Blog - Akademia Ulamex

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

 


 Spis treści:


Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?
Podstawowe części zestawu fotowoltaicznego
Panele fotowoltaiczne
Inwerter zwany falownikiem
Zabezpieczenia (AC/DC)
System montażowy
Okablowanie
Dodatkowe elementy sieci


 

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne to najbardziej charakterystyczny element całego zestawu do pozyskiwania energii słonecznej. Jednak jest to tylko część składowa całego systemu. Bez pozostałych elementów panele nie są w stanie wygenerować energii. Z czego składa zestaw i jakich elementów nie można pominąć?


 

Podstawowe części zestawu fotowoltaicznego

Funkcjonalne konstrukcje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów. Część z nich jest charakterystyczna dla każdego zestawu bez względu na jego wielkość. To one odpowiadają za prawidłowe pobieranie, przetwarzanie i przesyłanie energii.


 

Panele fotowoltaiczne

Baterie słoneczne, nazywane są powszechnie panelami lub ekranami fotowoltaicznymi. To najbardziej charakterystyczna i największa część zestawów, a dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie energii. Panele ogrzewane są promieniami słonecznymi i pozyskana w ten sposób energia przekazywana jest do kolejnych części systemu. Rozróżnia się dwa typy paneli:

  • panele monokrystaliczne - wykonane z monokryształu krzemu. Można poznać je po charakterystycznych przerwach pomiędzy sekcjami i ciemnym jednolitym kolorze. Uznawane są za bardzo wydajne, jednak są drogie,
  • panele polikrystaliczne - wykonane z krzemu polikrystalicznego, czyli wielu monokryształów. Mają jaśniejszy niebieski kolor i budowę wykonaną z wielu prostokątnych elementów. Są mniej wydajne, jednak przeważają bardziej przystępną ceną.

Wybierając panele, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak sprawność i moc szczytowa. To one będą odpowiadały za wydajność całego zestawu i ilość pozyskiwanej energii w skali roku. Koszt paneli stanowi do 50 procent całego zestawu.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Inwerter zwany falownikiem

To urządzenie jest niezwykle istotne i nie warto oszczędzać na jego jakości. Ma za zadanie przetworzenie energii cieplnej pozyskiwanej z paneli w postaci napięcia stałego na na zmienne 230 V o częstotliwości 50 Hz. Falowniki mogą mieć różne typy w zależności od ilości faz, konstrukcji zestawu i ułożenia. Do każdego panelu przypada oddzielny falownik, dzięki czemu w przypadku awarii jednego, pozostałe nadal pobierają energię.

Z uwagi na charakter sieci falowniki mogą mieć dwa typy:

  • inwerter off-grid - odpowiedni do systemów niezależnych od sieci elektrycznej,
  • inwerter on-grid - skuteczny przy zestawach, które są podłączone do sieci dostawcy energii.

 


Stal ocynkowana  |  Stal czarna  |  Aluminium


 

Zabezpieczenia (AC/DC)

W każdej sieci elektrycznej mogą zdarzyć się wyładowania. Dlatego zestaw do fotowoltaiki powinien mieć zabezpieczenia zmiennoprądowe i stałoprądowe. Mają one za zadanie ochronę najbardziej czułych oraz najdroższych części sieci, czyli falowników i modułów. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na dobór zabezpieczeń.


 

System montażowy

Właściwy montaż paneli jest równie ważny, co inne elementy sieci. Tylko użycie trwałych części montażowych zapewnia stabilność paneli. Z uwagi na zagrożenia czynnikami atmosferycznymi, system montażowy powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Wszystkie części muszą być lekkie, aby nie obciążyć konstrukcji dachu. Warto zwrócić uwagę na to, by właściwie dobrać profile PV czyli szyny montażowe do szerokości konstrukcji paneli. Ważne są także uchwyty hakowe, wyposażone w system regulacji, które mogą być przeznaczone do różnych konstrukcji dachu. Wysokiej jakości elementy montażowe znajdują się w asortymencie ich producenta, firmy Ulamex.


 

Okablowanie

Choć może się wydawać, że każdy przewód jest podobny, tu także jakość ma wpływ na żywotność całego zestawu. Od okablowania w fotowoltaice wymaga się przede wszystkim odporności na ekstremalne temperatury. Na połaci dachowej przy panelach temperatura może być znacznie wyższa, niż wskazują termometry przy oknie. Przewody muszą wytrzymywać kontakt z rozgrzaną połacią. Przy ujemnych temperaturach nie mogą tracić elastyczności. Dodatkowo dochodzą wymagania związane z wysokim napięciem sieci, czy niepalnością.


 

Dodatkowe elementy sieci

Wszystkie wcześniej wymienione części sieci muszą się w niej znaleźć. Jednak istnieje kilka elementów, które nie muszą stać się jej częścią, ale mogą. Jednym z nich są optymalizatory. Urządzenia mają za zadanie maksymalne obciążenie konkretnego modułu po to, żeby uzyskał maksymalną moc. Może się to przydać w sytuacji, kiedy pozostałe moduły w szeregu są zacienione i słońce pada tylko na pojedynczy.

Drugim elementem jest akumulator. To urządzenie do przechowywania nadwyżek energii, które wydaje się niezbędne w systemach fotowoltaicznych. Jednak dostępne na rynku akumulatory są drogie, mało pojemne i często charakteryzują się słabą żywotnością. Dlatego alternatywą dla zakupu takich urządzeń może być instalacja on-grid, która podłączona jest do sieci elektrycznej operatora. Dzięki temu nadwyżki energii przesyłane są do operatora, skąd można pobrać je w czasie zimowych niedoborów energetycznych.

 

Do góry

Zobacz też:


 Co to stal czarna? |  Dlaczego rosną ceny energii?  |  Przyłącze fotowoltaiki do sieci


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium