalny plan zagospodarowania przestrzennego.
Jakie ogrodzenie zamontować?
Przepisy i ograniczenia z nich wynikające to tylko jeden z elementów, jakie mają wpływ na ostateczną formę ogrodzenia i jego wysokości. Podczas wyboru materiału i wysokości tego elementu architektonicznego będziesz kierował się przede wszystkim jego funkcją. Różnice w wysokości będą zależały również od charakteru obiektu i jego lokalizacji. Przykładowo na obszarze ogródków działkowych ogrodzenie pomiędzy działkami najczęściej nie może przekraczać jednego metra. W tym wypadku obowiązuje regulamin wewnętrzny ośrodka.
Najczęściej wysokość ogrodzenia mieści się w przedziale pomiędzy 150 a 180 centymetrów. Żeby nie zasłaniać całkowicie obiektu i jego otoczenia popularne są ogrodzenia z paneli lub siatki. Montaż ogrodzenia panelowego o takiej wysokości nie tylko pozwoli na ukazanie bryły domu. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo obiektu postaw na wyższe ogrodzenia. Optymalna będzie wówczas wysokość pomiędzy 180 a 220 centymetrów. W świetle przepisów ogrodzenie możesz wyposażyć w ostre zakończenia i jednocześnie nie musisz zgłaszać prac.
Wysokość jest tylko jednym z kryteriów wyboru ogrodzenia. Często najpierw zainteresuje Cię rodzaj ogrodzenia, sposób montażu i jego wymiary, a dopiero na końcu wysokość. Warto jednak mieć świadomość, że ten parametr również jest regulowany przez przepisy, a nie tylko poczucie estetyki właściciela.
Zobacz też:
Materiał na domki mobilne | Ocynk ogniowy czy galwaniczny | Jak spawać ocynk?