Blog - Akademia Ulamex

Dofinansowanie do fotowoltaiki - ile możesz zaoszczędzić i jak to zrobić?

Dofinansowanie do fotowoltaiki - ile możesz zaoszczędzić i jak to zrobić?

 


 Spis treści:


Dofinansowanie do fotowoltaiki - ile możesz zaoszczędzić i jak to zrobić?
Na jaką kwotę może liczyć inwestor?
Procedura przyznawania dopłat?
Dofinansowania do fotowoltaiki - komu się to opłaca?


 

Dofinansowanie do fotowoltaiki - ile możesz zaoszczędzić i jak to zrobić?

Pozyskiwanie energii słonecznej staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Choć ten sposób na pozyskiwanie odnawialnej energii znany jest już od kilku dekad, dopiero obecnie jesteśmy w stanie wyprodukować elementy gwarantujące opłacalność inwestycji w każdym domu jednorodzinnym. Także w naszym kraju dachy domów coraz częściej zdobią ekrany, montowane na stalowych konstrukcjach. Na rosnącą popularność wpływa także możliwość zdobycia dofinansowania.


 

Na jaką kwotę może liczyć inwestor?

Na początku 2020 roku ruszył program “Mój prąd”, w ramach którego inwestor decydujący się na budowę instalacji fotowoltaicznej może liczyć na dopłaty. Rząd przeznaczył na ten rok sumę miliarda złotych, która będzie rozdysponowana pomiędzy inwestorów. Szacuje się, że z dopłat skorzysta ponad 200 tysięcy użytkowników. Jednak wpłata nie pokrywa całości inwestycji. Na jaką kwotę może liczyć prywatna osoba?

Dofinansowanie obejmuje tylko instalacje, których moc mieści się w zakresie od 2 do 10 kW. Można złożyć wniosek o dofinansowanie połowy kosztów całej instalacji, jednak nie otrzymamy więcej, niż pięć tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że wspomniana kwota nie jest przydzielana na zakup i budowę instalacji, ale jest zwrotem części kosztów inwestycji. Decyzja o jej przydzieleniu podejmowana jest na podstawie zebranych rachunków lub faktur.

 


Ogrodzenia panelowe  |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Stal nierdzewna


 

Procedura przyznawania dopłat?

Wnioski o dopłaty z programu “Mój prąd” można składać przez cały rok, a ostateczną datą jest 18 grudnia 2020 roku. W kolejnym roku planowane jest kontynuowanie programu i przeznaczenie kolejnej puli na dofinansowania. Nadal jeszcze nie wiadomo jaka będzie jej wartość i czy zasady przyznawania dopłat zostaną utrzymane.

Wnioski o dopłaty można złożyć tylko elektronicznie, wybierając specjalną zakładkę ”Skorzystaj z programu Mój prąd” na stronie Gov.pl. Do złożenia wniosku potrzebne będą takie dokumenty jak:

  • kopia faktury lub rachunku za zakup i montaż instalacji,
  • w przypadku samodzielnego montażu potrzebne jest właściwe oświadczenie,
  • dowód zapłaty lub oświadczenie o dokonaniu wpłaty,
  • potwierdzenie montażu licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy w formie zaświadczenia od operatora,
  • pełnomocnictwa w razie potrzeby.

Po złożeniu wniosku, na skrzynkę mailową i konto w panelu przyjdzie potwierdzenie przyjęcia wniosku. Dalej należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ urzędy odpowiedzialne za dystrybucję środków są przeciążone i rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet trzy miesiące. Mimo wszystko warto się spieszyć, ponieważ szacuje się, że dziennie wpływa ponad 1000 wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Dofinansowania do fotowoltaiki - komu się to opłaca?

Inwestycja w fotowoltaikę jest korzystna dla właściciela budynku, a także administracji państwowej. Z punktu widzenia inwestora, konstrukcje fotowoltaiczne są sposobem na ograniczenie rachunków za prąd i ogrzewanie. Energię najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania wody lub przetwarza na prąd użytkowy. Przyjmuje się, że dobrze zaprojektowana i dopasowana instalacja w domu jednorodzinnym zwraca się już po 5 latach. Oczywiście wszystko zależy od ilości osób korzystających z energii i poziomu jej zużycia dla danego obiektu.

Ponadto mniej wymierna korzyść płynie z czystszego powietrza wokół domu zimą. Nawet najbardziej ekologiczne piece tworzą energię w procesie spalania. To przyczynia się do tworzenia spalin i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Tymczasem fotowoltaika jest całkowicie neutralna dla środowiska, także znajdującego się w okolicach domu. Ponadto nie emituje do atmosfery nadwyżek ciepła powstałych w procesie spalania.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dostrzegają także osoby odpowiedzialne za długofalową politykę energetyczną naszego kraju. Powszechnie wiadomo, że główne źródło zaopatrzenia naszej energetyki stanowi węgiel. Jego zasoby a terenie kraju kończą się, a sprowadzanie jest nieopłacalne. Dodatkowo elektrownie węglowe często wznoszone nawet pół wieku temu szybko się starzeją i są mało wydajne. Dlatego pozyskiwanie energii słonecznej jest szansą na utrzymanie niezależności energetycznej.

Ponadto jest fotowoltaika jednym z wymogów Unii Europejskiej, w ramach projektu Europejski Zielony Ład. Chodzi o to, żeby Europa była pierwszym kontynentem neutralnym dla środowiska. Właśnie z funduszy unijnych pochodzi większość środków przeznaczanych na finansowanie fotowoltaiki w ramach projektu “Mój prąd”.

 

Do góry

Zobacz też:


Najczęstsze usterki fotowoltaiki  |  Fotowoltaika na balkonie  |  Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium