Przyłączenie fotowoltaiki do sieci - co musisz wiedzieć?
Kto może przyłączyć konstrukcję fotowoltaiczną do sieci?
Przyłączenie fotowoltaiki do sieci - formalności
Rozliczenia energii z operatorem
Przyłączenie fotowoltaiki do sieci - co musisz wiedzieć?
Sieć fotowoltaiczna może pobierać energię i magazynować jej nadwyżki w akumulatorach. Niestety w domach jednorodzinnych często nie ma miejsca na takie urządzenia, które na dodatek są kosztowne. Sposobem na wykorzystanie nadwyżek energii jest podłączenie domowej instalacji do sieci energetycznej. Osoby, które liczą na zyski ze sprzedaży nadwyżek energetycznych operatorowi i tworzą celowo zbyt duże instalacje, muszą być ostrożne. Wyjaśnimy dlaczego.
Kto może przyłączyć konstrukcję fotowoltaiczną do sieci?
Żeby nasza instalacja fotowoltaiczna mogła stać się częścią sieci, potrzebna jest instalacja typu on-grid. Taka instalacja nie może ona działać bez podłączenia do sieci energetycznej, jednak w razie mniejszej ilości pobieranej energii własnej, może skorzystać z prądu sieciowego. Dlatego faktycznie panele zamontowane na dachu stają się częścią sieci energetycznej. Dla potrzeb skonstruowania umowy pomiędzy zakładem energetycznym a dostawcą/odbiorcą energii, stworzono pojęcie prosument. To pojęcie jest połączeniem producenta z konsumentem, czyli podmiotu dostarczającego energię do sieci i jednocześnie wykorzystującego ją do potrzeb własnych. Prosumentem do niedawna mogły być tylko osoby fizyczne, jednak w ostatnim czasie umożliwiono korzystanie z tego rozwiązania firmom oraz innym podmiotom. Powszechnie na fotowoltaikę stawiają urzędy, ośrodki wyznaniowe czy spółdzielnie mieszkaniowe. Jeśli chodzi o wielkość sieci, przepisy umożliwiają podłączenie tylko mikroinstalacji. Tym terminem określa się wszystkie instalacje o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW. Dla porównania instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego z reguły mieści się w granicach pomiędzy 3 - 8 kW. Nieco większe instalacje dotyczą obiektów przemysłowych i administracyjnych.
Stal ocynkowana | Panele ogrodzeniowe | Aluminium
Przyłączenie fotowoltaiki do sieci - formalności
Formalności związane z przyłączeniem fotowoltaiki do sieci w przypadku zestawu o wspomnianej wielkości nie są skomplikowane. Wystarczy złożyć wniosek do dystrybutora o przyłączenie, do którego niezbędne jest:
- prawidłowe wykonanie instalacji z pomocą instalatora z uprawnieniami do instalacji odnawialnych źródeł energii,
- zebranie niezbędnych dokumentów, takich jak schemat instalacji elektrycznej obiektu z podłączoną instalacją czy dokumentację techniczną instalacji. Wymagania różnią się w zależności od operatora
- wypełnienie i złożenie wniosku właściwego dla danego operatora o zgłoszenie podłączenia fotowoltaiki do sieci,
- montaż licznika dwukierunkowego przez zakład energetyczny po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w terminie do 30 dni,
- stworzenie i podpisanie umowy o świadczeniu usług.
Nieco więcej formalności czeka podmioty, których sieci są większe od niż 40 kW lub w przypadku sprzedaży energii. Wówczas umowy formułowane są indywidualnie, co zabiera znacznie więcej czasu. Potrzebny jest także wniosek do dystrybutora o określenie warunków przyłączenia. Taki wniosek składany jest również w sytuacji, kiedy instalacja fotowoltaiczna już funkcjonuje, jednak nie jest podłączona do sieci. Wówczas potrzebne będzie wybudowanie dodatkowego przyłącza.
SZYBKIE ZAPYTANIE
Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.
Rozliczenia energii z operatorem
Podłączenie konstrukcji fotowoltaicznej do sieci generuje też ciekawy sposób rozliczania się z operatorem. Najczęściej w umowach występuje pojęcie usługi Net Metering, czyli opomiarowania netto. Od niedawna, poza prywatnymi budynkami jednorodzinnymi, z usługi mogą korzystać także przedsiębiorstwa i inne podmioty. Żeby właściwie wyjaśnić, w czym tkwi problem, warto przybliżyć nieco warunki przekazywania i pobierania energii przez każdą instalację.
Ekrany solarne odbierają energię powstałą przez nagrzanie się odbiornika. Przy odpowiedniej sprawności systemu im większa temperatura działa na panel, tym większą ilość energii generuje system. Dlatego logiczne jest, że w lecie podczas słonecznych dni pobór energii jest znacznie wyższy, niż zimą. Latem z reguły ilość przesłanego do sieci prądu jest znacznie wyższa niż zapotrzebowanie obiektu.
Opomiarowanie netto pozwala na magazynowanie energii u operatora. Wygenerowane latem nadwyżki możemy wykorzystać w okresie, kiedy energii nie wystarcza i potrzebujemy pobierać ją dodatkowo. Niestety prąd nie jest pobierany w stosunku jeden do jednego z ilością dostarczoną w okresie letnim. Prosument może pobrać od 70 do 80 procent wygenerowanej nadwyżki, w zależności od wielkości sieci. Różnica pobierana jest przez operatora i pokrywa koszty magazynowania.
Rozliczenie prosumenta z operatorem odbywa się raz do roku, kiedy to operator podsumowuje ilość wygenerowanej energii i pobranej z sieci. Na rozliczeniu pojawia się także ewentualna ilość energii, którą jeszcze można wykorzystać. Co ciekawe, tylko przez rok od wprowadzenia nadwyżki do sieci możemy korzystać z prądu. Jeśli to się nie uda, nadwyżka przepada. Na szczęście warunki umowy nakazują operatorowi odliczanie w pierwszej kolejności z najstarszych zasobów. Dlatego na wykorzystanie zdobytej dziś energii będziemy mieć kolejne 365 dni.
Nieco inne zasady dotyczą przedsiębiorstw, które decydują się odsprzedawać nadwyżki i nie chcą być jedynie prosumentami. Istnieje możliwość odsprzedaży po średniej cenie z poprzedniego kwartału. Dotyczy to jednak tylko ceny energii czynnej, która stanowi około 40 procent kosztu dostarczenia prądu. Do pozostałych składowych zalicza się:
- koszt przesyłu energii,
- opłata za jakość przesyłu,
- podatek VAT,
- akcyzę,
- opłaty stałe.
Jak widać, podłączenie fotowoltaiki do sieci nie jest sposobem na zysk w postaci sprzedawania energii operatorowi. Nie da się zarobić w ten sposób, choć inne zyski są wymierne. Dobrze zorganizowana sieć ograniczy niemal do zera rachunki za prąd. W domu jednorodzinnym może to przynieść oszczędności w wysokości kilku tysięcy złotych rocznie. W zakładach przemysłowych może to być jeszcze więcej.
Zobacz też:
Co to stal czarna? | Jak dobrać inwenter fotowoltaiczny | Rodzaje paneli ogrodzeniowych