Blog - Akademia Ulamex

Jak dobrać inwerter fotowoltaiczny?

Jak dobrać inwerter fotowoltaiczny?

 


 Spis treści:


Czym jest inwerter fotowoltaiczny?
Typy inwerterów
Jak dopasować inwerter?
Cena a jakość
Możliwość wymiany
Instalacja na dachu o małej powierzchni
Stopień zacienienia
Mieszkanie w bloku a panele fotowoltaiczne
Jak dobrać moc inwertera?


 

Czym jest inwerter fotowoltaiczny?

Inwerter, inaczej nazywany falownikiem, nie jest urządzeniem nowym. Falowniki od dawna używano w przemyśle, a ich zadaniem była regulacja prędkości silników. Nie jest to nowa konstrukcja, a używanie ich w fotowoltaice jest jedynie kolejnym zastosowaniem tego typu urządzeń.

W naszych gniazdkach znajduje się prąd zmienny, a inwerter fotowoltaiczny jest urządzeniem, które zmienia pobrany przez panele fotowoltaiczne prąd stały w prąd zmienny. Inwerter jest urządzeniem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej.

Typy inwerterów

Istnieją trzy typy instalacji fotowoltaicznej oraz trzy rodzaje inwerterów:

  • mikroinwerter – mniejszy inwerter o mniejszej mocy, dobrze sprawdza się przy małych instalacjach fotowoltaicznych; każdy z paneli fotowoltaicznych ma własny mikroinwerter montowany bezpośrednio pod panelami

  • inwerter łańcuchowy + optymalizatory – na całą instalację fotowoltaiczną przypada jeden inwerter, lecz każdy panel jest optymalizowany; plusami takiego rozwiązania jest szczegółowe monitorowanie działania paneli, a w przypadku uszkodzenia pojedynczego panela jesteśmy w stanie szybko zdiagnozować problem

  • inwerter łańcuchowy – jeden falownik obsługujący całą instalację fotowoltaiczną

Wybór inwertera jest podstawową decyzją, jaką musimy podjąć podczas planowania inwestycji w panele fotowoltaiczne. Inwerter jest jednym z ważniejszych urządzeń wchodzących w skład naszej instalacji. Który typ inwertera wybrać?

Z pewnością najtańszym rozwiązaniem będzie zwykły falownik łańcuchowy, który nadaje się do domów o nieskomplikowanych dachach oraz o minimalnym zacienieniu. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z większym zacienieniem, mikroinwertery będą lepszym rozwiązaniem, ponieważ będziemy w stanie monitorować pojedynczo pracujące panele, w efekcie czego uzyskamy więcej energii. Warto wspomnieć, że w przypadku zwykłego inwertera mamy dostęp do urządzenia - w przypadku mikroinwertera i falowników z optymalizatorem nie mamy takiej możliwości.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Jak dopasować inwerter?

Właściwie dopasowany inwerter będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną, zastanowić się, jaki typ falownika wybrać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji:

Cena a jakość

Panele fotowoltaiczne mogą działać w stu procentach, kiedy mają najniższy stopień zacienienia (w pobliżu nie ma drzew lub słupów), kiedy ustawione są pod odpowiednim kątem (około 40 stopni) oraz gdy umieszczone są na odpowiedniej stronie dachu – najlepiej na południowym wschodzie lub południowym zachodzie. Jeśli twój dom lub budynek gospodarczy spełnia powyższe wymogi z powodzeniem możesz sięgnąć po najtańsze rozwiązanie – inwerter łańcuchowy. Jeden inwerter kontrolujący całą instalację w tym przypadku sprawdzi się idealnie.

Możliwość wymiany

Możliwość wymiany inwertera istnieje w przypadku mikroinwertera oraz inwertera łańcuchowego. Możemy wymienić inwerter na zamiennik, jednak pamiętajmy, aby posiadał on podobne parametry co poprzednik.


Stal ocynkowana |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Aluminium


 

Instalacja na dachu o małej powierzchni

Jeśli na naszym dachu nie ma możliwości zamontowania całej instalacji na południowym wschodzie lub południowym zachodzie, musimy rozważyć rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych tak, aby miały możliwość pobierania jak największej ilości energii. W takich przypadkach monterzy najczęściej decydują się na montaż paneli na stronie południowej oraz wschodniej lub zachodniej. Montowanie paneli fotowoltaicznych na stronie północnej nie jest zalecane, ponieważ wydajność paneli będzie znacznie ograniczona. A więc, jeśli nasz dach jest zbyt mały, aby zamontować panele na jednej stronie, powinniśmy zdecydować się na montaż instalacji na stronie południowej oraz na wschodzie lub zachodzie. W takim przypadku warto zastanowić się nad inwerterem z optymalizacją lub mikroinwerterem.

Stopień zacienienia

Stopień zacienienia jest kluczowym elementem podczas podejmowania decyzji o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy, że lekkie lub średnie zacienienie nie jest większym problemem, jednak nawet i w tym wypadku lepszym wyborem będzie mikroinwerter lub inwerter z optymalizatorem. Docenimy tę decyzję, kiedy nasze panele znajdą się w cieniu, a mimo to będziemy w stanie sterować pracą pojedynczego panela.

Mieszkanie w bloku a panele fotowoltaiczne

Prawdą jest, że na instalację fotowoltaiczną decydują się najczęściej mieszkańcy domów jednorodzinnych lub właściciele firm, ale nawet jeśli mieszkamy w bloku nie musimy rezygnować z własnej elektrowni słonecznej. W przypadku paneli fotowoltaicznych w bloku najrozsądniejszą opcją jest wybranie paneli słonecznych wraz z mikroinwerterami. Są to małe inwertery z małym okablowaniem, które idealnie nadają się do montażu w bloku.

Jak dobrać moc inwertera?

Dobrze dopasowany inwerter sprawia, że instalacja fotowoltaiczna będzie działała sprawnie i będzie spełniać swoje zadanie. Falownik powinien być dopasowany pod względem zużycia prądu. Jeśli nasze zapotrzebowanie na energię nie jest na bardzo wysokim poziomie, powinniśmy zastosować inwerter o średniej mocy. Standardowo moc inwertera nie powinna przekraczać 80% do 95% łącznej mocy instalacji fotowoltaicznej.

 

Do góry

Zobacz też:


Najczęstsze usterki fotowoltaiki |  Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?  |  Mity o panelach fotowoltaicznych


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium