Blog - Akademia Ulamex

Fotowoltaika na balkonie - oto co musisz wiedzieć

Panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku - oto co musisz wiedzieć

 


 Spis treści:


Fotowoltaika na balkonie, czyli nisza wchodzi do mainstreamu
Fotowoltaika balkonowa – sposoby podłączenia
Kiedy mogę zamontować fotowoltaikę na balkonie?
Fotowoltaika na balkonie czy się opłaca?


 

Fotowoltaika na balkonie, czyli nisza wchodzi do mainstreamu

Obecny kryzys gospodarczy coraz częściej skłania ludzi do poszukiwania rozwiązań indywidualnych, wpływających na zredukowanie średniego zużycia energii. Można rzec, że temat fotowoltaiki został już społecznie oswojony i nikogo nie dziwi widok paneli pokrywających dachy i tereny prywatnych posesji. Mimo to są jeszcze miejsca, gdzie fotowoltaika dopiero zaczyna zaznaczać swoją obecność. Mowa tu o balkonach w blokach mieszkaniowych. Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika balkonowa to prężnie rozwijająca się nisza, która ma ogromny potencjał w kontekście szerokiego zastosowania.

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami narodzin nowego podejścia do fotowoltaiki. Instalacje paneli w blokach mieszkalnych jak dotąd przeprowadzano głównie na dachach, a to z kolei wiązało się nierzadko z niekorzystnym dla mieszkańców rozwiązaniem technicznym. Obecnie montaż fotowoltaiki stał się uproszczony a panele są dostępne praktycznie od ręki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas posiadał swoją mini-elektrownie na balkonie.
Obserwując doświadczenia użytkowników można dojść do wniosków, że jest to na pewno dobre rozwiązanie dla indywidualnych użytkowników. Mimo to, skala zysków nie ogranicza się wyłącznie do użytku prywatnego – fotowoltaika balkonowa daje się być sensownym sposobem na zredukowanie poboru energii w miejskich aglomeracjach. A to już naprawdę dużo.


 

Fotowoltaika balkonowa – sposoby podłączenia


Ogólnie rzecz ujmując, zasada działania instalacji balkonowych nie różni się od typowych paneli. Są one tak samo jak ich większe odpowiedniki - podłączone szeregowo do inwertera, gdzie zachodzi zmiana napięcia stałego na przemienne. Tak wyprodukowana energia może zostać przesłana bezpośrednio do zakładu energetycznego lub bieżąco na własne użycie.
Obecne rozwiązania pozwalają, aby mikroinwerter dostosowany do potrzeb małej instalacji mógł zostać podłączony do najbliższego gniazdka. Wyprodukowany prąd może być zużyty w trakcie korzystania z urządzeń domowych, a w przypadku nadwyżki, zostać przesłanym do zakładu.

Aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień względem dostawcy energii warto zadbać aby instalacja została uprzednio zgłoszona do zakładu energetycznego. Tylko wtedy mamy pełną gwarancję, że zainstalowany zostanie licznik dwukierunkowy, dający zaktualizowane odczyty. Nie należy z tym zwlekać, zwłaszcza, że procedura jest intuicyjna a wnioski są ogólnodostępne na stronach dostawców energii. Warto pamiętać, że wniosek powinien zawierać dokumentację dołączoną przez producenta paneli oraz prosty schemat elektryczny. Jeśli planowana instalacja jest naprawdę niewielka warto uprzednio skonsultować jej podłączenie z dostawcą energii. Może się bowiem okazać, że jest ona zbyt słaba aby została zaklasyfikowana do podłączenia.
Jeśli nasza instalacja to off-grid, tzn. jest niepodłączona do sieci, wtedy nie musimy zgłaszać zestawu, Takie rozwiązanie wymaga jednak wygospodarowania miejsca na gromadzenie energii, co nie jest już zadaniem łatwym na niewielkiej przestrzeni mieszkań w bloku.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Kiedy mogę zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Jak wspomnieliśmy, fotowoltaika balkonowa jest zjawiskiem nowym a przez to nie w pełni uregulowanym prawnie w każdym aspekcie. Kiedy możemy zabrać się do pracy i zamontować panele na balkonie? Przede wszystkim, przyjmuje się, że panele o mocy nieprzekraczającej 50 kW i nie wyższe niż 3 metry nie wymagają pozwolenia na budowę. Tutaj wątpliwości nie ma: wszystko, co ma większą moc wymaga konkretnego pozwolenia. Sprawa jednak nie jest tak jednoznaczna w przypadku instalacji w blokach mieszkalnych. Otóż, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wychodzących poza obręb naszego balkonu musimy koniecznie skontaktować się ze swoją spółdzielnią/wspólnotą mieszkaniową. Często ich regulaminy i wymagania różnią się i warto o tym pamiętać. To, co zda się u jednych, niekoniecznie zostanie przyjęte u innych.

Zgodnie z treścią prawa, część budynku w obrębie zewnętrznej strony naszego balkonu przynależy do części administratora, tj. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego też, stale zintegrowane z częścią wspólną elementy nie mogą być swobodnie modyfikowane. Do nich zalicza się m.in. barierka balkonowa. Mając to na uwadze, przed wykonaniem prac należy skierować odpowiednie pismo do administratora, z prośbą o zgodę na montaż paneli na części wspólnej budynku. Montaż fotowoltaiki wiąże się z podjęciem sporych wydatków, dlatego też warto jak najbardziej zabezpieczyć się przed sporami z innymi mieszkańcami lub wspólnotą, mogącymi uniemożliwić wykonanie projektu.

Sam montaż - choć wydaje się nieskomplikowany - powinien być poprzedzony rzeczową oceną stanu technicznego barierek. To na nich najczęściej mocuje się panele. Choć wersje balkonowe fotowoltaiki są stosunkowo lżejsze od pełnowymiarowych paneli (dedykowanych np. dla dachów), to wraz z elementami złącznymi osiągają one znaczną wagę. Fakt ten powoduje, że jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do wytrzymałości naszych barierek, to warto – a nawet trzeba skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zdiagnozuje sytuację. Dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych powinno być priorytetem.


 Sprawdź nasze inne produkty:

Stal nierdzewna  |  Stal ocynkowana  |  Aluminium


 

Fotowoltaika na balkonie czy się opłaca?

Przygotowania do montażu należy rozpocząć od doboru właściwego rodzaju elementów złącznych i profili. Najbardziej optymalnym ulokowaniem jest oczywiście południowe, choć nie wyklucza to innych ustawień. Energia będzie produkowana, aczkolwiek potencjał paneli nie zostanie w pełni wykorzystany.
Niestety, balkon często nie jest miejscem idealnym do montażu fotowoltaiki. Małe balkony nie dają wiele pola do manewru, zwłaszcza jeśli jedynym możliwym zamocowaniem jest montaż pod kątem 90 stopni. Jak wspomnieliśmy, panele w takim ułożeniu będą działać, ale ilość wyprodukowanej energii słonecznej nie będzie optymalna. Z kolei ograniczone działanie to wydłużenie zwrotu inwestycji. Warto mieć to na uwadze.

Należy również zwrócić uwagę na odpowiedniego dostawce elementów fotowoltaicznych. Hurtownia Ulamex zapewnia wiele niezbędnych w montażu akcesoriów, zaczynając od profili PV i uchwytów balastowych po uchwyty hakowe, elementy złączne a nawet ogrodzenia chroniące twoje panele.

Czy instalowanie fotowoltaiki w bloku się opłaca? Jak wspomnieliśmy powyżej, to zależy. Warto jednak pamiętać, że czasy się zmieniają a rachunki zaczynają być coraz droższe. W perspektywie kilkudziesięciu lat może się okazać, że dodatkowe źródło energii tego typu znacząco przyczyni się do zabezpieczenia naszego portfela.
Czy warto? Wszystko wskazuje na to, że jest to obecnie dobrze działający sposób na poradzenie sobie z nadmierną emisją dwutlenku węgla. Z roku na rok nasze powietrze jest coraz gorsze, a każde działanie, które uniezależnia nas od konwencjonalnego pozyskiwania energii jest na wagę złota. Jeśli mamy okazję wziąć sprawy w swoje ręce, to dlaczego nie?

 

Do góry


Sprawdź nasze inne artykuły: 

Stal w przestrzeni miejskiej  |  Jak odzyskuje się stal?  |  Najczęstsze usterki fotowoltaiki


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium