Blog - Akademia Ulamex

Montaż modułów PV wolnostojących

Montaż modułów PV wolnostojących

 


 Spis treści:


Fotowoltaika na gruncie - wybór czy konieczność?
Prace przygotowawcze do montażu modułów PV
Mocowanie paneli fotowoltaicznych
Farmy fotowoltaiczne i konstrukcje na gruncie - jak je zabezpieczyć?


 

Fotowoltaika na gruncie - wybór czy konieczność?

Panele fotowoltaiczne na stałe wrosły już w krajobraz rodzimych miasteczek i wsi. Ekrany czerpiące fotony z promieni słonecznych i przetwarzające je na prąd elektryczny pojawiają się na budynkach administracyjnych, publicznych czy miejscach kultu. Powszechnie fotowoltaika montowana jest także w obrębie budynków prywatnych. Choć najczęściej spotykana jest na dachach, może być także w formie wolnostojącej na gruncie. W jaki sposób lokalizacja wpłynie na wydajności i sposób montażu paneli? 

Instalację wolnostojącą wybiera się najczęściej w sytuacji, kiedy na połaci dachowej nie ma odpowiednich warunków. Słaba konstrukcja, nieodpowiedni spadek, nieregularna budowa połaci czy zacienienie to najczęściej spotykane powody zaniechania mocowania paneli na dachu. Dlatego często lepszym sposobem jest ulokowanie sieci w pewnej odległości od domu niż na siłę szukanie warunków na dachu. 

Przy okazji warto wspomnieć o zaletach montażu paneli na gruncie. W zasadzie wszystkie farmy fotowoltaiczne konstruowane są w ten sposób i nikt nie wspomina o słabych parametrach pobierania mocy. Wręcz przeciwnie, dysponując wolną przestrzenią, możesz ustawić konstrukcje pod wybranym kątem i w odpowiednim kierunku, co poprawi wydajność paneli. Nie będzie też większego problemu z podłączeniem fotowoltaiki do sieci czy utrzymaniem paneli w czystości. 


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Prace przygotowawcze do montażu modułów PV

Do montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie wybierz odpowiednie miejsce. Przede wszystkim musi być dobrze nasłonecznione i odsłonięte. Najlepsze będzie wzniesienie z możliwością montażu na południowym stoku, jednak na płaskiej powierzchni także stworzysz właściwe warunki.  Pamiętaj o utwardzeniu podłoża za pomocą kruszyw żwirowych, a przy gruntach luźnych może być potrzebne stworzenie fundamentów. 

Następnym krokiem będzie wkopanie w ziemię lub betonowanie podpór, do których zamocowany zostanie stelaż nośny. Do stworzenia konstrukcji wybierz materiał, który będzie najbardziej odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Stelaż możesz wykonać z aluminium, jednak z uwagi na trwałość, dostępność i cenę, lepsza będzie stal ocynkowana. Kątownik ocynkowany jest łatwiejszy w obróbce od aluminium, a pamiętając o zabezpieczeniu miejsc obróbki, uchronisz go przed korozją. 

Do podstawy będziesz montował konstrukcję pozwalającą na ułożenie paneli w odpowiedniej pozycji. To od długości kątowników ocynkowanych i sposobu ich położenia zależy nie tylko stabilność, ale także odpowiedni kąt nachylenia ekranów. Najczęściej panele układane pod kątem 45 stopni lub innym bliskim temu. Dlatego już na etapie projektowania konstrukcji musisz to przewidzieć. 

Pamiętaj też o odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi słupkami i całymi rzędami ekranów. Musisz zapewnić sobie przejście pomiędzy nimi, co ułatwi utrzymanie konstrukcji w czystości i ewentualne naprawy uchwytów hakowych w późniejszym czasie. Ponadto, korzystając z kątowników ocynkowanych, musisz połączyć ze sobą wszystkie elementy, tworząc stabilną kratownicę. Ostatnim krokiem będzie montaż uchwytów i profili PV, które zwieńczą całą konstrukcję nośną.

 


Stal ocynkowana |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Aluminium


 

Mocowanie paneli fotowoltaicznych

Jeśli udało Ci się już stworzyć konstrukcję nośną i odczekałeś na jej osadzenie na gruncie, pora na montaż paneli. Do jego skutecznego przeprowadzenia będą Ci potrzebne klemy środkowe i końcowe, z pomocą których przymocujesz panele do podstawy. Dobierając takie produkty, pamiętaj o tym, żeby ich wymiary pasowały do otworów wyprofilowanych wewnątrz szyn. To pozwoli Ci na łatwe mocowanie z użyciem jedynie kluczy nasadowych i zapewni stabilność montażu. 

Przy doborze właściwych elementów złącznych samo mocowanie paneli nie powinno Ci sprawiać problemu. Mając dostęp z ziemi do szyn montażowych, z łatwością ułożysz panele we właściwej odległości i założonym układzie. Najważniejsze będzie stabilne zamocowanie pierwszego ekranu w każdym rzędzie. Tutaj musisz zwrócić szczególną uwagę na ustalenie poziomu względem szyn. Jeśli dokonasz odpowiednich pomiarów i panel znajdzie się we właściwym miejscu, następne ułożysz już intuicyjnie. Mając do dyspozycji prawidłowo dobrane uchwyty i dobrze pomierzone odległości pomiędzy kątownikami ocynkowanymi, sam montaż ekranów będzie przyjemnością. 


 

Farmy fotowoltaiczne i konstrukcje na gruncie - jak je zabezpieczyć? 

Oddalenie konstrukcji od zabudowań może generować pewne problemy związane z zapewnieniem instalacji bezpieczeństwa. Choć same panele są odporne na uszkodzenie mechaniczne i czynniki atmosferyczne, są też bardzo kosztowne. To może skłonić amatorów cudzej własności do kradzieży. Z różnych przyczyn niekorzystne z punktu widzenia instalacji będzie też towarzystwo zwierząt szukających schronienia pomiędzy nimi. Dlatego zadbaj o to, żeby plac z konstrukcją fotowoltaiczną dobrze zabezpieczyć. 

Niezależnie od tego, czy stworzyłeś niewielką farmę fotowoltaiczną lub jednie kilka paneli pobierających prąd na użytek własny gospodarstwa, zadbaj o ogrodzenie. Nie musisz silić się na murowane konstrukcje, co mocno podnosi koszty, a budowa trwa tygodniami. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe, które szybko i niewielkim kosztem zamontujesz wokół instalacji. Zarówno panele 3D, jak i słupki ogrodzeniowe potrzebne do stworzenia takiej konstrukcji znajdziesz w hurtowni Ulamex.

Fotowoltaika na gruncie ma swoje wady i zalety. Wielu inwestorów nie decyduje się na nią z uwagi na utratę wolnej przestrzeni. Inni cenią sobie za to, że połać dachowa pozostaje w nienaruszonym stanie. Niezależnie od tych czynników, czy fotowoltaika nie będzie podłączona do sieci oraz jaką moc będzie miała instalacja, wygrywa na tym zawsze środowisko naturalne, a z biegiem czasu także inwestor. 

 

Do góry

Zobacz też:


Dofinansowanie do fotowoltaiki  |  Czy mycie fotowoltaiki ma sens?   |  Montaż fotowoltaiki na dachu


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium