Blog - Akademia Ulamex

Sytuacja rynku stali w 2022 roku

Sytuacja rynku stali w 2022 roku

Początek rewolucji

Aby kompleksowo zdiagnozować sytuację surowca, warto cofnąć się do 2020 roku. Obecny stan stali jest wynikiem kilku wydarzeń.

Według dostępnych raportów, w tym okresie kraje członkowskie Unii Europejskiej odnotowały aż 13% spadku popytu na materiał. Ogromny wpływ na sektor metalurgiczny wywarła trwająca pandemia, a wiele przedsiębiorstw zakończyło działalność.

Kolejnym czynnikiem była skuteczna strategia Chin, która wykorzystała nietypowe warunki spowodowane lockdownem. Chiny natężyły wytwarzanie stali, uzupełniając zapotrzebowanie europejskich odbiorców. Odmienna polityka klimatyczna państwa wschodnioazjatyckiego jeszcze bardziej wzmocniła pozycję Chin, jako globalnego lidera produkcji stali.

Rynek stali w 2022 roku

Dzisiejsza niepewność w dużej mierze wynika z trwającej wojny w Ukrainie. Oba państwa konfliktu są bardzo istotnymi producentami wspomnianego metalu. Huty okupowanego kraju wstrzymały wszelkie prace wytwórcze, a sankcje gospodarcze nałożone na Rosję spowodowały spowolnienie tego obszaru działalności.

Co więcej, Ukraina i Rosja to również dostawcy żelaza, czyli składnika niezbędnego do wytwarzania samej stali. Taka sytuacja oznacza ograniczenia w dostępności surowca oraz nadzwyczaj wysokie ceny.

To właśnie marzec okazał się wyjątkowy pod względem kosztów stali budowlanej. Początek miesiąca zaskoczył wszystkich rekordową stawką w wysokości 9500 złotych/tonę. Taka sytuacja była szczególnie dotkliwa dla podmiotów prowadzących zaawansowane inwestycje.

Punktem zwrotnym okazał się 30 maja. Wówczas, indeksy cen stali prezentowane na stronie Polskiej Unii Dystrybutorów Stali wykazały początek tendencji spadkowych, co rokuje duże nadzieje na przyszłość. Wskaźnik dla pręta żebrowanego fi 12 mm, BST 500 na dzień 21 lipca wynosi od 3888 do 4158 złotych netto/ tonę. Czego możemy się spodziewać w późniejszym okresie?

Prognoza dla rynku stali

Przewidywania dla tak skomplikowanej sytuacji sektora metalurgicznego pozostawiają wiele znaków zapytania. Sporo zależy od rozwoju trwającej wojny w Ukrainie, gałęzi energetycznej oraz czynników pośrednich.

Zgodnie z raportem Europejskiego Stowarzyszenia Stali Eurofer, zapotrzebowanie na metal wzrośnie w nadchodzącym roku o ponad 5%! Jest to nader istotna informacja, również dla lokalnych producentów. Według opublikowanych analiz stowarzyszenia Eurofer, Polska jest w czołówce krajów z bezpośrednim zatrudnieniem w obszarze produkcji stali. Biorąc to pod uwagę, każde zmiany w tym zakresie są znamienne.

Instytut McKinsey oferuje ciekawą analizę rozwiązań, które mają na celu stabilizację rynku stalowego w Europie. Wskazane opcje podzielone są na zadania krótkoterminowe oraz takie, które wymagają dłuższej perspektywy. 

Do przykładowych idei działania należy reorganizacja zarządzania kosztami przedsiębiorstw produkcyjnych, co w praktyce oznacza weryfikację zawartych kontraktów. Inna kwestia uwzględnia rozwój w sferze cyfryzacji, a także zidentyfikowania nowych obszarów zbytu, także dla stali nierdzewnej lub stali czarnej. Takie rozwiązana mogą stanowić prewencję wobec niespodziewanych wahań.

Witamy na blogu Hurtowni Stali Ulamex! Specjalizujemy się w stali ocynkowanej, stali czarnej, aluminium oraz elementów do montażu fotowoltaiki. Zapraszamy do lektury artykułów dotyczących stali, ogrodzeń i odnawialnych źródeł energii. Na naszym blogu publikujemy porady, wskazówki i analizy rynku.

Blog kategorie

Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium