Blog - Akademia Ulamex

Dlaczego rosną ceny energii elektrycznej?

Dlaczego rosną ceny energii elektrycznej?

 


 Spis treści:


Jak rosną ceny energii elektrycznej?
Globalne przyczyny wzrostu cen prądu
Polityka państwa i jej wpływ na ceny prądu
Fotowoltaika - alternatywa dla energii węglowej?


 

Jak rosną ceny energii elektrycznej?

Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do faktu, że ceny energii elektrycznej utrzymują się na stałym poziomie. Niewielkie wahania wynikały raczej ze zmian w opłatach stałych lub dodatkowych danych. Jednak w 2019 roku podwyżki cen energii o kilkanaście procent stały się faktem. Prędzej, czy później każdy z nas odczuje je nie tylko przy okazji płacenia własnego rachunku za energię. 

 

Wiele czynników ekonomicznych i politycznych ma wpływ na cenę energii. Jest to surowiec strategiczny, ponieważ bez niego obecnie nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. W naszym kraju ponad 70% energii pochodzi ze spalania węgla. Ten sposób pozyskiwania prądu staje się coraz mniej opłacalny, zasoby kurczą się, a utrzymanie starzejącej się infrastruktury będzie generowało rosnące koszty. Eksperci przewidują, że bez diametralnych zmian za 20 lat cena energii będzie dwukrotnie wyższa, niż obecnie. 


 

Globalne przyczyny wzrostu cen prądu

Trend korzystania z energii pochodzącej z paliw kopalnych nie jest tylko domeną naszego kraju. Na całym świecie widoczny jest podobny problem i tylko kilka najlepiej uprzemysłowionych państw może pochwalić się sukcesami ze zmianą tych trendów. Właśnie wysokie zużycie paliw kopalnych i widmo kurczących się zasobów staje się jednym z globalnych czynników wpływających na podwyżki cen. Część ekspertów szacuje, że zasoby ropy i węgla przy obecnym zużyciu wystarczą na 50 lat. Wydobywamy surowce coraz gorszej jakości, których przetwarzanie jest kosztowniejsze, co też wpływa na ceny.

 

Drugim czynnikiem jest ekologia i polityka Unii Europejskiej wymuszającej na swoich członkach ograniczenie emisji CO2. Koszty uprawnień do emisji rosną, a mimowolnie ponoszą je mieszkańcy państw, które nie chcą zmienić polityki energetycznej. Warto zaznaczyć, że właśnie Polska emituje najwięcej dwutlenku węgla z całej UE i płaci najwyższe kwoty za uprawnienia. Oczywiście widoczne są one głównie w rachunkach użytkowników. 

 


FotowoltaikaStal nierdzewna  |  Aluminium


 

Polityka państwa i jej wpływ na ceny prądu

Sytuacja międzynarodowa to jedna strona. Drugą widzimy na co dzień w rodzimej polityce. Poza wzrostem cen energii elektrycznej rosną także koszty utrzymania instalacji. Wprowadzona na początku 2021 roku opłata mocowa to kolejne obciążenie rachunku za energię elektryczną. Niby nieznaczna podwyżka, ponieważ przeciętny płatnik poniesie koszty kilku złotych miesięcznie, to jednak dokłada kolejną cegiełkę do plecaka. Przeglądając rachunki za prąd, możesz dojść do wniosku, że sama energia to zaledwie połowa całkowitych opłat. Resztę stanowią obciążenia związane z podatkami czy utrzymaniem sieci.

 

Wśród pozostałych czynników należy wymienić między innymi uwolnienie rynku energii i koniec zaniżania cen hurtowych. Pojawia się także coraz wyraźniejsza potrzeba utrzymania rezerw energetycznych. Wpływa to na rosnące ceny energii jak choćby wspomnianą opłatę mocową.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Fotowoltaika - alternatywa dla energii węglowej?

Czy musisz się godzić z podwyżkami energii elektrycznej? Niekoniecznie, jeśli sam zadbasz o ten zasób. Obecnie coraz odważniej inwestuje się w odnawialne źródła energii. We własnym zakresie możesz skorzystać z fotowoltaiki i tworzyć prąd za darmo w ilości, która zaspokoi zapotrzebowanie Twojego domu. Masz do wyboru kilka opcji, które pozwalają Ci na przechowywanie nadwyżek energii u operatora lub tworzenie instalacji off-grid magazynując prąd w akumulatorach. 


Montując na dachu profile PV, panele i prowadząc instalację do domu, stajesz się w znaczny sposób niezależny od rosnących cen energii. Nie obejmuje Cię opłata mocowa i nie interesuje podwyżka cen u dostawcy. Przez najbliższe kilkadziesiąt lat będziesz produkował energię za darmo i cieszył się czystym powietrzem wokół domu.

 

Do góry

Zobacz też:


Na co wrażliwa jest instalacja PV |  inwerter fotowoltaiczny  |  Czy fotowoltaika jest sposobem na smog?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium