Blog - Akademia Ulamex

Na co wrażliwa jest instalacja PV?

Na co wrażliwa jest instalacja PV?

 


 Spis treści:


Czynniki zagrożenia
Wichury
Opady atmosferyczne
Przepięcia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi
Działanie osób trzecich (wandalizm)
Zanieczyszczenie powierzchni paneli
Samodzielne czyszczenie paneli
Niewłaściwy dobór elementów konstrukcyjnych
Montaż instalacji fotowoltaicznej — sukces tkwi w szczegółach


 

Ćwierć wieku to wystarczająco długo, by mogło się wydarzyć coś, na co prosument nie ma wpływu. To także wystarczający okres, by zweryfikować precyzję połączeń oraz jakość zainstalowanych składników systemu. Co może zaszkodzić instalacji fotowoltaicznej?


 

Czynniki zagrożenia:

• Wichury;

• Opady atmosferyczne;

• Przepięcia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi;

• Działanie osób trzecich (wandalizm);

• Zanieczyszczenie powierzchni paneli;

• Niewłaściwy dobór elementów konstrukcyjnych;

Jak widać z powyższego, w żadnym przypadku nie występuje element złej woli użytkownika czy też jego świadome działanie. Natomiast dość istotne jest przewidywanie przyszłych zagrożeń i zapobieganie im poprzez np. wybór najwłaściwszej lokalizacji montażu uwzględniając rosnące w pobliżu drzewa.


 

Wichury

Silny wiatr jest nie tylko nośnikiem konarów oderwanych od drzew. Zmiany klimatyczne spowodowały, iż wicher jest w stanie uszkodzić, a nawet unieść znaczne ciężary. W tym kontekście szczególnie narażone są obiekty cechujące się dużymi powierzchniami. Przypomnijmy, iż zestaw kilku lub kilkunastu paneli fotowoltaicznych skupionych na jednej połaci dachu spełnia te kryteria. Stąd konieczność montażu przy wykorzystaniu najlepszych jakościowo i wytrzymałościowo elementów konstrukcyjnych, które można znaleźć na stronie https://ulamex.com.pl/fotowoltaika-sklep.


SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 


 

Opady atmosferyczne

O ile deszcz, nawet ulewny nie niesie ze sobą poważnych zagrożeń, o tyle intensywny śnieg lub – co gorsza – grad mogą wyrządzić poważne szkody w instalacji fotowoltaicznej. Wiąże się to ze znaczną wagą warstw śniegu tworzących później pokrywę lodową, a także uderzeniami kul gradowych w szklaną powierzchnię paneli.

O Odporności paneli na gradzinę świadczy certyfikat międzynarodowy IEC 61215 (wytrzymałość na 25 milimetrowe gradziny spadające z prędkością 23 m/s). Jest on obowiązkowy dla wszystkich paneli słonecznych montowanych na obszarze gospodarczym Unii Europejskiej.


 

Przepięcia spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi

Bez względu na ocenę zagrożenia (analiza ryzyka według PN-EN 62305-2) każda instalacja fotowoltaiczna powinna być wyposażona w:

• Instalacją odgromową;

• Ograniczniki przepięć.

Jest to także jeden z warunków nader często stawiany przez ubezpieczycieli, bez którego spełnienia zawarcie polisy jest niemożliwe.

Powyższe zabezpieczenia chronią nie tylko samą instalację fotowoltaiczną. Są także skuteczną zaporą przeciw powstaniu ogniska pożaru.


 

Działanie osób trzecich (wandalizm)

W głównej mierze dotyczy to instalacji usytuowanych na powierzchni gruntu. Niestety, z niezrozumiałych powodów stają się one ofiarami osób, którym normy współżycia społecznego są obce.

Z tego powodu warto przed montażem fotowoltaiki zadbać o ogrodzenie terenu bądź ulokować panele w głębi posesji.

 


Fotowoltaika  |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Stal czarna


 

Zanieczyszczenie powierzchni paneli

25 lat to wystarczająco długi okres, by panele słoneczne zdążyły pokryć się zanieczyszczeniami. Nie wpływa to na bezpieczeństwo instalacji PV, jednak poważnie obniża jej wydajność.

Czyszczenie warto zlecić profesjonalnej firmie, choćby z uwagi na niebezpieczeństwo utraty równowagi. Pamiętajmy, że specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem.

W przypadku samodzielnej konserwacji paneli fotowoltaicznych należy przestrzegać kilku zasad.


 

Samodzielne czyszczenie paneli:

• Zabieg można przeprowadzić wyłącznie na chłodnych panelach (po zmierzchu);

• Korzystamy tylko z dedykowanych preparatów;

• Nie wolno używać myjki ciśnieniowej ani szorstkich narzędzi mogących porysować powierzchnię paneli;

• Należy zabezpieczyć się liną.

Pocieszającą informacją jest fakt, że w większości przypadków wystarczają opady deszczu. Są one w stanie usunąć zakurzenia wraz z opadającymi liśćmi.


 

Niewłaściwy dobór elementów konstrukcyjnych

Montaż paneli słonecznych wymaga zastosowania specjalistycznych konstrukcji metalowych niezbędnych do zamocowania i ustabilizowania pozycji instalacji fotowoltaicznej. Dotyczy to zarówno prac wykonywanych na dachu budynku, jak i na gruncie.

W każdym przypadku wymagana jest szczególna staranność, która dotyczy także doboru składników konstrukcyjnych.

Akcesoria do montażu instalacji fotowoltaicznej powinny być trwałe, solidne, a jednocześnie lekkie. Z tych powodów najpopularniejszy materiałem, z jakich są wykonane, jest aluminium wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne takie jak:

• Wpływ wilgoci (korozja);

• Wahania temperatur;

• Znikoma skłonność do odkształceń.


 

Montaż instalacji fotowoltaicznej — sukces tkwi w szczegółach

Dbałość o jakość montażu powinna mieć swój początek już na etapie projektowania prac instalacyjnych. W przyszłości zaoszczędzi to zbędnych prac serwisowych, a prosument będzie miał gwarancję wieloletniej i bezawaryjnej eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.

 

Do góry

Zobacz też:


Samodzielny montaż fotowoltaikiCzy mycie fotowoltaiki ma sens?  |  Najczęstsze usterki fotowoltaiki


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium