Płaskownik metalowy - charakterystyka elementu
Sposoby wykorzystania płaskowników stalowych
Płaskownik nierdzewny i stalowy - przykładowe zastosowanie w przemyśle
Płaskownik metalowy - charakterystyka elementu
Stal należy do materiałów cenionych za sporą sztywność przy zachowaniu stosunkowo niewielkiej objętości. To właśnie ze stali czarnej najczęściej wykonywane są płaskowniki metalowe. Te produkty wykonywane są w procesach walcowania, w wyniku których powstają podłużne elementy o przekroju prostokątnym. W dobrej hurtowni stali możesz znaleźć takie wyroby hutnicze w różnych wymiarach, różniące się zarówno szerokością, jak i długością.
Do produkcji płaskowników stalowych stosuje się materiał dobrej jakości o przyzwoitych parametrach wytrzymałościowych. Płaskowniki muszą zachowywać sztywność i wysoki poziom odporności na zginanie. Dla uszlachetnienia stopów często dodaje się kobalt poprawiający parametry wytrzymałościowe. Z kolei, żeby uzyskać płaskownik nierdzewny, do stopu dodawane są metale takie jak chrom czy nikiel. W ofercie dobrych hurtowni stali znajdą się również płaskowniki specjalne z dodatkami wanadu czy wolframu, a także płaskowniki aluminiowe.
SZYBKIE ZAPYTANIE
Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.
Sposoby wykorzystania płaskowników stalowych
Płaskownik stalowy to element konstrukcyjny, który nie ma jednego określonego sposobu dalszego przetwarzania. Ten produkt może być zatem wykorzystywany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dalsza obróbka metalurgiczna, czyli przetwarzanie takiego elementu na bardziej skomplikowane wyroby. Najczęściej w procesach walcowania z płaskowników tworzy się profile, takie jak kątowniki czy ceowniki. Z powodzeniem płaskownik aluminiowy czy stalowy może być wykorzystywany do produkcji profili otwartych o przekroju prostokątnym, czy okrągłym. Warto zaznaczyć, że do takiego przetwórstwa wybierane są stopy o odpowiednich parametrach, które umożliwiają taką obróbkę.
Drugim sposobem na wykorzystanie płaskowników stalowych jest tworzenie z nich rozmaitych konstrukcji. Tutaj wykorzystywane są gotowe elementy, a proces obróbki polega jedynie na cięciu, szlifowaniu czy wykonywaniu otworów w ich powierzchni. Płaskowniki są więc stosowanie do tworzenia konstrukcji budowlanych, mebli, elementów ciągów komunikacyjnych, a także maszyn. Powszechnie wykorzystywane są także przez majsterkowiczów.
Szczególnym przypadkiem jest płaskownik perforowany, czyli element z naniesionymi już otworami. Po produkcji trafia on do dalszej obróbki w zakładach przemysłowych, gdzie tworzy się z niego łączniki ciesielskie, listwy do wieszania mebli czy inne konstrukcje, które następnie są stosowane w budownictwie. Płaskownik perforowany z odpowiednio cienkiego i elastycznego materiału może być też wykorzystywany do tworzenia taśm montażowych.
Stal nierdzewna | Nowoczesne systemy ogrodzeń | Stal czarna
Płaskownik nierdzewny i stalowy - przykładowe zastosowanie w przemyśle
Najwięcej sposobów na wykorzystanie płaskowników stalowych znajduje branża budowlana. Te elementy konstrukcyjne sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Stalowy płaskownik 5 mm wystarczy do budowy podestów czy schodów, a jeśli wykonany będzie ze stali cynkowanej, może być stosowany na zewnątrz budynku. Znacznie cieńsze elementy wystarczą do budowy konstrukcji nośnych dla balustrad, ogrodzeń czy elementów architektury ogrodowej. Z kolei estetycznie wyglądający płaskownik nierdzewny może stać się ciekawą dekoracją wnętrza.
Na liczne możliwości zastosowania płaskowników stalowych wpływa też możliwość łatwej obróbki. Wszystkie elementy można ciąć i szlifować ręcznymi elektronarzędziami, dlatego nawet majsterkowicze znajdą wiele możliwości na wykorzystanie ich właściwości. Wszystkie elementy można też łączyć metodami spawalniczymi, choć w przypadku płaskownika aluminiowego i nierdzewnego jest to nieco trudniejsze.
Zobacz też:
Co to stal czarna? | Czym jest aluminim? | Co warto wiedzieć o gwoździach?