Blog - Akademia Ulamex

Balustrada balkonowa - z jakich materiałów najlepiej i ile kosztuje?

Balustrada balkonowa - z jakich materiałów najlepiej i ile kosztuje?

 


 Spis streści:


Balustrada balkonowa - najważniejsze cechy
Jaki materiał jest najlepszy do budowy balustrad balkonowych?
Ile kosztuje balustrada balkonowa z poszczególnych materiałów?


 

Balustrada balkonowa - najważniejsze cechy

Balkony powiększają przestrzeń mieszkania o dodatkową część wypoczynkową. Na balkonie można wypoczywać latem, a sama przestrzeń stanowi namiastkę tarasu lub ogrodu przed domem. Żeby jednak korzystanie z balkonu było wygodne i bezpieczne, potrzebna jest balustrada. Najlepiej, aby materiał użyty do jej wykonania odpowiadał Twojemu zapotrzebowaniu i możliwościom finansowym.  

 

Balustrada ma za zadanie zabezpieczyć osoby i zwierzęta przed wypadnięciem na zewnątrz. Z myślą o tym problemie projektuje się wysokość górnej poręczy i rodzaj wypełniania. W domach zamieszkiwanych przez najmłodszych wypełnienie powinno być zaprojektowane z uwzględnieniem ich rozmiarów i nietypowych pomysłów. Poza tym konstrukcja musi być estetyczna i wyglądem nawiązywać do charakterystyki obiektu. Elementy balustrad będą stanowiły dodatkową dekorację całej elewacji. 


 

Jaki materiał jest najlepszy do budowy balustrad balkonowych?

Design, wymiary, kolorystyka - to wszystko ma znaczenie przy projektowaniu balustrady balkonowej. Jednak poza wyglądem spory wpływ na funkcjonowanie takiej konstrukcji ma także materiał, z jakiego została wykonana. Od niego będzie zależała funkcjonalność, potrzeba dokonywania napraw i żywotność. Naturalnie różnice będą widoczne także w cenach konstrukcji z poszczególnych materiałów. Na jakie materiały warto zwrócić uwagę, a na które niekoniecznie?

 

Najczęściej balustrady wykonywane są z następujących materiałów:

  • drewno - najstarszy materiał stosowany często w dawnych wiejskich dworkach. Drewniane balustrady łatwo można formować w wybrany kształt, frezować i rzeźbić w nich rozmaite wzory, albo stworzyć naturalne proste konstrukcje. Poza niepowtarzalnymi walorami estetycznymi drewno wymaga sporo uwagi. Nie jest odporne na warunki atmosferyczne i zaniedbane szybko niszczeje;
  • stal kuta - balustrady wykonywane metodami kowalskimi należą do najpiękniejszych konstrukcji. Kojarzą się z wystawnymi dworkami i kamienicami secesyjnymi, ale znajdują zastosowanie również współcześnie. Można skutecznie zabezpieczyć je przed korozją, jednak materiał również wymaga regularnej pielęgnacji. Żeliwo wykorzystywane do ich produkcji jest bardzo ciężkie, dlatego nie na każdym balkonie można je zastosować;
  • stal czarna ocynkowana - stal czarna nie jest odporna na korozję, dlatego pokrywa się ją warstwą ocynku nakładaną metodami ogniowymi. Zastosowanie rury ocynk daje dobre zabezpieczenie przed korozją i może na długi czas zabezpieczyć balustradę przed pojawianiem się rdzawych nalotów. Niestety wszelkie uszkodzenia mechaniczne powodują zniszczenie powłoki i powstawanie ognisk korozji;
  • stal nierdzewna - jeden z najlepszych wyborów jeśli chodzi o konstrukcje balustrad balkonowych. Materiał jest odporny na działanie wilgoci, promieni słonecznych i zróżnicowanej temperatury. Stal nierdzewna dobrze wytrzymuje także lekkie związki kwasów i zasad, dzięki czemu zachowuje żywotność nawet w środowisku miejskim oraz przemysłowym. Trudność stanowi spawanie elementów z nierdzewki, dlatego dobrze jest sięgnąć po gotowe konstrukcje do samodzielnego montażu;
  • aluminium - ten materiał ma podobne właściwości, co nierdzewka. Jest odporny na czynniki atmosferyczne, choć gorzej znosi działanie kwasów i zasad. Aluminium jest jednak znacznie lżejsze od stali nierdzewnej i prezentuje się bardzo estetycznie.

 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Ile kosztuje balustrada balkonowa z poszczególnych materiałów? 

Trwałość i estetyka elementów wykończeniowych idzie w parze z ceną. Dlatego wybór odpowiedniego materiału do wykonania balustrady zawsze uwzględnia cenę w zestawieniu z jakością. Balustrada drewniana, rury ocynk, a może stal nierdzewna? Jak prezentują się ceny balustrad balkonowych z poszczególnych materiałów?

 


Fotowoltaika   |  Ogrodzenia panelowe  |  Aluminium


 

Najtańsze balustrady balkonowe można kupić już za około 200 złotych za metr bieżący konstrukcji o standardowej wysokości. Do ich produkcji wykorzystuje się stal czarną, ewentualnie rury ocynkowane. W tej cenie można znaleźć jednak tylko wyroby o bardzo niskim poziomie komplikacji, a zatem niedysponujące wielkimi walorami estetycznymi. Jeśli będziesz chciał zamontować ciekawsze warianty ze stali ocynowanej, musisz liczyć się z wydatkiem nawet na poziomie 600 złotych za mb i wyższym. 

 

Podobne koszty możesz ponieść, jeśli wybierzesz balustrady drewniane o prostej stylistyce. Te najtańsze konstrukcje najczęściej wykonywane są na profilach stalowych lub są wypełnione prętami ze stali czarnej. Z kolei pięknie zdobione balustrady z pełnego dobrej jakości drewna mogą kosztować nawet 1500 zł za mb. W podobnych granicach przedstawiają się ceny balustrad żeliwnych wykonywanych metodami kowalskimi. 


Pozostaje nam zatem stal nierdzewna, która w ostatnim czasie najchętniej stosowana jest do tworzenia balustrad. Minimalistyczna stylistyka i trwałość to bardzo pożądane cechy, jednak nierdzewka jest nieco droższa od konstrukcji ze stali czarnej. Minimalny koszt prostych balustrad to około 500 złotych za mb, a zdobione lub malowane proszkowo konstrukcje są ponad dwukrotnie droższe. Z drugiej strony brak konieczności dokonywania napraw i spora żywotność warte są swojej ceny. Możesz też sięgnąć po prefabrykaty z nierdzewki do samodzielnego tworzenia balustrad, jakie oferuje Ulamex. Dzięki temu sam przygotujesz wybraną balustradę, a jej koszt może okazać się bardzo niski.

 

Do góry

Zobacz też:


Najczęstsze usterki fotowoltaiki  |  Montaż modułów PV  |  Dlaczego rosną ceny energii?


 

Słupek balustrady Słupek balustrady

Szukasz wysokiej jakości produktów do stworzenia wytrzymałej balustrady na lata? Sprawdź naszą ofertę elementów do balustrad. Oferujemy kompleksowe wyposażenie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium