Blog - Akademia Ulamex

Jak spawać ocynk? Czym jest gorączka cynkowa?

Jak spawać ocynk? Czym jest gorączka cynkowa?

Spis treści:


W jaki sposób spawać ocynk? Co to jest stal ocynkowana?
Czy spawanie kształtowników z ocynku jest możliwe i bezpieczne?
Jakie są objawy gorączki cynkowej i jak sobie z nią radzić?
Przygotowanie stanowiska do spawania ocynku
W jaki sposób spawać ocynk?
Na co uważać podczas spawania ocynku?


 

W jaki sposób spawać ocynk? Co to jest stal ocynkowana?

Każdy stop stali łączy się w nieco inny sposób i niesie to ze sobą konkretne problemy. W zrozumieniu trudności spawania stali ocynkowanej może pomóc przybliżenie jej struktury i sposobu uzyskiwania takiego materiału. Cynkowanie, to nic innego, jak pokrywanie elementu ze stali czarnej warstwą cynku. Ten proces można przeprowadzić rozmaitymi metodami w zależności od potrzebnego efektu i charakteru elementu.

 

Choć w niektórych przypadkach kątowniki pokrywa się cynkiem sposobami galwanicznymi lub natryskowymi, najczęściej wykonywane jest cynkowanie metodą ogniową. Wówczas rozgrzewa się cynk do temperatury około 450°C i w płynnym preparacie moczone są wybrane elementy. Profile stalowe ocynkowane są wyciągane po kilkunastu minutach, a ostateczne właściwości powłoki można zauważyć dopiero po całkowitym wystygnięciu cynku.

 

Cynkowanie stali sprawia, że na jej powierzchni powstaje nieprzepuszczalna powłoka. Dzięki wewnętrznym reakcjom zachodzącym pomiędzy produktem stalowym i cynkiem, warstwa zewnętrza dokładnie przylega do metalowego elementu. Tym samym tworzy powłokę ochronną przed działaniem wilgoci i korozją stali. Pozwala to bez obaw stosować metalowe konstrukcje na zewnątrz budynków i tym samym nie martwić się potrzebą ich pielęgnacji. Co ciekawe, ochronna powłoka zabezpiecza powierzchnię także przed osadzaniem się kamienia. Cecha ta sprawia, że rura ocynk jest chętnie stosowana w instalacjach.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Czy spawanie kształtowników z ocynku jest możliwe i bezpieczne?

Współcześnie można zaobserwować, że profil ocynkowany jest jednym z bardziej popularnych elementów, stosowanych do budowy ogrodzeń. Metalowe przęsła wyglądają modnie, estetycznie i nowocześnie. Zarazem są bardzo wytrzymałe. Jedne montowane są za pomocą nitów, inne są spawane. Ale czy da się spawać ocynk? W jakim stopniu jest to bezpieczne? Czy może na tym ucierpieć nasze zdrowie, a nawet życie?


 

Jakie są objawy gorączki cynkowej i jak sobie z nią radzić?

Pierwsze objawy gorączki cynkowej mogą pojawić się nawet po kilku godzinach od zatrucia. Jednym z pierwszych objawów jest nagły wzrost temperatury, nawet do 40o Celsjusza. Oprócz tego pojawić się może kaszel, krótki oddech, nudności, duszność oraz bóle mięśni i głowy. Z reguły gorączka trwa kilka godzin.

 

Ważne jest aby jak najszybciej reagować na objawy. Najlepszym i wskazanym rozwiązaniem jest zawiezienie osoby zatrutej do szpitala. Należy poinformować lekarza, że może być to zatrucie tlenkiem cynku.

 

Zdecydowanie nie polecamy leczenia gorączki cynkowej domowymi sposobami, ponieważ jest to zbyt poważne zatrucie, które może się bardzo źle skończyć.


 

Przygotowanie stanowiska do spawania ocynku

Podczas spawania ocynku oraz innych wyrobów należy pamiętać żeby pomieszczenie, w którym pracujemy było odpowiednio wentylowane. Nigdy nie wolno spawać w zbyt ciasnym oraz szczelnym pomieszczeniu, ponieważ opary i pyły towarzyszące spawaniu mogą doprowadzić nas nawet do utraty przytomności.

 

Przed spawaniem elementów ze stali ocynkowanej warto doinwestować nasze stanowisko w specjalistyczną maskę z filtrem oraz wysokiej jakości ubranie. Jest to dosyć duży wydatek, jednak należy pamiętać, że zdrowie jest priorytetem.


Ocynk cena - sprawdź aktualne ceny


 

W jaki sposób spawać ocynk?

Rury lub bednarka ocynkowana to tak naprawdę stal, która pokryta jest dodatkową warstwą w postaci cynku. Dlatego jej spawanie jest możliwe wszystkimi metodami, którymi można łączyć konstrukcje z czarnej stali. Czasem stosuje się także lutowanie, jednak jest to metoda bardzo pracochłonna i z reguły wykonywana tylko przy niewielkich konstrukcjach. Dopuszczalne jest spawanie metodami łukowymi, czyli elektrodą otuloną i spawanie MIG/MAG. W warunkach warsztatowych i domowych z reguły właśnie te metody wybierane są przez konstruktorów.

 

Przed przystąpieniem do spawania należy usunąć warstwę ocynku ze stali. W tym celu zalecane jest zeszlifowanie jej przy pomocy szlifierki kątowej wyposażonej w tarcze szlifierskie lub lamelkowe. Blacha ocynkowana powinna być zeszlifowana w obrębie kilku centymetrów od miejsca nakładania spoiny. Część specjalistów proponuje także opalenie warstwy ocynku palnikiem. Przy takiej metodzie należy pamiętać o tym, by nie dopuścić do przegrzania płaskowników lub rur. Wówczas nie tylko usuniemy warstwę ocynku, ale także możemy zniszczyć strukturę stali. Dodatkowo należy unikać wdychania dymu powstałego w tym procesie.

 

Przygotowanie elementów stali ocynkowanej należy przeprowadzić z uwzględnieniem możliwości osłabienia jednego ze spawanych elementów. Przygotowując bednarkę, element o mniejszym znaczeniu lub wymagający mniejszej estetyki umieszcza się od spodu. Na górze znajdzie się bednarka, która musi pozostać w całości. Po przygotowaniu powierzchni należy ścisnąć ze sobą oba elementy za pomocą ścisków spawalniczych lub skręcić śrubami.


 Popularne kształtowniki ocynkowane:

Profil ocynkowany 60x40x2 | Profil ocynkowany 100x20x1,2 | Ceownik 25x25x25x1,5


 

W przypadku spawania ocynku nie zaleca się prowadzenia spawu ciągłego. Warto też często przerywać pracę. Ma to na celu niedopuszczenie do zbytniego nagrzewania się powierzchni ocynku, co może powodować jego uszkodzenie. Najczęściej specjaliści zalecają prowadzenie gęstego spawania punktowego, a następnie uzupełnianie linii łączenia. Często polecane jest kierowanie łuku spawalniczego przed tworzoną spoinę. Dzięki temu powierzchnia nagrzeje się i ewentualne pozostałości cynku wyparują.

 

Po zakończeniu spawania należy oczyścić spraw ze zgorzeliny. Najpierw z grubsza usuwa się ją za pomocą młotków spawalniczych, a następnie powierzchnia czyszczona jest szczotką drucianą. To też ostatnia okazja, żeby wyszlifować spoinę lub wygładzić ją dla uzyskania estetycznego wyglądu.

 

Pozostaje jeszcze problem braku zabezpieczenie przed korozją przestrzeni poddanej szlifowaniu. Przy spawaniu warsztatowym czy tym bardziej realizowanym w warsztacie przydomowym nie ma możliwości ponownej kąpieli w rozgrzanym ocynku. W związku z tym powierzchnię można zabezpieczyć na dwa sposoby. Pierwszą z nich jest pokrycie elementu masą asfaltową stosowaną przy tworzeniu hydroizolacji budynków. Po wyschnięciu można ją pomalować, jednak w miejscu aplikacji element będzie miał większą grubość.

 

Innym sposobem jest pokrycie specjalnym preparatem cynku w formie aerozolu. Jest to metoda znacznie łatwiejsza i zbliżona do profesjonalnego malowania proszkowego.


 

Na co uważać podczas spawania ocynku?

Przy okazji wymieniania technik usuwania warstwy ocynku ze stali wspominaliśmy o ulatniających się oparach. Także podczas spawania może uwalniać się charakterystyczny zielonkawy dym zawierający tlenek cynku. Choć wszystkie dymy spawalnicze nie należą do zdrowych, ten jest wyjątkowo toksyczny. Jego wdychanie może prowadzić do różnorodnych objawów jak bóle głowy, gorączka cynkowa czy nawet trwałe uszkodzenie płuc.

 

Przygotowując się do spawania stali cynkowanej, należy zadbać o odpowiednie warunki pracy. Pomieszczenie powinno być doskonale wentylowane, a prace warto prowadzić pod wyciągiem dymowym. W warunkach domowych można prowadzić prace na zewnątrz, dbając o to, żeby wiatr zabierał dym w przestrzeń oddaloną od zabudowań. W razie potrzeby prace można zlecić wykwalifikowanym zakładom spawalniczym i tym samym uniknąć kłopotów ze szkodliwymi oparami.


Sprawdź nasz najnowszy materiał na Youtube:

 

Akademia Ulamex na Youtube

Zobacz nasze inne artykuły:
 
Rury stalowe ocynkowane Rury stalowe ocynkowane

Rury ocynkowane są chętnie wykorzystywanym produktem w budownictwie. Można je spawać i łączyć, tworząc np. konstrukcje nośne dla ogrodzeń, bram i garaży. Sprawdź naszą szeroką ofertę stalowych rur ocynkowanych.

Profil stalowy ocynkowany Profil ocynkowany

Zastanawiasz się, gdzie kupić dobre profile ocynkowane? Jesteś w dobrym miejscu! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą profili ocynkowanych. Otrzymaj bezpłatną wycenę już dziś!


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium