Dwuteowniki stalowe

Ilość produktów spełniających kryteria na dziale stali ocynkowanej: 81

Czym jest dwuteownik stalowy i jaki ma właściwości?

Wytopy stali o różnych klasach szeroko wykorzystywane są w budownictwie i przemyśle. Wytop żelaza i węgla tworzy stal czarną, która należy do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jednym z wyrobów, które wykonuje się z tego materiału, są dwuteowniki. To przygotowane w procesach walcowania elementy o charakterystycznym kształcie. Składają się z dwóch części w kształcie litery T, nazywanych teownikami. Oba kształtowniki połączone są ze sobą nogami, dlatego kształtownik przypomina literę T wraz z jej lustrzanym odbiciem.

Charakterystyczna konstrukcja składająca się z dwóch jednakowych podstaw i pionowego wspornika jest w stanie przenosić bardzo duże obciążenia. Profesjonalnie wykonane i przygotowane płaskowniki dobrze przenoszą siły nacisku. Ich konstrukcja wpływa na sztywność elementu, która jest nieosiągalna dla wyrobów o innych kształtach.

Ponadto każdy dwuteownik stalowy charakteryzuje się takimi samymi cechami jak inne konstrukcje stalowe. Wyroby są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znoszą obciążenia stałe i zmienne. Niestety wykazują się niską odpornością na wysokie temperatury i czynniki atmosferyczne. Dwuteowniki nie tylko wykorzystywane na zewnątrz budynków muszą być zabezpieczone przed korozją.

Zastosowanie dwuteowników stalowych

Każdy dwuteownik stalowy wykonywany jest w wielu wariantach. Przede wszystkim różnice wynikają z grubości blachy, które została wykorzystana do ich tworzenia. Z uwagi na typ konstrukcji można wybrać między innymi:

  • dwuteownik HEB - konstrukcja w wersji lekkiej
  • dwuteownik HEA - wersja normalna
  • dwuteownik IPN
  • dwuteownik IPE

Dwuteownik HEB 180 | 200 | 220

Ponadto produkty różnią się między sobą wymiarami. Charakterystyką tych produktów jest to, że wszystkie wymiary wynikają z norm. Cyfra następująca po symbolu literowym oznacza wysokość pomiędzy dwoma zewnętrznymi krawędziami podstaw. W przypadku HEB 200 jest to około 200 milimetrów. Różnice pomiędzy poszczególnymi produktami wynikają także z rodzaju stopu stali, jaki został użyty do ich produkcji.

Dwuteownik HEA 120

Różnorodność asortymentu sprawia, że dwuteowniki mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach i branżach. Ich konstrukcję najczęściej wykorzystywane są w budownictwie do tworzenia elementów nośnych. Sprawdzą się do produkcji nadproży w obiektach przemysłowych i magazynowych. Ich spora długość i sztywność sprawiają, że można je rozmieścić nawet nad otworami o sporej szerokości. Chętnie projektowane są w budynkach wykonywanych ze stali w konstrukcji szkieletowej.

Ponadto dwuteowniki mogą być stosowane także do tworzenia maszyn produkcyjnych. Wykonuje się z nich ramę konstrukcyjną, która przenosi największy ciężar urządzenia. Dodatkowo ich charakterystyczną formę można spotkać w dźwigach czy suwnicach. Wykorzystywane są do różnego rodzaju konstrukcji wsporczych, które mają za zadanie przenoszenie sporych obciążeń stałych i zmiennych.

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium