Blog - Akademia Ulamex

Czym ogrodzić place zabaw i tereny szkolne?

Czym ogrodzić place zabaw i tereny szkolne?

 


 Spis treści:


Najważniejsze cechy ogrodzenia placu zabaw i terenu wokół szkoły
Ogrodzenia placu zabaw - z czego wykonać?
Podstawowe parametry ogrodzenia


 

Najważniejsze cechy ogrodzenia placu zabaw i terenu wokół szkoły

W polskich przepisach budowlanych nie ma regulacji dotyczących ogrodzenia placu zabaw. Nie ma takiego obowiązku nie tylko w przestrzeni prywatnej, czy w obrębie placówek oświatowych, ale także w obszarach miejskich przy osiedlach mieszkaniowych. Istnieją jedynie ogólne przepisy dotyczące budowy ogrodzenia. Jednak bezpieczeństwo najmłodszych i wygoda ich rodziców sprawiają, że przy wielu placach zabaw płot jest standardem.

Przed jakimi zagrożeniami mają chronić ogrodzenia? Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, a płot ma zabezpieczać przed wybiegnięciem dzieci na ulicę. Będzie też wyznaczał strefę zabawy, dzięki czemu rodzice łatwiej mogą kontrolować bawiące się pociechy. W przypadku terenów szkolnych, czy ogrodzenia boisk sportowych, zapobiegnie wypadaniu piłek poza teren szkoły.

Ogrodzenie chroni też przed zagrożeniem pochodzącym z zewnątrz. Przede wszystkim płot zamyka dostęp do wewnątrz zwierzętom, które mogą brudzić piasek czy trawniki. Płot zniechęca przypadkowych wandali, chcących wykorzystać zabawki do wyładowania nadmiaru agresji. Zamykane ogrodzenie wokół szkoły zapobiegnie też wieczornemu przesiadywaniu uczniów wewnątrz w celach niekoniecznie naukowych.

W związku z potrzebami, jakie stawiane są przed płotem, należy dobrać jego odpowiednie cechy. Płot musi być odporny na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Stawiany wokół placu zabaw musi być transparentny, co nie zaszkodzi także przy ogrodzeniu boisk sportowych ulokowanych wokół szkoły. Dobrze będzie, jeśli konstrukcja płotu zostanie dopasowana stylistycznie do charakteru obiektu lub jego kolorystyki.



SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Ogrodzenia placu zabaw - z czego wykonać?

W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia wykonywane z paneli stalowych. Konstrukcje tego typu otaczają obiekty w przestrzeni miejskiej, osiedla, parkingi czy obszary zakładów przemysłowych. Montaż ogrodzenia panelowego to także świetny sposób na otoczenie placu zabaw czy terenów rekreacyjnych wokół szkoły.

Ogrodzenie panelowe spełnia wszystkie wymagania, jakie stawiane są przed płotami. Są zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi za pomocą warstwy ocynku i dodatkowo malowane proszkowo. Takie zestawienie technologii sprawia, że na długie lata możesz zapomnieć o korozji na powierzchni prętów. Transparentne panele ogrodzeniowe 2D sprawiają, że dzieci na placu zabaw nie czują się jak za murem i cały czas mogą utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoimi rodzicami.

Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem ogrodzenia panelowego jest jego przystępna cena i szybki montaż. Panele należą do najtańszych płotów, a tymczasem ich montaż do wcześniej przygotowanych podmurówek czy słupków zajmuje bardzo niewiele czasu. W razie uszkodzenia danego elementu łatwo można zastąpić go nowym, wymieniając tylko jeden panel. Ponadto możliwość rozkręcenia paneli będzie potrzebna w przypadku zmiany wielkości lub kształtu ogrodzonego obszaru.

 


Słupki ogrodzeniowe |  Rury nierdzewne  |  Nowoczesny system ogrodzeń


 

Podstawowe parametry ogrodzenia

Wybierając ogrodzenie panelowe, warto zwrócić uwagę na normy budowlane zalecające charakter ogrodzenia. W przepisach czytamy, że płot powinien być stabilny, a układ elementów ma uniemożliwić zaklinowanie się dziecka pomiędzy szczeblami czy modułami. Ponadto ogrodzenie nie powinno być wykończone żadnymi ostrymi elementami, o które dziecko mogłoby się skaleczyć. Warto wziąć to pod uwagę nie tylko wybierając kształt paneli ogrodzeniowych 3D, ale także ich wysokość.

Pozostając jeszcze na chwilę przy wysokości, przepisy nie określają maksymalnych, ani minimalnych wymiarów. Jeśli zależy Ci tylko na stworzeniu ogrodzenia placu zabaw dla dzieci, wystarczy wysokość nieprzekraczająca jednego metra. Taka zapobiega wychodzeniu dzieci na zewnątrz, a jednocześnie stanowi zaporę dla zwierząt. Ogrodzenia wokół szkół czy boisk sportowych powinny być wyższe, najlepiej w okolicach 1,5 m lub więcej. Podczas wyboru wysokości konkretnych paneli, weź też pod uwagę ich wygląd i kolorystykę.

Pozostałymi parametrami, na które musisz zwrócić uwagę, jest rozmieszczenie furtek. Każdy płot, także ogrodzenie panelowe musi mieć wygodne wejścia od strony ścieżek, chodników lub innych traktów komunikacyjnych. Furtka nie może być niższa, niż 1 metr, a ich liczba na obiekt powinna być dostosowana do wielkości obszaru. Odległość od furtki do najbardziej odległego miejsca na placu nie powinna być większa niż 30 metrów.

Wybierając solidne ogrodzenie panelowe do otoczenia przestrzeni placu zabaw, będziesz miał świadomość, że stworzyłeś skuteczną ochroną dla bawiących się wewnątrz dzieci. Niska cena takich konstrukcji sprawia, że bez obaw możesz podzielić plac zabaw na strefy, oddzielać tym samym przestrzeń dla młodszych dzieci od strefy ogólnej. W razie potrzeby z łatwością zamontujesz całość lub ułożysz panele w inny sposób.

 

Do góry

Zobacz też:


Jakie ogrodzenie wybrać? |  Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?  |  Jak zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium