Najlepsze materiały na balustradę - co wybrać? 0
Najlepsze materiały na balustradę - co wybrać?

Jak wybrać balustrady?

Dobór balustrad do całej aranżacji budynku nie jest łatwy i wymaga potraktowania obiektu jako całego. Balustrady stanowią bowiem estetyczne dopełnienie całej aranżacji i koncepcji architektonicznej domu, biurowca lub punktu usługowego. Dlatego należy dobierać zgodnie z koncepcją wykończenia całego obiektu. Dotyczy to głównie wzornictwa i formy wykonania balustrad, ale także materiału, z którego są wykonane.

Obecnie na rynku znajduje się wiele typów konstrukcji. Z łatwością można dobrać wysokość, sposób mocowania i rodzaj zdobienia każdej z balustrad. Jednak to przede wszystkim od materiału, z jakiego są wykonane, zależy ich charakter. Materiał wpływa również na parametry wytrzymałościowe konstrukcji. Nie każdą balustradę można zamontować w dowolnym miejscu. Poniżej przedstawiamy wady i zalety balustrad wykonanych z konkretnych materiałów.

Balustrady drewniane - nie tylko w wiejskich domach

W wielu wiejskich domach i zabytkowych obiektach można spotkać balustrady wykonane z drewna. Z reguły cechuje je bogate wzornictwo szczególnie w obiektach nawiązujących do kultury ludowej. Przed stu laty i wcześniej konstrukcje z tego materiału rzeczywiście cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ drewno było głównym materiałem budowlanym.

Obecnie również można stosować balustrady drewniane, jednak wybierane są przede wszystkim do wyposażenia wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykończyć nimi niezadaszone balkony czy tarasy. Są stosunkowo tanie, dlatego często stanowią wykończenie obiektów, od których nie wymaga się najwyższego poziomu estetyki. Charakteryzuje je niewielka waga, dlatego sprawdzają się na wysuniętych balkonach. Są też łatwe w montażu i nie sprawiają problemu w przypadku dokonywania napraw czy przeróbek. Wymagają jednak regularnej pielęgnacji w postaci malowania lub impregnowania.

Balustrady z metalu - rodzaje, wady i zalety

Balustrady drewniane w ostatnich dekadach zostały wyparte przez elementy stalowe. Sporą popularnością cieszą się balustrady kute, wykonywane z żeliwa malowanego proszkowo. Te konstrukcje mogą przybierać dowolne formy, a wykonywanie ich to wręcz dziedzina sztuki. Często tworzone są na zamówienie, co wpływa na wysoką cenę produktów. Niestety są charakterystyczne głównie dla bardzo dekoracyjnych stylów architektonicznych. Po stronie wad musimy zaliczyć spory ciężar całej konstrukcji, co uniemożliwia stosowania ich na niektórych balkonach.

Nieco lżejsze są konstrukcje z rurek lub profili stalowych. Taki materiał można dowolnie łączyć i bez problemu montować. Dodatkowo jest znacznie tańszy od konstrukcji żeliwnych kutych i ma bardzo modną stylistykę. Po stronie wad należy zaliczyć podatność na korozję szczególnie w konstrukcjach zewnętrznych. Balustrady stalowe wymagają regularnej pielęgnacji i malowania co kilka sezonów. Zaniedbania mogą prowadzić do postępowania korozji i niszczenia całej konstrukcji.

Stal nierdzewna - nowoczesny materiał na balustrady

Wydaje się, że żadna z konstrukcji nie jest idealna, jednak bardzo blisko tego stanu są balustrady ze stali nierdzewnej. Te konstrukcje mają wszystkie zalety, o których wspominaliśmy w przypadku stali. Z łatwością można je formować i nadawać im dowolne kształty. Sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, a ich estetyka jest na najwyższym poziomie.

Jakie cechy wyróżniają balustrady ze stali nierdzewnej? Przede wszystkim jest to odporność na korozję i niemal całkowita bezobsługowość. Nie trzeba malować profili nierdzewnych, ponieważ ich wygląd jest bardzo nowoczesny. Nie jest potrzebne także zabezpieczenie materiału przed czynnikami atmosferycznymi. Elementy ze stali nierdzewnej, dzięki domieszce cynku, są odporne na korozję. Nie szkodzi im także środowisko agresywne, dlatego bez obaw można czyścić je mocnymi środkami chemicznymi. Wybierając balustrady z nierdzewki, warto jednak skorzystać z produktów pochodzących od sprawdzonego producenta, takiego jak Ulamex.

Wypełnienie balustrad taflami szkła

Założeniem wielu nowoczesnych aranżacji jest wydobycie maksymalnej przestrzeni z pomieszczeń. W tym celu często stosuje się balustrady wykonane z tafli transparentnego szkła. Takie konstrukcje są nie tylko nowoczesne, ale także zapewniają łatwość pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że wszystkie balustrady wypełnione taflami szkła są montowane na konstrukcjach nośnych z prętów nierdzewnych. W tym wypadku ceniona jest nie tylko wysoka wytrzymałość takiego stelaża, ale także unikalny poziom estetyki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium