Blog - Akademia Ulamex

Jak łączyć profile aluminiowe?

Jak łączyć profile aluminiowe?

 


 Spis treści:


Profile aluminiowe w konstrukcjach suchej zabudowy
Skręcanie profili aluminiowych
Czy aluminium można spawać?


 

Profile aluminiowe w konstrukcjach suchej zabudowy

Profile aluminiowe są prefabrykatami przygotowywanymi głównie do tworzenia konstrukcji podwieszanych sufitów czy montażu płyt gipsowych. W konstrukcjach suchej zabudowy spotykane są przede wszystkim kątowniki i płaskowniki perforowane formowane z cienkiej blachy. Sporadycznie można natknąć się na profile zamknięte aluminiowe.

Większość systemowych rozwiązań tworzona jest w taki sposób, żeby możliwe było połączenie elementów bez używania dodatkowych akcesoriów. W wielu profilach sufitowych wymiary profili ściennych pasują do elementów poprzecznych. Dodatkowo całość mocowana jest do stropu za pomocą uchwytów, które można ręcznie formować. Dopiero cała konstrukcja jest skręcana śrubami. W przypadku stelaży do suchej zabudowy płyty G-K mogą być montowane do nich za pomocą odpowiednich wkrętów.


 

Skręcanie profili aluminiowych

Przy tworzeniu konstrukcji bardziej skomplikowanych, można wykonać łączenia za pomocą innych elementów złącznych. Najczęściej wybierane są śruby o rozmaitych grubościach czy średnicach oraz specjalne uchwyty. Wielu producentów dostarcza gotowe rozwiązania systemowe do tworzenia mebli warsztatowych czy sklepowych. Wówczas profile zamknięte aluminiowe mają kształty umożliwiające łatwe i sprawne łączenie elementów.

W przypadku samodzielnych konstrukcji takich jak budowa ogrodzenia czy dekoracji w mieszkaniu można również stosować wybrane śruby. Nawet nieco grubsze elementy z aluminium można formować za pomocą wiercenia. Wykonanie w nich otworów jest łatwiejsze niż w przypadku elementów stalowych. Wiercenie nie niszczy powierzchni zewnętrznej, jak ma to miejsce w przypadku stali ocynkowanej. Dzięki temu przewiercony ceownik aluminiowy czy inny element konstrukcyjny nadal pozostaje odporny na czynniki atmosferyczne i nie koroduje.

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Czy aluminium można spawać?

W niektórych przypadkach przy tworzeniu konstrukcji ogrodzenia czy mocowania blachy aluminiowej potrzebne są inne metody łączenia. Spawanie jest jednym ze sposobów na skuteczne i trwałe połączenie ze sobą elementów aluminiowych. Dopuszcza się łączenie za pomocą spawania niemal wszystkimi metodami. Taka praca wymaga jednak sporo doświadczenia i uwagi. Ponadto dymy spawalnicze zawierają szkodliwe związki, dlatego bezwzględnie należy zadbać o wentylację przestrzeni roboczej.

Znacznie więcej problemów może sprawiać połączenie aluminium z innymi materiałami za pomocą spawania łukowego. W wyniku łączenia z miedzią, stalą czy magnezem, powstają kruche wiązania i spraw nie jest trwały. Dlatego często przy spawaniu profili zamkniętych aluminiowych z innym metalem stosuje się specjalne przejściowe wstawki bimetaliczne. To w nich materiały są już ze sobą połączone i wówczas sprawa się ze sobą te same materiały. Na skalę przemysłową płaskowniki aluminiowe są łączone z innymi materiałami przy użyciu procesów zgrzewania wybuchowego, tarciowego lub walcowania.

Z uwagi na plastyczność i łatwą obróbkę, metod łączenia kątowników aluminiowych jest bardzo wiele. Dzięki temu niejednokrotnie można wybrać tę, która w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Możliwość sprawnego łączenia elementów to jeden z argumentów przemawiających za tym, że aluminium w przyszłości będzie jeszcze powszechniej wykorzystywana w przemyśle.

 

Do góry

Zobacz też:


Właściwości blach ryflowanych |  Czym jest anodowanie?  |  Ogrodzenie z aluminium - czy warto?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium