Blog - Akademia Ulamex

Montaż ogrodzenia panelowego - jak to zrobić?

Montaż ogrodzenia panelowego - jak to zrobić?

 


 Spis treści:


Ogrodzenia panelowe
Prace przygotowawcze do montażu
Wyznaczenie miejsca ulokowania słupków ogrodzeniowych
Montaż konstrukcji nośnej
Mocowanie paneli


 

Ogrodzenia panelowe

Jeszcze kilka lat temu ogrodzenie panelowe kojarzyło się głównie z obiektami przemysłowymi, boiskami sportowymi i placami zabaw dla dzieci. Obecnie coraz częściej pojawia się wokół domów jednorodzinnych i osiedli. Na rosnącą popularność wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest łatwy montaż. Taka praca nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a odrobina wiedzy wystarczy, żeby ogrodzenie zamontować samodzielnie.


 

Prace przygotowawcze do montażu

Zdecydowałeś się na konkretny wariant ogrodzenia i wybrałeś jego wygląd? Doskonale. Montaż ogrodzenia panelowego należy rozpocząć od przygotowania wszystkich elementów, które będą potrzebne. Pozwoli to szybko przejść do pracy. Zwróć uwagę, czy pamiętałeś o takich elementach jak:

  • słupki narożne i uzupełniające
  • odpowiednia ilość paneli
  • uchwyty montażowe dopasowane do wymiarów słupków
  • narzędzia do kopania
  • zaprawa betonowa i żwir
  • prefabrykaty do podmurówki (jeśli wybrałeś taki wariant)
  • sznurek

Jeśli wszystkie elementy są już na terenie ogradzanej posesji, możesz przejść do prac przygotowawczych. Zacznij od oczyszczenia obszaru, na którym prowadzone będą prace. Usuń z niego zalegające kamienie i krzewy. Jeśli grodzisz teren nieużytkowany, z pewnością będziesz musiał wykosić trawę. Pozwoli Ci to szybciej i bez komplikacji przeprowadzić prace montażowe.

Zwróć uwagę również na nierówności terenowe i różnice wysokości działki. Szczególnie przy furtkach czy bramach trzeba je wyrównać i uzyskać dokładny poziom. Tylko w ten sposób bramki będą się dobrze domykać i unikniesz sytuacji, w której podczas montażu panele i słupki nie są ustawione równolegle. Większe nierówności należy wyrównać z pomocą ciężkiego sprzętu lub stosować montaż schodkowy.

 


Fotowoltaika  |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Stal nierdzewna


 

Wyznaczenie miejsca ulokowania słupków ogrodzeniowych

Po przygotowaniu terenu, pora na wyznaczenie miejsca dla newralgicznych słupków. Chodzi o słupki ogrodzeniowe narożne i początkowe, znajdujące się przy bramach. Jeśli ogrodzenie ma nieregularny kształt, a działka jest wielościanem, słupki narożne montuje się w każdym miejscu, gdzie ogrodzenia zmienia bieg. Musisz dokładnie wyznaczyć ich pion i położenie, ponieważ nie ulegnie to już zmianie.

Kolejnym krokiem będzie wyznaczenie miejsc, w których staną słupki pomocnicze, do których zamontujesz panele. Standardowo panele ogrodzeniowe 3D i płaskie mają 2,5 metra szerokości. Do tego musisz doliczyć szerokość słupka i dystans potrzebny na montaż. W ten sposób uzyskasz odległość, w jakiej znajdzie się środek każdego elementu nośnego. Rozciągnij sznurek pomiędzy pierwszym i ostatnim słupkiem, dzięki czemu uzyskasz linię ogrodzenia. Pozostaje Ci tylko odległość pomiędzy wyznaczonymi słupkami narożnymi podzielić na obliczone długości.

Praktycznie nie da się tak podzielić długości, żeby na końcu nie została zbyt małą odległość na wkomponowanie panela. Dlatego potrzebne będzie cięcie jednego lub kilku elementów. Jeśli odległość jest mniejsza, niż połowa panelu, zastanów się nad przycięciem kilku ostatnich produktów. Straty materiałowe będą niewielkie, a płot będzie prezentował się znacznie lepiej.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Montaż konstrukcji nośnej

Jeśli wybrałeś betonowy cokół, teraz wystarczy przykręcić słupki ogrodzeniowe do jego powierzchni. W innym przypadku po wytyczeniu lokalizacji słupków nadchodzi pora na roboty ziemne. Otwory pod elementy nośne możesz wykonać ręcznie za pomocą łopaty lub świdra. Przy dłuższych ogrodzeniach warto sięgnąć po pomoc operatora minikoparki, wyposażonej w świder. To znacznie przyspieszy pracę.

Głębokość otworów nie może być mniejsza niż 60cm, a ziemia w jego wnętrzu powinna być zwięzła i zbita. Nie możesz zostawić wewnątrz luźnych elementów, które mogą utrudnić wiązanie betonu. Do tak przygotowanych otworów możesz wprowadzić słupki ogrodzeniowe, pamiętając o ułożeniu ich w wyznaczonym punkcie.

Każdy słupek musisz dokładnie skontrolować, dokonując pomiaru pionu i poziomu. Sprawdź też jeszcze raz, czy element jest ulokowany we właściwym miejscu. Zmierz odległość od poprzedniego słupka i ewentualnie wprowadzić korekty. Rozciągnięty sznurek między narożnymi wspornikami ułatwi Ci pracę.

Po dokonaniu ostatnich korekt każdy otwór zalej betonem o konsystencji półsuchej. Możesz skorzystać z betoniarki, jednak w przypadku dużych ogrodzeń i licznych otworów, potrzebna będzie gruszka z betoniarni. Mieszankę możesz dodatkowo wzmocnić drobnym żwirem. Pamiętaj, żeby beton wylany był maksymalnie do poziomu gruntu.


 

Mocowanie paneli

Po zabetonowaniu słupków i ustaleniu ich układu wspornikami, musisz czekać na związanie zaprawy. Dopiero kiedy słupki będą stabilne, możesz przejść do montażu paneli. W ogrodzeniach z obmurówką wcześniej zamontuj prefabrykaty łączące słupki. Jeśli dobrze rozplanowałeś i zamocowałeś słupki, samo przykręcanie paneli nie sprawi Ci problemu. To przyjemne zajęcie, ponieważ szybko widać efekty postępujących prac.

Montaż paneli ogrodzeniowych przeprowadza się za pomocą uchwytów dopasowanych do wymiarów przekroju słupka. Ilość uchwytów zależy od wysokości paneli i ich ciężaru. Jeśli nie korzystasz z rozwiązania systemowego, musisz samodzielnie ocenić potrzebną ilość uchwytów i ich rozmieszczenie.

 

Do góry

Zobacz też:


Jaki kolor paneli ogrodzeniowych wybrać?  |  Jak dbać o stal czarną?  |  Dlaczego zamontować panele z drutu


 Sprawdź również nasz najnowszy materiał na Youtube:


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium