Blog - Akademia Ulamex

Zbrojenie fundamentów - jak je wykonać i jakie elementy są potrzebne?

Zbrojenie fundamentów - jak je wykonać i jakie elementy są potrzebne?

 


 Spis streści:


Jak wykonywać zbrojenie fundamentów i stropów?
Tworzenie konstrukcji zbrojeniowych
Układanie zbrojenia


 

Jak wykonywać zbrojenie fundamentów i stropów?

Jeszcze na etapie trwania prac ziemnych i kopania gruntu pod fundamenty na budowę dociera przesyłka z hurtowni stali. Pręty stalowe zbrojeniowe o różnej średnicy, sposobie wykończenia i długości początkowo mogą wprowadzać w konsternację. Czasem może się pojawić pytanie: jak układać zbrojenie?

Odpowiedź za każdym razem jest taka sama - tak, jak wymyślił projektant. Dokładny sposób układania zbrojenia na fundamentach opisuje odpowiedni rysunek z adnotacją w projekcie budowlanym. Nie ma tu miejsca na samodzielną inwencję i próby modernizacji. Wszystkie pręty mają znaleźć się dokładnie w takich miejscach, jakie wyznaczył projektant. Ich rozmieszczenia poprzedza etap obliczeń, a często nielogiczne lokalizacje mogą pełnić istotne funkcje na dalszych etapach prac.

 


Stal ocynkowana |  Stal czarna  |  Ogrodzenia panelowe


 

Tworzenie konstrukcji zbrojeniowych

Zbrojenie najczęściej wykonywane jest w formie konstrukcji koszowych na zewnątrz wykopu. Wyjątkiem są zbrojenia ław fundamentowych i stropów, które wykonuje się już w miejscu docelowym. Do budowy konstrukcji zbrojenia wykorzystuje się pręty stalowe zbrojeniowe o określonej grubości, które zapewniają właściwe przenoszenie obciążeń. Często pokrywa je rdzawy nalot korozji, jednak powierzchowne zmiany nie świadczą o osłabieniu parametrów wytrzymałościowych i można je stosować.

Główne zbrojenie tworzą pręty stalowe żebrowane, których nieregularna powierzchnia zapobiega przemieszczaniu się wewnątrz żelbetu. Ich średnice mają od kilkunastu milimetrów, ale na projekcie może znaleźć się także pręt stalowy żebrowany fi 25 mm. Za utrzymanie odpowiednich odległości pomiędzy prętami zbrojeniowymi odpowiadają cieńsze, takie jak pręt stalowy żebrowany fi 10 mm, z których formuje się strzemiona. Konstrukcje w formie prostokątów z zawiniętymi hakami na jednej z krawędzi mocuje się do prętów nośnych za pomocą cienkiego i elastycznego drutu wiązałkowego. Ten splątany jest za pomocą ręcznych narzędzi.

Tak przygotowane kosze powinny być na tyle stabilne, aby przeniesienie ich do wykopu nie stanowiło problemu. Pręty stalowe zbrojeniowe nie mogą się rozsuwać ani zginać nawet po wejściu pracownika na konstrukcję. Tylko wówczas jest pewność, że przenoszą obciążenia wynikające z aplikacji masy betonowej. Za kontrolę ułożenia zbrojenia z założeniami projektowymi odpowiada kierownik budowy.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Układanie zbrojenia

Kosze zbrojeniowe układa się na powierzchni gruntu, który może być utwardzony chudym betonem. Konstrukcję układa się na dystansach, które pozwalają na podniesienie zbrojenia o kilka centymetrów powyżej powierzchni gruntu. To zapewnia prawidłowe oblanie całości masą betonową. Na tym etapie konieczne jest również zamontowanie uziomu. Do takich konstrukcji można wykorzystać bednarkę stalową, którą spawa się do zbrojenia, a następnie łączy z instalacją odgromową.

Może się zdarzyć, że hurtownia stali nie jest w stanie dostarczyć prętów o długościach zalecanych przez projektanta. Czasem projektowana ława jest na tyle długa, że nie ma możliwości wykonania jej z pojedynczego pręta. Wówczas potrzebne będzie wykonanie łączenia koszy. Takie wykonuje się zawsze z zakładką minimum 70 centymetrów, co jest wystarczające, żeby oba kawałki zachowywały się jak jeden element.

Łączenie koszy jest tylko jednym z miejsc, w których należy zwrócić szczególną uwagę na układanie prętów stalowych zbrojeniowych. Do kolejnych newralgicznych stref należą wszelkie miejsca, w których łączą się ławy. To przede wszystkim naroża budynku, czy miejsca wyprowadzania ścian kolankowych. W tych miejscach musisz wykonać dozbrojenia i szczególną uwagę zwrócić na sposób łączenia elementów. Nie można pomijać innych newralgicznych miejsc jak choćby dodatkowe wzmocnienia prowadzone pod przyszłymi ścianami wewnętrznymi nośnymi. Tu także zaprojektowane zbrojenie będzie rozbudowane, by przenieść wszystkie obciążenia. Różnic w zbrojeniu nie ma w miejscach zlokalizowanych pod ścianami działowymi, które można umieszczać w dowolnym miejscu.

Sięgając po pręty stalowe zbrojeniowe, skorzystaj z oferty dobrych hurtowni stali. Tylko wówczas masz gwarancję, że dostarczony materiał będzie wykonany ze stopu o określonych właściwościach, będzie pełnowartościowy i prawidłowo przewieziony na budowę. Korzystając z oferty Ulamex, jesteś w stanie za jednym zamówieniem dostarczyć na budowę cały materiał potrzebny do wykonywania zbrojenia fundamentów. 

 

Do góry

Zobacz też:


Jak konserwować stal czarną? |  Jak zapobiegać rdzy?  |  Jak zrobić przesuwaną bramę?


 

Pręty stalowe zbrojeniowe Pręty stalowe zbrojeniowe

Pręty stalowe zbrojeniowe to podstawa każdej budowy. Do Państwa dyspozycji przygotowaliśmy szeroką gamę wysokiej jakości prętów zbrojeniowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą.


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium