Blog - Akademia Ulamex

Czy fotowoltaika jest sposobem na smog?

Czy fotowoltaika jest sposobem na smog?

 


 Spis treści:


Szkodliwość smogu
Skąd się bierze smog?
Energia słoneczna - źródło czystego prądu
Panele fotowoltaiczne rozwiązaniem wszystkich problemów?


 

Szkodliwość smogu

Pojęcie smogu prześladuje ludzi od dawna, choć w naszym kraju dopiero po transformacji systemowej zaczęto zwracać na niego uwagę. Pod tym krótkim sformułowaniem kryją się niezliczone substancje i związki chemiczne o mikroskopijnych rozmiarach. Wyróżniamy wśród nich pyły zawieszone o różnych wielkościach, czyli PM 2,5 i PM 10. Jednak jeszcze bardziej trujące są węglowodory aromatyczne, czyli benzeny. 

 

Wszystkie substancje wnikają do ludzkiego organizmu przez płuca, a także pożywienie czy wodę. Mogą prowadzić nie tylko to chorób płuc i astmy. Powszechnie wiadomo, że wywołują zmiany rakowe i mają wpływ na ograniczenie płodności. Szkodliwe substancje mogą prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia, apatii, a nawet depresji. 


 

Skąd się bierze smog?

Z pewnością wiesz, że smog to spaliny. Jednak nie wszystkie spaliny zawierają tak szkodliwe związki chemiczne. Wspomniane pyły zawieszone i benzeny powstają w procesie tak zwanego niecałkowitego spalania węgla. Uwalniają się w sytuacji, kiedy węgiel palony jest w zbyt niskiej temperaturze pomiędzy 300 a 600 stopni Celsjusza. Jak pewnie się domyślasz, większość domowych pieców grzewczych spala materiał właśnie w takiej temperaturze. 

 

Pewnie teraz powiesz, że większym problemem są spaliny samochodowe i substancje uwalniane przez szeroko pojęty przemysł. Owszem, samochody, samoloty czy duże zakłady przemysłowe także mają wpływ na powstawanie smogu. Jednak z różnych przyczyn nie są to tak duże ilości, jak mogłoby się wydawać. Statystyki są nieubłagane. Prawie połowa pyłów zawieszonych i niemal 90% benzenu wyrzucanych jest do atmosfery przez niską emisję, czyli piece grzewcze. 

 


FotowoltaikaStal ocynkowana  |  Aluminium


 

Energia słoneczna - źródło czystego prądu

Widząc zagrożenia płynące ze smogu, pewnie zaczynasz sobie zadawać pytanie, jak temu zapobiec? Nikt nie chce narażać się na stałe podtruwanie, które sukcesywnie niszczy organy wewnętrzne. Dlatego sposobem może być poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. Wśród ekspertów często przewija się fotowoltaika jako rozwiązanie większości problemów. 

 

Panele fotowoltaiczne w ostatnim czasie coraz częściej goszczą na dachach domów i wokół nich. Ciemne prostokątne konstrukcje umieszczane na specjalnych profilach PV są odpowiedzialne za pobieranie fotonów i wyodrębnianie z nich elektronów. Te z kolei za pomocą falownika przetwarzane są w prąd zmienny, który zasila sprzęty domowe. Choć sam proces nie jest skomplikowany i ludzkość zna go już od ponad wieku, dopiero w ostatnich latach cena akcesoriów pozwala na zakup paneli przez prywatnego inwestora. 

 

Energia słoneczna uznawana jest za niewyczerpaną i odnawialną. Choć utrata fotonów wpływa na zmniejszenie objętości Słońca, z założenia wystarczy energii na kilka miliardów lat. Do jej powstawania nie są potrzebne procesy spalania, co zapobiega emisji gazów cieplarnianych i wspomnianych składników smogu. Choć w czasie produkcji akcesoriów może dochodzić do zwiększonej emisji i pojawiają się problemy z utylizacją, szkodliwość jest znacznie niższa, niż korzyści płynące dla całego ekosystemu na Ziemi. 


 

 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Panele fotowoltaiczne rozwiązaniem wszystkich problemów?

Fotowoltaika nie jest pozbawiona wad i słabszych stron. Największym problemem jest nierównomierne pobieranie zasobów i wynikające z tego trudności z magazynowaniem energii. W okresie letnim instalacja produkuje nawet 80% energii powstającej przez cały rok, a zapotrzebowanie jest wówczas najmniejsze. Tutaj z pomocą przychodzą dostawcy energii, a podłączenie się do sieci ułatwia magazynowanie zasobów.

 

Problemem mogą być też koszty nowej instalacji, która dla domu jednorodzinnego kosztuje od 20 tysięcy złotych wzwyż. Można jednak nieco zmniejszyć koszty, pobierając dopłaty z funduszy unijnych i ulgi podatkowe. Nie możesz też zapominać o znacznym obniżeniu rachunków za energię. Jeśli wybierzesz solidną instalację i zainwestujesz w trwałą konstrukcję nośną z odpowiednimi elementami złącznymi, będzie ona skutecznie generować prąd przez minimum 20 lat. Tymczasem okres zwrotu instalacji FV wynosi około 6-8 lat. 

 

Fotowoltaika ma swoje zalety, ale nie można zapominać także o wadach. Ważny jest jednak ostatecznych bilans, a ten przemawia zdecydowanie za energią słoneczną. Instalacja fotowoltaiczna zastępująca domowe kotły węglowe ogranicza smog i pozwala Ci żyć w środowisku bardziej przyjaznym. 

 

Do góry

Zobacz też:


 Dofinansowanie do fotowoltaiki   |  Co warto wiedzieć o SC  |  Czym jest aluminium?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium