Blog - Akademia Ulamex

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce - jakie elementy są potrzebne?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce - jakie elementy są potrzebne?

 


 Spis treści:


Fotowoltaika na dachu - skuteczność i wygoda
Montaż paneli - co będzie potrzebne?
Mocowanie paneli fotowoltaicznych krok po kroku
Dodatkowe prace przy montażu paneli
Samodzielny montaż paneli


 

Fotowoltaika na dachu - skuteczność i wygoda

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach domów w naszym kraju niczym grzyby po deszczu. W 2020 roku Polska należała do pierwszej trójki państw w Unii Europejskiej, w których zanotowano największy procentowy przyrost mocy pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych. Choć wciąż w procentowym udziale FV w całości produkowanej energii mocno odstajemy od Niemiec czy Francji, dynamika wzrostu jest imponująca.

Wśród przyczyn takiego trendu trudno szukać nagłego zainteresowania ekologią rodzimych inwestorów. Istotniejszymi bodźcami motywującymi są realne korzyści wynikające z niskich rachunków za energię, niezależność energetyczna i bezobsługowość sieci. Często nawet fotowoltaika bez podłączenia do sieci pozwoli Ci całkowicie zapomnieć o problemach z energią w domkach letniskowych czy leśnych kempingach. Czyste powietrze wokół domu bez spalin z kotłów węglowych jest niejako dodatkiem, choć bardzo korzystnym z punktu widzenia mieszkańców.

Panele fotowoltaiczne mogą być montowane w różnych miejscach wokół domu. Najwygodniejszym sposobem jest montaż fotowoltaiki na połaci dachowej. Dzięki takiej lokalizacji panele nie przeszkadzają w normalnym użytkowaniu domu i jego otoczenia. Takie miejsce jest gwarancją odpowiedniego nasłonecznienia, co z kolei wpływa na wydajność całej sieci. Jeśli Twój dach spełnia podstawowe warunki techniczne, a jedna z połaci skierowana jest na południe, wkrótce możesz zapomnieć o rosnących cenach energii i wynoszeniu popiołu z kotłowni.


 

Montaż paneli - co będzie potrzebne?

Połacie dachowe wykończone dachówką ceramiczną cieszą się sporą popularnością. To także rodzaj dachu, na którym mocowanie paneli nie sprawia wielkiego problemu. Zanim jednak przystąpisz do samodzielnego montażu, powinieneś skompletować potrzebne akcesoria. Szukając takich produktów, zwróć uwagę na profile PV czy uchwyty wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Co będzie Ci potrzebne do montażu paneli? Przede wszystkim musisz stworzyć konstrukcję nośną mocowaną do połaci. W przypadku fotowoltaiki dachowej najczęściej uchwyty przykręca się do krokwi. Dlatego potrzebne będą odpowiednie uchwyty hakowe. Jeśli wybierzesz regulowane uchwyty, które składają się z dwóch lub więcej elementów, dzień poprzedzający montaż poświęć na ich łączenie. Dzięki temu już po wejściu na dach prace wysokościowe będą łatwiejsze i bezpieczniejsze. 

Do uchwytów montowane będą szyny, które stworzą fundament pod mocowanie paneli. Każdy panel przytwierdzany jest w górnej i dolnej części do szyny, dlatego na każdy rząd paneli powinny przypadać dwie szyny o odpowiedniej długości. Podczas planowania rozmieszczenia paneli i wyboru długości listew pamiętaj o tym, żeby krawędź ostatniego panelu była oddalona od krawędzi dachu o minimum 40 centymetrów. 

W zależności od systemu możesz wybrać różne elementy złączne, które powinny być dopasowane do siebie nawzajem. W celu uniknięcia pomyłki dobrze będzie przeprowadzić wstępny montaż na placu przed domem. Wówczas przekonasz się, w których miejscach znajdą się panele i czy wszystkie elementy, jak trójkąty PV, czy uchwyty będą do siebie pasowały.

Warto wspomnieć jeszcze o potrzebie doboru odpowiednich narzędzi ręcznych. Z reguły do mocowania uchwytów wystarczy wkrętarka akumulatorowa i wkręty do drewna. Do przykręcania śrub montażowych będą potrzebne klucze oczkowe i płaskie. Przyda się klucz udarowy z odpowiednimi nasadkami. Z uwagi na trudność pracy na wysokości wszystkie elektronarzędzia powinny być zasilane z akumulatorów. Oczywiście nie możesz zapomnieć o poziomicy, miarce i gumowym młotku. 


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Mocowanie paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Jeśli każdy element po próbnym montażu jest na swoim miejscu, a narzędzia czekają z naładowanymi akumulatorami, możesz przystąpić do pracy. W pierwszej kolejności będzie potrzebny demontaż dachówek w miejscach mocowania uchwytów do krokwi. W przypadku dachówek ceramicznych zdjęcie ich z połaci nie powinno być problemem, co wynika ze sposobu montażu tego pokrycia. Dokładnie zaplanuj miejsca mocowania uchwytów i zdejmuj tylko te dachówki, które będą niezbędne. Przy starszych kształtkach ceramicznych może dojść do pęknięcia czy uszkodzenia elementu, dlatego warto wyposażyć się w kilka zapasowych dachówek.

Po odsłonięciu krokwi możesz przejść do montażu uchwytów ze stali nierdzewnej. Za pomocą perforowanych płaskowników przymocuj je do drewnianej konstrukcji dachu za pomocą wkrętów do drewna. To też ostatnia okazja, żeby ocenić stan techniczny połaci dachowej. Po stabilnym zamocowaniu uchwytów możesz z powrotem osadzić dachówki i zabezpieczyć je przed przeciekaniem.

Jeśli wybrałeś właściwe produkty, dokonałeś wstępnego montażu, a połać dachowa nie ma dużego spadku, dalsze prace to już tylko czysta przyjemność. Do uchwytów musisz zamocować wspomniane specjalnie wyprofilowane szyny, w czym może Ci pomóc poziomica. Następnie pozostaje już tylko montaż poszczególnych paneli do konstrukcji nośnej. Dzięki kształtowi przekroju szyn, do wewnątrz będą pasowały klemy środkowe i końcowe. To one przytrzymają ramy ekranów do powierzchni konstrukcji, a w efekcie także całej połaci dachowej.

Podczas montażu zwróć szczególną uwagę na mocowanie pierwszego panelu. Jeśli przykręcisz go w odpowiednim miejscu i dokładnie prostopadle do szyn, z kolejnymi nie będzie już problemu. Wystarczy dosunąć mocowany panel do krawędzi ścianki już zamontowanego, a pomiary kontrolne będą jedynie formalnością. Cały montaż paneli do połaci z przygotowanymi uchwytami zajmie ekipie dwóch osób jeden dzień roboczy. 

Wspomniany montaż jest tylko jednym ze sposobów mocowania paneli. W niektórych systemach wykorzystuje się śruby dwugwintowe lub inne pomysły na mocowanie. Niezależnie od tego, który ze sposobów wybierzesz, zadbaj o to, żeby wszystkie elementy były do siebie dopasowane i profesjonalnie zamontowane. 

 


Stal ocynkowana  |  Ogrodzenia panelowe  |  Aluminium


 

Dodatkowe prace przy montażu paneli

Montaż paneli fotowoltaicznych na połaci dachowej to jeden z najbardziej spektakularnych etapów prac, jednak niejedyny. Cały system będziesz musiał jeszcze spiąć ze sobą przewodami. Tu nie zapomnij o oborze okablowania typowego dla fotowoltaiki, które będzie odporne na wysoką temperaturę, mróz i wilgoć. Tylko takie przewody są w stanie wytrzymać skrajne warunki atmosferyczne panujące na połaci. 

Okablowanie musisz poprowadzić do miejsca, w którym znajdzie się serce całej sieci, czyli rozdzielni. W niej montuje się falownik przetwarzający prąd stały na zmienny oraz licznik dwustronny do przesyłania prądu do sieci operatora lub pobierania z niej energii W przypadku instalacji off-grid musisz znaleźć także miejsce na akumulatory. Przewody z połaci dachowej do rozdzielni możesz poprowadzić po elewacji, jednak zaleca się prowadzenie ich w peszlach wewnątrz szachtów komunikacyjnych lub wzdłuż ścian.


 

Samodzielny montaż paneli

Dla osób z kwalifikacjami i umiejętnościami budowlanymi samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nie będzie stanowił większego problemu. Sięgając po wysokiej jakości akcesoria ze stali nierdzewnej, nie będziesz miał problemów także z trwałością stalacji. Pamiętaj jednak o sumiennym podejściu do mocowania paneli. Zerwanie instalacji przez silny wiatr może przynieść nie tylko ogromne straty finansowe, ale także zagrożenie dla domowników. 

Na koniec warto wspomnieć o procedurach związanych z montażem i legalizacją paneli. W myśl przepisów montaż paneli fotowoltaicznych powinny przeprowadzać osoby, które mają certyfikat instalatora OZE. Taki dokument wydawany jest przez Urząd Dozoru Technicznego i można go uzyskać po przejściu kursu potwierdzonego zdanym egzaminem. Jeśli samodzielnie zmontujesz panele, a nie dysponujesz takim certyfikatem, będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalistów. W przeciwnym razie podłączenie fotowoltaiki do sieci może być niemożliwe. Problem pojawi się także w sytuacji, kiedy będziesz chciał ubezpieczyć instalację. Dlatego nawet w instalacjach off-grid odbiór techniczny będzie niezbędny.

 

Do góry

Zobacz też:


Co warto wiedzieć o SC? |  Fotowoltaika a smog  |  Zastosowanie aluminium


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium