Blog - Akademia Ulamex

Zastosowanie i rodzaje paneli ogrodzeniowych

Zastosowanie i rodzaje paneli ogrodzeniowych

 


 Spis treści:


Zastosowanie i rodzaje paneli ogrodzeniowych
Gdzie można stosować ogrodzenia z paneli?
Rodzaje paneli ogrodzeniowych
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli ogrodzeniowych?


 

Zastosowanie i rodzaje paneli ogrodzeniowych

Płoty wykonywane z paneli ogrodzeniowych zyskują coraz większą popularność. Cenione są za estetyczny wygląd, uniwersalną stylistykę i przystępną cenę. W związku z tym stosowane są w wielu miejscach, tworząc estetyczne i skuteczne przegrody. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć wybór paneli, w tekście znajdziesz garść przydatnych informacji.


 

Gdzie można stosować ogrodzenia z paneli?

Kilkanaście lat temu, kiedy ogrodzenia panelowe pojawiły się na rynku, kojarzone były przede wszystkim z przemysłem. Wykorzystywało się je głównie na placach budowy, podczas zabezpieczania obiektów przemysłowych. Nadal stosowane są do grodzenia składów materiałowych czy magazynów. Mają za zadanie ograniczyć możliwość wejścia na teren obiektu i ochronić przed wynoszeniem materiałów.

Systemy wykorzystujące panele stają się coraz bardziej estetyczne i różnorodne. Dostępne są w wielu formach i wariantach kolorystycznych. W związku z tym zaczęto stosować je do ogradzania stadionów sportowych, boisk czy placów zabaw dla dzieci. Otaczają budynki administracyjne, obiekty państwowe i wyznaczają prywatny teren także w przestrzeni miejskiej. Obecnie coraz częściej znajdują się wokół osiedli mieszkaniowych, a także jednorodzinnych domów prywatnych.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Rodzaje paneli ogrodzeniowych

Wcześniej wspomniano o różnorodności paneli, które przestały już przypominać kratownice z drutów stalowych. Dla łatwiejszego rozpoznania panele ogrodzeniowe można podzielić na dwie grupy z uwagi na konstrukcję elementu.

Panele 2D

Podstawowe konstrukcje wykonywane z prostych prętów stalowych spawanych punktowo na płasko. Oznaczenie 2D wynika właśnie z dwuwymiarowości tych elementów. Do stworzenia takich konstrukcji wykorzystuje się pręty o większej średnicy, co wpływa na trwałość elementów. Chętnie wykorzystywane są w obiektach przemysłowych i magazynowych.

Za sporą zaletę warto uznać elastyczność takiej konstrukcji, która umożliwia montaż paneli na terenach pochyłych. Przy niewielkich spadkach nie trzeba wyrównywać terenu czy montować produktów schodkowo. Ich walory estetyczne uznawane są za przyzwoite, jednak niewiele osób wybiera je do urządzania obiektów o innym charakterze, niż przemysłowy.

Panele 3D

Ten system ogrodzeniowy różni się od paneli 2D kształtem pionowych prętów montażowych. Z reguły w górnej części panelu znajdują się przetłoczenia, które wpływają na przestrzenność paneli. Mogą mieć różny kształt i wymiar, jednak najczęściej wykonywane są w kształcie litery V. Wpływa to na estetykę i sprawia, że panele ogrodzeniowe 3D wykorzystywane są chętnie do urządzania przestrzeni przed obiektami mieszkalnymi.

Przetłoczenia w panelach ogrodzeniowych pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Mają za zadanie także poprawić stabilność tego elementu. Dzięki nim produkt jest sztywny i nie ulega zachwianiu. Do produkcji paneli z przetłoczeniami wykorzystuje się najczęściej nieco cieńsze druty, niż w konstrukcjach 2D, choć nie jest to reguła.

 


Stal ocynkowana  |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Stal nierdzewna


 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli ogrodzeniowych?

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wybrać panele i słupki ogrodzeniowe w pierwszej kolejności określ swoje potrzeby. Dzięki temu będzie Ci łatwiej sięgnąć po produkt, który precyzyjnie spełni wszystkie oczekiwania. Przeglądając ofertę producenta firmy Ulamex, zwróć uwagę między innymi na:

  • wysokość paneli - od tego parametru zależy zastosowanie ogrodzenia. Przy wytyczaniu stref w ogrodzie czy ochronie rabat i trawników wystarczy panel ogrodzeniowy grafitowy fi 4 mm 1030x2500 mm o wysokości jednego metra. Przy montażu ogrodzenia budynku wybierz wyższe konstrukcje, na przykład Panel ogrodzeniowy grafitowy fi 4 mm 2030x2500 mm Wszystkie panele mają standardową szerokość 2,5m,
  • rozmiar słupków - pamiętaj o dopasowaniu do siebie wysokości paneli i słupków, przewidując zapas na montaż. W zależności od sposobu montażu możesz wybrać wysokość słupków w granicach od 2 do 2,6 metra. W zależności od ciężaru i wielkości ogrodzenia dobierz także rozmiar przekroju słupków,
  • grubość drutu - grubszy drut, z którego wykonane są panele, wpływa na podniesienie kosztów ogrodzenia i jego ciężar. Jednak to dzięki grubszym elementom możesz poprawić sztywność i trwałość konstrukcji. W asortymencie Ulamex możesz sam wybrać grubość prętów o średnicy 4 lub 5 milimetrów,
  • rodzaj pokrycia - dobre akcesoria do wykonywania ogrodzenia to produkty zabezpieczone przed korozją i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Takie cechy mają panele Ulamex. Pokrywa je warstwa ocynku, na którą został nałożony lakier metodą proszkową. Jeśli nie uszkodzisz ich podczas montażu, na długo unikniesz rozwoju korozji,
  • wygląd - ta cecha wymieniona została na końcu celowo. Dopiero po wyborze odpowiednich parametrów technicznych i wytrzymałościowych produktu zwróć uwagę na wygląd. Możesz wybrać kształt przetłoczenia i gęstość układania prętów pionowych. W zależności od zastosowania sięgnij także po panele i słupki w różnych kolorach. Czarne i szare doskonale prezentują się w przestrzeni miejskiej. Z kolei zielone dobrze pasują do terenów porośniętych krzewami.

 

Do góry

Zobacz też:


Ogrodzenia panelowe czy siatka? |  Jak dbać o stal czarną?  |  Montaż ogrodzenia panelowego


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium