Czym jest aluminium? 0
Czym jest aluminium?

Aluminium to lekki metal o specyficznych właściwościach, który jest szeroko stosowany w wielu dziedzinach życia. Aluminium jest lżejsze niż żelazo, a dzięki swojej plastyczności może być wyginane w dowolne kształty.

Gdzie aluminium występuje naturalnie?

Aluminium pochodzi z naturalnie występującej skały, którą nazywamy boksytem. To w boksycie znajdziemy glin, który inaczej nazywamy… aluminium. Aluminium jest metalem na tyle lekkim i plastycznym, że często dodawane są do niego domieszki innych metali np. żelaza lub miedzi, aby zwiększyć jego odporność i wytrzymałość.

Spawanie aluminium

Ze względu na domieszki innych metali spawanie aluminium nie należy do najprostszych rzeczy. Temperatura topnienia aluminium wynosi około 660 stopni Celsjusza, więc jest stosunkowo niska. Do spawania aluminium stosujemy prąd przemienny, natomiast do pozostałych typów metali najczęściej stosujemy prąd stały.

Najpopularniejszymi metodami spawania aluminium to metody TIG i MIG.

Właściwości aluminium

Jak wspominaliśmy aluminium to metal lekki, dlatego jest dobrą alternatywą dla stali. Dużą zaletą aluminium jest fakt, że z powodzeniem może być poddawane recyklingowi bez niszczenia struktury materiału. Aluminium nie wymaga dużych prac konserwacyjnych. Jest odporne na korozję oraz trudne warunki atmosferyczne.

Zastosowanie aluminium

Ze względu na swoje właściwości aluminium znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Między innymi stosowane jest w budownictwie – jako ogrodzenie posesji, pokrycia dachowe, konstrukcje nośne; przemyśle dekoracyjnym – elementy wystroju wnętrz czy w przemyśle spożywczym w produkcji jednorazowych opakowań, puszek, kapsli.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium