Blog - Akademia Ulamex

Jak samodzielnie zamontować balustradę z nierdzewki?

Jak samodzielnie zamontować balustradę z nierdzewki?

 


 Spis treści:


Prace przygotowawcze
Sposób budowy
Projekt balustrady
Montaż balustrady krok po kroku


 

Prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem do montażu balustrad, należy zastanowić się nad ich wyglądem. Trzeba wziąć pod uwagę materiał wykonania i dostosować estetykę do charakteru schodów oraz całego budynku. Coraz częściej do tworzenia balustrad wykorzystywana jest stal nierdzewna. Ten materiał charakteryzuje się sporą trwałością, odpornością na korozję i wyjątkowym poziomem estetyki. Ponadto, w odróżnieniu od balustrad kutych, puste w środku profile są lekkie, co może mieć znaczenie szczególnie w konstrukcjach balkonów czy schodów drewnianych.


 

Sposób budowy

Na tym etapie należy podjąć decyzję w jaki sposób będą łączone ze sobą poszczególne elementy balustrady. Można sięgnąć po gotowe rozwiązania systemowe i zamówić produkty na wymiar. Dobre hurtownie stali również są w stanie zaoferować elementy balustrad, które następnie pozostanie tylko ze sobą połączyć. Dla osób, które odważniej podchodzą do prac montażowych, można polecić spawanie poszczególnych elementów. Warto jednak pamiętać, że łączenie stali nierdzewnej tą metodą jest skomplikowane i wymaga sporo doświadczenia.

 


Stal ocynkowana  |  Stal nierdzewna  |  Ogrodzenia panelowe


 

Projekt balustrady

Kolejnym krokiem będzie dokładne zaprojektowanie balustrady. W tym celu warto wykonać rzut techniczny klatki schodowej, tarasu, balkonu czy innego miejsca, w którym stanie nasza balustrada. Na rysunku należy dokładnie zwymiarować dany obszar, a następnie wyznaczyć miejsca montażu słupków. Pozwoli to ocenić zapotrzebowanie na poszczególne akcesoria montażowe. Kiedy paczka z materiałami z hurtowni stali lub od producenta będzie już w domu, zweryfikowane zostaną nasze obliczenia.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Montaż balustrady krok po kroku

Montaż balustrad w każdym obiekcie będzie wyglądał nieco inaczej. Jest to zależne nie tylko od charakteru balustrady, ale także miejsca, w którym ostatecznie ona stanie. Jednak za każdym razem można wyszczególnić kilka etapów prac, które są niezmienne. Z uwagi na różnicę wysokości i poziom skomplikowania konstrukcji najtrudniejszy jest montaż balustrady na schodach dwubiegowych. Analizując go, można wyszczególnić następujące etapy montażu:

Należą do nich:

• montaż słupków nośnych - do podłoża za pomocą kotwy mocuje się pierwszy i ostatni słupek w ciągu schodów,

• wstępne mocowanie balustrady - za pomocą taśmy izolacyjnej mocujemy rurki mające stanowić poręcz do słupków, oceniając wstępnie ich położenie,

• montaż słupków uzupełniających - słupki nośne wewnętrzne mocowane pomiędzy skrajnymi powinny dokładnie dolegać do balustrady,

• powtórzenie podobnego procesu na drugim biegu schodów,

• połączenie balustrad na półpiętrze - dobieramy odpowiednie kolanka skrętne lub uformowane pod kątem 90° w zależności od tego, czy ostatnie słupki stoją na spoczniku, czy na pierwszym i ostatnim stopniu ciągu schodów,

• pomiary układu kolanek względem balustrady i zaznaczenie miejsca montażu balustrady do słupków pionowych

• montaż balustrady do słupków - potrzebne będzie wiertło kobaltowe do nawiercenia otworów w odpowiednim miejscu oraz gwintownik,

• ustawienie zakończenia balustrady - w zależności od konstrukcji schodów i projektu balustrady, możemy zakończyć ją ustawieniem balustrady nad przepaścią, stworzeniem połączenia z poprzednim biegiem schodów lub wykończenie zaślepką.

• wykonanie połączeń kolanek na półpiętrach i piętrach - w zależności od wybranej metody można elementy skleić, skręcić lub zespawać.

Kierując się powyższymi etapami, można montować balustrady również na balkonach czy tarasach. Przy odpowiednio dobranych elementach i sumiennym podejściu do projektowania, montaż można przeprowadzić jedynie z użyciem wiertarki udarowej i odpowiednich wierteł. Tym samym możliwe jest zaoszczędzenie przynajmniej kilkuset złotych i sprawienie sobie satysfakcji z idealnie dobranej balustrady.

 

Do góry

Zobacz też:


Rodzaje profili nierdzewnych |  Najlepsze materiały na balustradę  |  Jak spawać stal nierdzewną?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium