Mity na temat fotowoltaiki
Mit nr 1: W Polsce jest za mało słońca!
Mit nr 2: Instalacja paneli fotowoltaicznych jest mało opłacalna
Mit nr 3: Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo skomplikowany
Mit nr 4: Instalacja fotowoltaiczna może uszkodzić dachówkę
Mit nr 5: Założenie instalacji fotowoltaicznej to mnóstwo biurokracji
Mity na temat fotowoltaiki
Energia słoneczna to jeden z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE. Nic dziwnego, bo pozyskiwana ze słońca energia może służyć nie tylko firmom posiadającym budynki o dużej powierzchni, ale coraz częściej na montaż instalacji fotowoltaicznej decydują się osoby prywatne, które montują panele słoneczne na dachach swojego domu lub na gruncie. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy na niemal każdym rodzaju dachu. Możemy zamontować panele zarówno na dachu skośnym jak i płaskim. Hurtownie stali oferują szeroką ofertę haków (uchwytów) przeznaczonych do mocowania profili aluminiowych do różnego rodzaju pokrycia dachowego.
Mit nr 1: W Polsce jest za mało słońca!
Wymieniony wyżej mit posiada swoje logiczne uzasadnienie. Panele fotowoltaiczne produkują energię ze słońca, więc w sytuacji, kiedy nasłonecznienia jest mniej, panele produkują mniej energii. Jednak warto pamiętać, że liderem w dziedzinie fotowoltaiki są Niemcy i to właśnie w Niemczech powstaje najwięcej instalacji fotowoltaicznych. Niemcy i Polska leżą w tej samej strefie klimatycznej, a czas nasłonecznienia w obu tych krajach jest na podobnym poziomie. Nie jest prawdą, że moduły słoneczne najlepiej działają w krajach o wysokim nasłonecznieniu – panele fotowoltaiczne nie potrzebują upałów, by produkować energię. Warto pamiętać, że również w zachmurzone dni panele „łapią” promienie słoneczne.
SZYBKIE ZAPYTANIE
Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.
Mit nr 2: Instalacja paneli fotowoltaicznych jest mało opłacalna
Fakt, że inwestycja w panele fotowoltaiczne nie jest tania. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Patrząc na inwestycję jako na jednorazowy wydatek – to sporo, ale przy rozważaniach na temat opłacalności fotowoltaiki najważniejszym aspektem są oszczędności. Wszyscy wiemy, że ceny prądu rosną i nic nie wskazuje na to, by ów trend miał się zatrzymać. Szacuje się, że przynajmniej przez kilka najbliższych lat ceny nie osiągną stabilizacji i wciąż będą rosnąć, a w końcu zatrzymają się na i tak wysokim poziomie. Dlatego popularność paneli fotowoltaicznych rośnie. Społeczeństwo jest świadome, że własna elektrownia słoneczna daje wiele korzyści a jedną z ważniejszych z nich jest darmowy prąd. Nie jesteśmy wówczas uzależnieni od podwyżek prądu, a nadwyżkę pozyskanej energii możemy „odsprzedawać” do publicznej sieci energetycznej. Inwestycja w panele fotowoltaiczne powinna być rozpatrywana w perspektywie lat. Koszt, jaki poniesiemy w związku z instalacją fotowoltaiczną z pewnością nam się zwróci.
Mit nr 3: Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo skomplikowany
To często powtarzany mit, który nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Faktem jest, że najlepiej, aby montaż paneli fotowoltaicznych odbywał się za pośrednictwem doświadczonej ekipy monterów, którzy posiadają doświadczenie przy montażu paneli na różnych pokryciach dachowych i są w stanie odpowiednio rozłożyć panele tak, aby osiągnąć jak największy stopień nasłonecznienia. Doświadczona ekipa monterów jest w stanie zamontować całą instalację w jeden dzień.
Stal ocynkowana | Ogrodzenia panelowe | Aluminium
Mit nr 4: Instalacja fotowoltaiczna może uszkodzić dachówkę
Uszkodzenia dachu podczas montowania instalacji fotowoltaicznej zdarzają się NIEZWYKLE RZADKO. Najważniejsze, by zlecić montaż paneli ekipie monterskiej, która posiada doświadczenie i umiejętności w swoim fachu. Odpowiednia dobrana i zamontowana instalacja nie powinna w żaden sposób uszkodzić naszego dachu.
Mit nr 5: Założenie instalacji fotowoltaicznej to mnóstwo biurokracji
To dosyć często powtarzany mit, z którym nie możemy się zgodzić. Standardowa instalacja fotowoltaiczna dla przeciętnej rodziny powinna wynosić do 50kW i aby zamontować instalację takiej wielkości nie potrzebujemy pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jedynymi formalnościami, jakie nas czekają to pismo do dostawcy energii oraz wymiana licznika. Tylko tyle, aby móc cieszyć się darmowym prądem przez wiele lat.
Panele fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja, która z pewnością zwróci się w ciągu kilku lat. Podczas podejmowania decyzji o zamontowaniu paneli słonecznych warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy nam doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości.
Zobacz też:
Fotowoltaika na balkonie | Jak dbać o stal czarną? | Montaż modułów PV