Blog - Akademia Ulamex

Na czym polega malowanie proszkowe?

Na czym polega malowanie proszkowe?

 


 Spis treści:


Malowanie proszkowe czyli jakie?
Jak przebiega malowanie proszkowe?
Najważniejsze wady i zalety proszkowego malowania profili stalowych


 

Malowanie proszkowe czyli jakie?

Największą bolączką konstrukcji wykonywanych ze stali jest ich podatność na korozję. Dlatego od dawna szuka się sposobów na to, żeby prace wykończeniowe tych elementów jednocześnie zabezpieczały profil czy kątownik stalowy przed zmianami korozyjnymi. Jedna z ciekawszych metod i cieszących się rosnącą popularnością jest malowania proszkowe. To technika pokrywania elementów lakierowanych farbą w proszku. Drobinkom farby nadawany jest ładunek elektryczny, dzięki czemu same przylegają do materiału przewodzącego prąd. To pozwala na wykonywanie bardzo trwałych i jednolitych powierzchni lakierniczych. 

 

Procesowi malowania proszkowego najczęściej poddawane są elementy stalowe. W ten sposób maluje się między innymi felgi samochodowe, kątowniki stalowe, części narzędzi czy całe obudowy maszyn lub pojazdów. Jednak drobinki farby można stosować także do malowania stali ocynkowanej, kwasoodpornej czy nawet elementów szklanych, drewnianych i płyt MDF. Z uwagi na konieczność czyszczenia chemicznego malowanego elementu, nie zaleca się malowania tworzyw sztucznych, miedzi, cynku, czy niektórych stali nierdzewnych. 


 

 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Jak przebiega malowanie proszkowe?

Sam proces malowania proszkowego jest nieco bardziej skomplikowany od tradycyjnego lakierowania. Wymaga przede wszystkim dokładnego przygotowania elementu, który będzie poddawany procesowi. Na jego powierzchni nie może być żadnych pozostałości po starych powłokach lakierniczych, czy śladów korozji. Powierzchnia malowanego elementu powinna być całkowicie gładka. Dlatego przed przystąpieniem do malowania przeprowadza się piaskowanie powierzchni stalowej, czyli szlifowanie jej za pomocą drobinek piasku wyrzucanych wraz ze strumieniem sprężonego powietrza. Dodatkowo element poddaje się obróbce chemicznej z reguły za pomocą roztworu fosforu. Tak przygotowany profil stalowy można już pokrywać lakierem. 

 

Do przeprowadzenia procesu malowania trzeba stworzyć odpowiednie warunki. Przede wszystkim pomieszczenie lakiernicze musi być wentylowane i szczelne. Dzięki temu pyłki unoszące się w powietrzu nie trafią do środowiska naturalnego. Ponadto potrzebny jest odpowiedni sprzęt w postaci pistoletów proszkowych podłączonych do agregatów. Po zakończeniu malowania farbę należ wygrzać w wysokiej temperaturze, dlatego konieczny jest dostęp do specjalistycznego pieca. 

 

Samo malowanie jest mało skomplikowane i przypomina nieco malowanie ścian metodami natryskowymi. Na profil czy kątownik stalowy nakładana jest równomierna warstwa farby w proszku, które powinna dotrzeć do wszystkich miejsc i załamań na powierzchni elementu. Dzięki ładunkowi elektrycznemu na powierzchni zostaje tylko określona ilość cząsteczek farby, których ładunek pozwala na przyciąganie do metalu. Pozwala to na stworzenie warstwy o jednakowej grubości na całej powierzchni malowanego elementu. Po zakończeniu malowania kątownik stalowy należy poddać działaniu wysokiej temperatury dobieranej do danego materiału. Ten proces ma na celu stopienie zewnętrznej powłoki farby, w wyniku czego uzyskuje się gładką powierzchnię. 

 


Kątowniki staloweStal nierdzewna |  Aluminium


 

Najważniejsze wady i zalety proszkowego malowania profili stalowych

Malowanie proszkowe jest metodą, której zalety można wymienić jednym tchem. Przede wszystkim malowana powierzchnia jest jednolita, gładka i ma jednakową grubość w każdym miejscu. Dzięki temu pomalowany proszkowo profil stalowy nawet ze stali czarnej jest zabezpieczony przed korozją. Ponadto na powierzchni nie ma zacieków, powłoka nie wymaga polerowania, a kolor jest równomierny. 


Malowanie proszkowe jest też bardzo oszczędne i ekologiczne. Na pokrycie profilu stalowego potrzeba znacznie mniej farby, niż w przypadku tradycyjnego malowania. Nie ma konieczności nakładania kolejnej warstwy, czy wykonywania poprawek. Z kolei brak rozpuszczalnika sprawia, że do atmosfery nie przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Także farba w formie proszku trafia do systemu wentylacyjnego, co zapobiega przedostawaniu się jej do atmosfery. 


Wymieniając liczne zalety, nie można zapominać także o wadach. Często jako wadę wskazuje się konieczność wykonywania uciążliwych prac przygotowawczych. Piaskowanie, czyszczenie chemiczne, a także późniejsze wygrzewanie farby wymagają specjalistycznego oprzyrządowania. Dlatego proces jest bardziej uciążliwy i wpływa to również na jego wyższy koszt. Niemniej jednak profil stalowy malowany metodą proszkową przez długi czas pozostanie estetyczny i chroniony przed zmianami korozyjnymi.

 

Do góry

Zobacz też:


Balustrada balkonowa  |  Stal czarna w budownictwie  |  Jak dbać o ocynk?


 

Słupki ogrodzeniowe Słupki ogrodzeniowe

Malowanie proszkowe metali jest bez wątpienia jedną z najlepszych metod wspierających ochronę przed korozją. Sprawdź malowane proszkowo słupki ogrodzeniowe w naszym sklepie. Wysoka jakość wykonania. Przejrzyj naszą ofertę!


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium