Blog - Akademia Ulamex

Czemu warto inwestować w stal? Najważniejsze powody

Czemu warto inwestować w stal? Najważniejsze powody

 


 Spis treści:


Surowce inwestycyjne to nie tylko ropa, złoto czy płody rolne. Wysoką skutecznością mogą cechować się również inwestycje w stal.
Ceny stali a kondycja globalnej gospodarki
Inwestowanie w stal – łatwy dostęp do danych
Handel stalą – dostępne sposoby
Inwestowanie na rynku stali. Jak uniknąć strat?


 

Surowce inwestycyjne to nie tylko ropa, złoto czy płody rolne. Wysoką skutecznością mogą cechować się również inwestycje w stal.

Pandemiczne lockdowny oraz niestabilna sytuacja polityczna w ostatnich latach znacznie wpłynęły na branżę metalurgiczną. Mimo zawirowań stal nadal jest jednak bardzo atrakcyjnym dla inwestorów surowcem. Sprawne prognozowanie trendów wymaga wprawdzie wiedzy, ale może przynieść wiele korzyści. Czemu więc warto inwestować w stal? Jak obecnie kształtuje się koniunktura na rynku tego surowca? Na jakie opcje handlu są dostępne? Te kwestie wyjaśniamy w nowym wpisie.


 

Ceny stali a kondycja globalnej gospodarki

Budowanie strategii i przewidywanie trendów w przypadku handlu stalą jest stosunkowo łatwe dzięki silnemu powiązaniu tego surowca z gospodarką globalną. Zapotrzebowanie na stal wynika ze znaczenia, jakie ma ono dla wielu sektorów. Na jej ceny wpływają między innymi:

 

  • realizowane i projektowane projekty infrastrukturalne: swoją infrastrukturę modernizują zarówno państwa rozwijające się, jak i największe potęgi gospodarcze. Zwłaszcza inwestycje w tych drugich mogą wpłynąć na sytuację w przemyśle metalurgicznej;

  • zapotrzebowanie branży transportowej: szeroko rozumiany transport jest jednym z najważniejszych odbiorców stali – stanowi ona kluczowy budulec pojazdów i infrastruktury drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej;

  • sytuacja w największych gospodarkach narodowych: kryzysy i prosperity w gospodarkach takich jak Chiny, USA, Indie, Brazylia, Rosja, Unia Europejska i Wielka Brytania w dużym stopniu kształtują ceny oraz dostępność stali (te kraje należą do głównych importerów i eksporterów tego surowca);

  • ceny energii: mimo że wciąż trwają prace nad niskoemisyjnymi i energooszczędnymi metodami produkcji wyrobów stalowych, zakup energii nadal jest jednym z najistotniejszych kosztów związanych z tym procesem. Od cen nośników energii oraz opłat emisyjnych CO2 zależy więc cena stali.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Inwestowanie w stal – łatwy dostęp do danych

Oczywiście wiedza na temat mechanizmów kształtujących ceny stali to za mało. Do skutecznego prognozowania niezbędny jest też łatwy dostęp do aktualnych, miarodajnych danych. Jak się okazuje, również pod tym względem inwestowanie w stal wypada bardzo dobrze. Poza ogólnie dostępnymi informacjami takimi jak rynkowe statystyki, inwestor może skorzystać z danych dostarczanych bezpośrednio przez producentów na platformach sprzedażowych online.

 

Zastosowanie nowych technologii w obrocie stalą znacznie go usprawniło. Dzięki cyfrowym giełdom strony transakcji nie muszą już emitować ani korzystać z tradycyjnych przewodników cenowych i katalogów. To nie tylko zwiększa wygodę, ale też pozwala na bieżąco aktualizować wszystkie dane.


 Sprawdź nasze inne produkty:

Stal nierdzewna  |  Stal ocynkowana  |  Aluminium


 

Handel stalą – dostępne sposoby

Handel stalą nie musi sprowadzać się do transakcji dotyczących fizycznego surowca. Inwestorzy mogą wybrać jeden z wielu sposobów:

  • handel akcjami spółek działających w sektorze metalurgicznym oraz wydobywczym (ruda żelaza), których ceny są ściśle uzależnione od cen stali;

  • fundusze ETF inwestujące w metale przemysłowe (np. UBS ETRACS CMCI Industrial Metals Total Return ETN lub SPDR S&P Metals & Mining ETF)

  • kontrakty terminowe (dostępne np. na amerykańskie giełdzie New York Mercantile Exchange (NYMEX).


 

Inwestowanie na rynku stali. Jak uniknąć strat?

Inwestowanie w stal, tak jak we wszystkie inne aktywa, wiąże się z ryzykiem. Prawdopodobieństwo strat można jednak znacząco zmniejszyć. Najważniejszym aspektem jest z pewnością budowa strategii i jej modyfikowanie zgodnie z ujawnianymi z biegiem czasu danymi. Konieczne jest też umiejętne zarządzanie ryzykiem z użyciem metod odpowiednich dla konkretnej formy inwestycji oraz dywersyfikacja portfela. Te środki szczególnie ważne okazują się dziś, w dobie niestabilności na globalnych rynkach.

 

Do góry


Sprawdź nasze inne artykuły: 

Jak wykonać wiatę śmietnikową?  |  Sytuacja rynku stali w 2022 roku  |  Jak zasłonić ogrodzenie panelowe


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium