Blog - Akademia Ulamex

Czy można samodzielnie montować fotowoltaikę?

Czy można samodzielnie montować fotowoltaikę?

 


 Spis treści:


Czy można samodzielnie montować fotowoltaikę?
Montaż fotowoltaiki - kto może budować instalacje?
Legalizacja sieci fotowoltaicznej - zasady i problemy
Trudności przy montażu sieci fotowoltaicznej
Montaż paneli fotowoltaicznych - zrób to sam


 

Czy można samodzielnie montować fotowoltaikę?

Czerpanie energii ze słońca cieszy się popularnością i ogólną akceptacją organizacji ekologicznych. Jednak fotowoltaika to droga inwestycja, w której sporą część kosztów stanowi cena montażu. Czy można wygenerować oszczędności i samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne? Jak to wygląda w świetle przepisów budowlanych, warunków technicznych czy zasad przyłączenia się do sieci operatora?


 

Montaż fotowoltaiki - kto może budować instalacje?

Panele fotowoltaiczne na stałe zagościły już w krajobrazie naszych miasteczek i wsi. Ekrany na dachach budynków czy przed domami nie dziwią już nikogo, a coraz większa ilość użytkowników wyraża zadowolenie z ich montażu. Także firm montujących fotowoltaikę przybywa, a ceny ich usług często są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie. Pojawia się zatem pokusa na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych. 

W świetle przepisów prawa budowlanego osoba montująca nie musi mieć żadnych szczególnych uprawnień. Dotyczy to oczywiście budowy samej konstrukcji na prywatnym budynku i przeznaczonej na własny użytek. Co więcej, jeśli uchwyty hakowe montowane do więźby nie wymagają jej przeróbki, a cała konstrukcja nie będzie wystawała wyżej, niż 3 m ponad połać, niepotrzebne jest nawet zgłaszanie takich prac do urzędu. Wobec tego, spoglądając pod kątem przepisów budowlanych, fotowoltaika może być montowana przez dowolną osobę mającą pojęcie o budownictwie.

 


Fotowoltaika  |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Aluminium


 

Legalizacja sieci fotowoltaicznej - zasady i problemy

Choć przepisy budowlane nie wskazują na to, że budowa instalacji fotowoltaicznej musi być prowadzona przez specjalistę, często taki jest wymagany. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy sieć czerpiąca energię ze słońca ma stać się częścią instalacji operatora. Dzieje się tak przy umowach określanych jako prosumenckie. W myśl takich ustaleń producent energii, czyli Ty, może magazynować nadwyżki energii w sieci operatora, a następnie odebrać je w okresie jesiennym i zimowym. 

Umowa prosumencka może być podpisana tylko w sytuacji, kiedy sieć jest odebrana przez inspektora. W przypadku, kiedy wykonywała ją osoba bez potrzebnych uprawnień, najczęściej przedstawiciele dostawcy energii nie chcą jej odebrać. Jeśli jednak fotowoltaikę chcesz zamontować w budynkach, które z założenia nie będą podłączane do sieci, nikt nie będzie Cię kontrolował. To tyczy się zarówno domków letniskowych, warsztatów zasilanych solarami, a także niewielkich instalacji do ogrzewania wody. 

Pozostaje jednak otwarte pytanie, kto może montować panele do profili PV i pozostałe elementy sieci, żeby nikt nie zgłosił zastrzeżeń. Uprawnienia do montażu można zdobyć poprzez przejście kursu i egzaminu państwowego organizowanych przez UDT. Mając takie uprawnienia, możesz prowadzić prace monterskie bez obaw o odbiory techniczne. Warto jednak dodatkowo mieć uprawnienia związane z obsługą sieci elektrycznej. Uprawnienia elektrycznych SEP kategorii E i D powinny rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolą na bezpieczny montaż sieci. 


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Trudności przy montażu sieci fotowoltaicznej

Fotowoltaika to jednak nie tylko duże sieci domowe, których zadaniem jest zaopatrywanie całego obiektu w energię elektryczną. Często panele wykorzystywane są jedynie do zasilania niewielkich obiektów jak wspomniane domki letniskowe czy altany. Popularne stały się też sieci off-grid, które gromadzą nadwyżki energii w akumulatorach, a następnie użytkownik korzysta z niej przy spadku wydajności sieci. Czy przy budowie takich instalacji możesz natknąć się na jakieś szczególne problemy z montażem?

Z pewnością przy samodzielnym montażu to Ty będziesz odpowiedzialny za wiele spraw, które zazwyczaj załatwiają firmy zajmujące się tymi pracami. Musisz zamówić odpowiednie akcesoria, takie jak profile, klemy środkowe i końcowe, uchwyty i elementy złączne. Dobrze będzie zamówić te produkty od sprawdzonego dostawcy, a także zadbać o to, żeby ich wymiary były zgodne. Po Twojej stronie leży też zamówienie samych paneli, przewodów i pozostałych elementów sieci, jak przetwornik, czy akumulator. Tylko wówczas montaż paneli rzeczywiście okaże się bardzo łatwy. 

Kolejnym problemem może być ocena jakości więźby dachowej. Jeśli zamierzasz zamontować sieć na połaci stosunkowo nowej, a warunki na poddaszu są sprzyjające, nie musisz obawiać się o ich jakość. Przy starych więźbach, gdzie ich konstrukcja jest zawilgocona, a belki poskręcane, lepiej będzie przeprowadzić montaż na gruncie. Prosta konstrukcja na utwardzonym podłożu wykonana z profili stalowych ustawiona w nasłonecznionym miejscu wcale nie musi być mniej wydajna. Wykorzystując specjalne ekierki, możesz ustawić panele pod wybranym kątem do słońca. 

Warto zaznaczyć, że montaż sieci fotowoltaicznej to także prace związane z połączeniem ze sobą wszystkich akcesoriów. Dobrze by było, gdybyś miał wiedzę z zakresu elektryki. Jeśli nie masz doświadczenia, do tego jednego etapu pracy wezwij znajomego elektryka. Taki specjalista może Ci też pomóc przy dobieraniu przewodów lub akcesoriów potrzebnych do wspomagania pracy paneli. 


 

Montaż paneli fotowoltaicznych - zrób to sam

Jeśli masz wiedzę z zakresu budownictwa, doświadczenie z panelami i nieco wolnego czasu, możesz podjąć się montażu sieci fotowoltaicznych. Odpowiednio dobrane akcesoria pochodzące z jednego systemu pozwolą Ci szybko i sprawnie wykonywać prace monterskie. Sam montaż nie jest trudy, a z niezbędnych narzędzi potrzebne będą klucze nasadkowe, płaski i wkrętarka akumulatorowa. W przypadku sieci, które mają stać się częścią instalacji operatora, warto nawiązać kontakt z osobą z uprawnieniami. To znacznie ułatwi odbiór techniczny.

 

Do góry

Zobacz też:


 Co to stal czarna? |  Czy mycie paneli fotowoltaicznych ma sens?  |  Gdzie używa się zaworów kulowych


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium