Blog - Akademia Ulamex

Jak wybrać pręty stalowe?

Jak wybrać pręty stalowe?

Spis treści:


Wybór kształtu i wymiaru prętów stalowych
Pręt ciągniony czy walcowany?
Stal walcowana
Stal ciągniona
Czym są oznaczenia prętów?


Wybór kształtu i wymiaru prętów stalowych

Pręty są wyrobami powszechnie wykorzystywanymi we wszystkich dziedzinach przemysłu. Mogą tworzyć konstrukcje maszyn czy pojazdów, a także być dalej przetwarzane. W budownictwie pręty stalowe używa się w wielu procesach budowlanych i pracach konstruktorskich. Choć najpopularniejszym zastosowaniem dla tych wyrobów jest zbrojenie fundamentów, stosowane są także do budowy nadproży, wzmacniania stropów czy osadzania więźby dachowej. Poza budownictwem mieszkalnym pręty tworzą szkielet konstrukcji słupów, murów oporowych czy innych prefabrykatów, a także stosowane są do tworzenia konstrukcji ogrodowych.

 

W zależności od miejsca zastosowania, będą potrzebne inne produkty. Najważniejszym kryterium wyboru jest kształt pręta. Dobre hurtownie stali oferują je w formie elementów o przekroju okrągłym i kwadratowym, sporadycznie prostokątnym czy owalnym. Największym zainteresowaniem cieszą się wyroby o przekroju okrągłym, ponieważ taki kształt jest stosunkowo łatwy do uzyskania. Regularne wymiary takich prętów ułatwiają prowadzenie prac konstruktorskich, a także wpływają na dobre parametry wytrzymałościowe. Okrągłe pręty mogą mieć powierzchnię wykończoną żebrami, co ułatwia tworzenie koszy zbrojarskich.

 

Drugim kryterium wyboru są wymiary prętów stalowych. Tutaj do wyboru jest przede wszystkim średnica tych produktów. Pręty stalowe wykorzystywane do prac zbrojarskich mają średnice od 10 do 32 milimetrów, jednak w budownictwie stosowane są elementy o większym zakresie wymiarowym. Jeśli chodzi o długość, wyroby hutnicze oferowane są najczęściej w odcinkach 6 lub 12 metrów, jednak wybierając odbiór osobisty z hurtowni, możesz wybrać mniejszą długość i otrzymać pręty przycięte na wymiar.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

Pręt ciągniony czy walcowany?

Poza wymiarami prętów stalowych spore znaczenie przy ich wyborze ma też technologia wykonania. Pręty uzyskuje się dzięki procesom walcowania lub ciągnienia, a każdy z nich może być prowadzony na zimno lub gorąco. Choć temperatura rozgrzania materiału ma znaczenie dla ostatecznych właściwości, znacznie ważniejsza jest sama technologia uzyskiwania przekrojów.

Stal walcowana

Tańszym produktem są pręty stalowe wykonywane w technologii walcowania. Tutaj wstępnie uformowany element jest przepuszczany przez system walców, dzięki czemu uzyskuje wymagane średnice i kształt. Ta technologia pozwala bardzo szybko uzyskać gotowy element, jednak jego dokładność wymiarowa nie jest imponująca. Podczas procesu walcowania zmienia się też struktura stali, przez co na różnych odcinkach pręt może mieć inną wytrzymałość mechaniczną. Pręty walcowane są stosowane przy pracach mniej wymagających, w których parametry wytrzymałościowe nie mają tak dużego znaczenia, a ważniejszy jest niski koszt.

Stal ciągniona

Drugą technologią formowania prętów jest ich ciągnienie. To proces bardziej skomplikowany i czasochłonny, dlatego gotowe produkty są znacznie droższe od walcowanych. Jednak ciągnienie nie zaburza struktury materiału, a jedynie zwiększa jego długość kosztem szerokości. Dzięki temu pręty są nieco mniej elastyczne, ale za to utrzymują bardzo precyzyjne wymiary i znakomite regularne parametry wytrzymałościowe na całym odcinku.


Polecane pręty ciągnione:

Pręt stalowy ciągniony 4 mm | Pręt stalowy ciągniony 10 mm | Pręt stalowy ciągniony 12 mm


Czym są oznaczenia prętów?

W czasie produkcji lub budowy na rodzaj zastosowanego materiału wskazuje projekt techniczny. To konstruktor po dokonaniu niezbędnych obliczeń decyduje, jakiego rodzaju pręty stalowe mają zostać zastosowane przy danej konstrukcji. Zatem przed doborem materiału i jego wymiarów, należy zwrócić uwagę na oznaczenia prętów. Nie zawsze znajdują się bezpośrednio na elementach, jednak podaje je każda specyfikacja techniczna.


Chcesz dowiedzieć się więcej o oznaczeniach prętów? Sprawdź nasz artykuł: Jak odczytywać oznaczenia pretów?


 

Takie oznaczenia to symbole, które zawierają informacje dotyczące charakterystyki stali wykorzystanej do produkcji prętów, jej składu, a także właściwości. Jest to też potwierdzenie, że pręt został wykonany według standardów wyznaczonych przez normy charakterystyczne dla tego materiału. Dopiero po odnalezieniu prętów o odpowiednich oznaczeniach możesz przystąpić do wyboru ich rozmiarów. Tylko wówczas element uzyska właściwości wymagane przez projektanta.

 

Rynek stali jest bardzo duży i sporą jego część stanowią produkty pochodzące z Azji, które nie zawsze spełniają europejskie kryteria jakościowe. Dobór produktów o nieodpowiednich cechach może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości konstrukcji. Dlatego warto skorzystać z oferty sprawdzonych hurtowni, takich jak Ulamex, gdzie znajdują się tylko certyfikowane pręty.


Sprawdź nasze inne artykuły o stali czarnej:

Wiązanie zbrojenia | Stal czarna właściwości i zastosowanieStal konstrukcyjna i jej rodzaje


 

pręty żebrowane  Pręty żebrowane

Pręty żebrowane to podstawowe materiały konstrukcyjne, wykorzystywane na budowie. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór prętów żebrowanych, prętów gładkich i wszelkiej stali konstrukcyjnej, w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium