Blog - Akademia Ulamex

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Budowa ogrodzenia to proste zadanie. W sprzedaży dostępne są doskonałe komponenty, w tym efektowne i wygodne w montażu ogrodzenia panelowe, lekkie i solidne słupki oraz obejmy i akcesoria do montażu i zabezpieczania ogrodzenia. Trzeba jednak wiedzieć, jak ich użyć.

Odpowiadamy na pytania, jak głębokie dołki pod słupki kopać i jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, aby płot prezentował się estetycznie i był trwały.


 Spis treści:


Ustawianie słupków ogrodzeniowych
  Poprawny montaż słupków ogrodzeniowych - od a do z
Poziomowanie słupków ogrodzeniowych
  Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie
  Jak rozmieścić słupki ogrodzeniowe?
  Jak wytyczyć linię ogrodzenia i słupków?
  Jak ustabilizować słupki ogrodzeniowe?
  Samodzielny montaż płotu - poziomowanie ogrodzenia
Jak głęboko kopać dołki pod słupki ogrodzeniowe?


 

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? Instruktaż pionowego stawiania słupków.

Ustawianie słupków ogrodzeniowych

Ustawienie słupków ogrodzeniowych nie wydaje się trudnym zadaniem, jednak w praktyce okazuje się, że prawidłowe wykonanie tego etapu w wymagających warunkach lub w przypadku długich ogrodzeń może okazać się trudniejsze, niż się wydaje.

Poprawny montaż słupków ogrodzeniowych - od a do z

Poniżej staramy się przybliżyć ogólne wytyczne montażu ogrodzeń panelowych i siatki, a w szczególności zasady ustawiania słupków ogrodzeniowych, które są stosowane jako element konstrukcyjny w obu tych rozwiązaniach.

Dowiedz się jak zaplanować lokalizację słupków tak, aby spełniały wszystkie kryteria poprawnego montażu. Sprawdź jak poziomować i ustawiać słupki ogrodzeniowe. Kiedy warto kupić nieco dłuższe słupki ogrodzeniowe oraz jak głęboko kopać pod słupki i czym je stabilizować?

 

Szykujemy słupki montażowe, przykładamy poziomicę i bierzemy się do pracy.

 

  • Poziomowanie słupków – to nie tylko ustawianie słupków idealnie w pionie niezależnie od ukształtowania podłoża; wierzchołki słupków powinny tworzyć linię równoległą do gruntu oraz wystawać na taką samą wysokość ponad siatkę.

  • Ustawianie i poziomowanie słupków na nierównym terenie – czeka Cię wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych na trudnym terenie? To może być prawdziwe wyzwanie! Nie warto jednak się zniechęcać - wystarczy zaopatrzyć się w dłuższe słupki, które pozwolą zniwelować różnicę na nierównym gruncie.

  • Rozmieszczanie słupków ogrodzeniowych – można powiedzieć, że w branży przyjmuje się 2,5 metra; takie rozstawienie pozwala wzmocnić panele ogrodzeniowe, które będą odporne na porywisty wiatr i opady atmosferyczne.

  • Tyczenie słupków pod ogrodzenie – to właściwie drobne prace geodezyjne, które większość osób będzie w stanie wykonać przy pomocy kołków i sznurka murarskiego; w razie problemu można zlecić to geodecie.

  • Zadbanie o stabilność ogrodzenia i słupków – przed zalaniem słupków zaprawą, trzeba zadbać o to, aby się nie przemieściły; kruszywo, gruz i kamienie cały czas sprawdzają się w takich zadaniach znakomicie.

  • Głębokość wykopów pod słupki ogrodzeniowe – są reguły i odstępstwa; głębokość nie powinna być mniejsza niż 50 cm. W przypadku nierównego podłoża niezbędne może okazać się, niższe osadzenie słupka - tylko wtedy uda nam się uzyskać równą linię ogrodzenia.


     

    SZYBKIE ZAPYTANIE

    Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

     

 

Poziomowanie słupków ogrodzeniowych

Poziomowanie słupków ogrodzeniowych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem dokonywanie pomiarów za pomocą poziomicy, jednak trzeba też uwzględnić wysokość słupka. Długie ogrodzenia, w których wierzchołki słupków tworzą linię równoległą do podłoża to efekt, którego oczekuje większość inwestorów.

Słupki ogrodzeniowe powinny:

  • stać idealnie pionowo,

  • być rozstawione w jednakowej odległości od siebie,

  • równać wierzchołkami do tego samego poziomu.

Uzyskanie takiego efektu wymaga zastosowania słupków o odpowiedniej długości. Pracę trzeba rozpocząć od wytyczenia słupków narożnych, a następnie do nich równać słupki wewnętrzne.

W trakcie montażu słupków warto:

  • kontrolować położenie słupka, w oparciu o długość linii ogrodzenia

  • pamiętać o odpowiedniej głębokości osadzenia poszczególnych słupków, tak by wierzchołki równały do wyznaczonego poziomu,

  • czy każdy słupek jest odpowiednio wypoziomowany.


 Sprawdź nasze słupki i panele ogrodzeniowe - szybka i bezpłatna wycena:


 

Wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych - to proste!

 

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie

Nierówny teren to wyzwanie dla ekipy budującej ogrodzenie. O ile w przypadku ogrodzeń z siatki stosunkowo łatwo jest dopasować się do wzniesień i obniżeń, to w przypadku ogrodzeń panelowych przy dużym nachyleniu jedynym rozwiązaniem jest kaskadowa konfiguracja przęseł tzw. montaż schodkowy.

W takich sytuacjach warto rozważyć wykonanie podmurówki lub zastosowanie prefabrykowanych elementów betonowych, które mogą pełnić taką funkcję. Pozwoli to zabezpieczyć przestrzeń pomiędzy dolną krawędzią siatki lub panelu ogrodzeniowego i powierzchnią gruntu.

Jak rozmieścić słupki ogrodzeniowe?

Rozmieszczenie słupków ogrodzeniowych może okazać się zadaniem dość trudnym. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę szerokość wybranych przęseł. Standardowy rozstaw to około 2,5 m.

 

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

 

Rozmieszczenie słupków w przypadku ogrodzeń panelowych – dostosowuje się do długości przęsła. Standardowe panele ogrodzeniowe mają długość 2,5 metra. Mimo to rozstaw słupków pod ogrodzenie panelowe musi być dostosowany do wymiaru lub średnicy słupków i obejmy. Obliczając rozstaw, trzeba uwzględnić sposób w jaki prostokątne słupki montażowe są ustawione i długość obejm, do których będą przykręcane przęsła.

Jak wytyczyć linię ogrodzenia i słupków?

Tyczenie słupków pod ogrodzenie to praca geodety. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że słupki można wytyczyć samemu. Warto na wstępie oczyścić działkę z gałęzi, kamieni i wystającej roślinności. Jeżeli kamienie graniczne są widoczne na naszej posesji, a ogrodzenie ma biec wzdłuż granicy działki, to sprawa wydaje się prosta. Można wbić kołki i rozciągnąć sznurki murarskie, aby wytyczyć linie ogrodzenia.

Tyczenie zaczyna się zawsze od słupków narożnych. Następnie tyczy się miejsca montażu pozostałych, tak aby były rozstawione w różnych odstępach lub w odstępach dopasowanych do długości przęsła ogrodzenia panelowego. Równe odstępy prezentują się doskonale w przypadku ogrodzeń z siatki. Taki efekt łatwiej jest uzyskać w przypadku montażu płotu panelowego.

 


 Sprawdź nasze inne produkty:

Stal nierdzewna  |  Stal ocynkowana  |  Aluminium


 

Jak ustabilizować słupki ogrodzeniowe?

Samodzielny montaż ogrodzenia i słupków ogrodzeniowych wydaje się łatwym zadaniem, jednak osoby bez doświadczenia mogą mieć problem podczas kolejnych etapów prac montażowych. Wiele osób zastanawia się jak osiągnąć precyzyjne wypoziomowanie słupków, aby można było zalać je betonem i spokojnie czekać aż wylewka zwiąże - bez obawy o to, że zanim do tego dojdzie, słupki się przemieszczą i pochylą.

Wygląd krzywych słupków z pewnością zwróci uwagę inwestora. Takie ogrodzenie prezentowałoby się nieestetycznie, co powodowałoby obawy o stabilność konstrukcji, a co za tym idzie - konieczność poprawienia montażu i ponownego osadzenia słupków ogrodzeniowych.

W przypadku ogrodzeń panelowych odchylenie od pionu może wręcz powodować utrudnienie montaż ogrodzenia, a w przypadku siatki problem z jej naciąganiem. Warto zatem jak najwięcej dowiedzieć się o tym jak zamontować słupki ogrodzeniowe, aby nie musieć niepotrzebnie powtarzać pracy.

Samodzielny montaż płotu - poziomowanie ogrodzenia

Przy montażu słupków ogrodzeniowych warto obsypać je gruzem lub kruszywem przed wylaniem betonu. Dzięki temu słupek będzie utrzymywał się we właściwej pozycji. Zalanie betonem gwarantuje stabilizacje i pomaga później wyznaczyć poziom ogrodzenia.

Słupki ogrodzeniowe są stosunkowo lekkie, dlatego do ich wypoziomowania wystarczy niewielka ilość kruszywa. Alternatywą jest zastosowanie specjalnych podpórek do poziomowania słupków.


 

Jak głęboko kopać dołki pod słupki ogrodzeniowe?

Stabilizacja słupków gruzem lub kamieniami może wydawać się rozwiązaniem zbyt prostym. Jednak głębokość dołków spokojnie pozwala na to, aby słupek obsypać wystarczającą ilością gruzu, kamieni lub innego rodzaju kruszywa i zalać odpowiednią ilością zaprawy betonowej. Głębokość wykopów pod słupki ogrodzeniowe zależy od wysokości ogrodzenia oraz warunków, jakie panują w miejscu jego montażu. Warto wiedzieć, że nasz kraj podzielony jest na 4 strefy przemarzania gruntu: Suwalszczyzna - do 1,4m, Rejon Północno-Wschodni (Linia Białystok-Krosno) - 1,2 m, Centralna Polska - do 1m oraz Polska Zachodnia - 0,8 m.

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? W jakiej odległości umieszczać słupki ogrodzenia?

 

W większości przypadków sprzedawcy ogrodzenia i specjaliści zalecają wykonanie dołków o głębokości pomiędzy 80 a 140 cm, tak aby dokopać się do linii przemarzania gruntu. Najwygodniejsze w tym wypadku jest użycie wiertnicy glebowej.

Budowa wysokiego ogrodzenia w miejscach, w których obciążenie wiatrem i opadami atmosferycznymi (np. śniegiem) jest wyjątkowo duże, a grunt jest miękki, może wymagać wykonania głębszych otworów. Takich, dzięki którym słupki ogrodzenia będą skuteczniej przenosić obciążenia, które generuje wiatr i śnieg napierający na przęsło.

 

Do góry


Sprawdź nasze inne artykuły: 

Czy aluminium koroduje?Czym jest anodowanie?  |  Jak powstają profile aluminiowe?


 

 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium