Hale magazynowe namiotowe czyli co?
Hale namiotowe w świetle przepisów budowlanych
Wady i zalety hal namiotowych
Hale magazynowe namiotowe czyli co?
Większość przedsiębiorstw w swojej polityce dąży do unikania budowy dodatkowych powierzchni magazynowych. Takie obiekty generują pewne koszty na etapie wznoszenia konstrukcji, a także jej eksploatacji. Świetną odpowiedzią na takie zapotrzebowanie rynku mogą okazać się hale namiotowe. Choć kojarzą się głównie z przemysłem rozrywkowym i eventami, bardzo dobrze odnalazły się również w przemyśle i handlu.
Hale namiotowe to konstrukcje wykonywane z profili metalowych ocynkowanych lub rur aluminiowych łączonych ze sobą za pomocą elementów montażowych. Materiały muszą być odporne na czynniki atmosferyczne, trwałe, a ponadto powinny być stosunkowo lekkie. Konstrukcja nośna przypomina stelaż namiotu i bardzo często istnieje możliwość szybkiego zdemontowania jej w razie potrzeby. Nie ma ograniczenia konstrukcyjnego dotyczącego wysokości i powierzchni takich obiektów, ponieważ wystarczy dobrać grubsze profile metalowe, żeby poprawić nośności więźby. Ograniczeniem mogą być przepisy budowlane, które opiszemy w dalszej części tekstu.
Sama konstrukcja nośna to dopiero podstawa, którą należy wypełnić. Istnieje wiele sposobów na pokrycie dachu i zabudowę ścian. Wykorzystuje się do tego płyty PCV lub blachy stalowe, które dobrze znoszą zmienne czynniki atmosferyczne i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak najtańszą i podstawową wersją jest membrana z tworzywa sztucznego. Tkanina powlekana PCV jest odporna na czynniki atmosferyczne, nie rozdziera się, a dodatkowo jej nałożenie nie zajmie wiele czasu. Ostateczna decyzja co nałożyć na rury aluminiowe powinna uwzględniać także warunki atmosferyczne, jakie mogą występować w danym obszarze. Nie zaleca się budowy hali pokrytej płótnem w miejscach odsłoniętych i bardzo wietrznych.
SZYBKIE ZAPYTANIE
Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.
Hale namiotowe w świetle przepisów budowlanych
Nieco więcej światła na możliwości budowy obiektów namiotowych wykorzystywanych w magazynowaniu rzucają przepisy budowlane i założenia lokalne. Zacznijmy od wymiarów hali magazynowej. To, jakie wymiary może mieć taki namiot i czy w ogóle można go wznosić na posesji, określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Ten dokument dokładnie określa rodzaj zabudowy, jaka może być wznoszona w danym miejscu, a często także wskazuje na maksymalne wymiary, głównie dotyczące wysokość budynków. To właśnie MPZP jest pierwszym dokumentem, jaki należy wziąć pod uwagę. Jeśli go nie ma, konieczne będzie złożenie podania do Starostwa lub Urzędu Miasta o wyznaczenie warunków zabudowy.
W przypadku budowy hal namiotowych istnieje możliwość wniesienia ich na podstawie uproszczonej ścieżki formalnej, czyli zgłoszenia chęci wykonania prac. Taka procedura przydaje się w sytuacji, kiedy szybko potrzebna jest dodatkowa przestrzeń magazynowa, a jednocześnie budynek w założeniu nie będzie stał przez długi czas. Hale namiotowe na podstawie zgłoszenia mogą działać maksymalnie przez 180 dni, a po tym okresie muszą być rozebrane. Jeśli obiekt z założenia ma funkcjonować dłużej lub inwestor ma świadomość, że przekroczy wspomniane 180 dni, konieczne będzie przygotowanie dokumentacji budowlanej i złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.
W przypadku budowy hal magazynowych trzeba wziąć pod uwagę jeszcze ogólne przepisy budowlane. Przede wszystkim chodzi o odległości od sąsiednich posesji, a także od zabudowań czy drogi. Choć namiot z założenia jest obiektem tymczasowym, nie można budować go zbyt blisko ogrodzenia.
Fotowoltaika | Nowoczesne systemy ogrodzeń | Hale namiotowe
Wady i zalety hal namiotowych
Wzniesienie hali magazynowej zajmuje najczęściej kilka dni, a przy dużych konstrukcjach może to potrwać kilka tygodni. W porównaniu do obiektów murowanych, czy tworzenia hal stalowych okres ten jest zdecydowanie najszybszy. Także cena wykonania konstrukcji nawet ze specjalnych profili aluminiowych do kedry jest zdecydowanie najniższa. Dlatego, jeśli w firmie potrzebne jest szybkie przygotowanie powierzchni magazynowej i nie ma na ten cel zbyt wielu funduszy, taka opcja wydaje się najrozsądniejsza.
Namioty magazynowe, szczególnie pokryte płachtami z tworzywa sztucznego nie zapewniają dobrej szczelności. W związku z tym wnętrze szybko się wychładza, a także panuje w nim duża wilgotność. Takie warunki nie nadają się do przechowywania wielu towarów, choćby produktów spożywczych, czy nawet chemii budowlanej. Tego typu konstrukcje nie sprawdzają się też przy wysokim magazynowaniu, a zawartość namiotu pozostaje słabo zabezpieczona przed kradzieżą.
Wykonane z profili metalowych lub aluminiowych namioty magazynowe są w stanie szybko i w bardzo dużym zakresie powiększyć powierzchnię magazynową. Trzeba jednak dysponować odpowiednim utwardzonym podłożem, a także przechowywanie musi dotyczyć produktów o konkretnych cechach. Nie jest to zatem rozwiązanie idealne, ale w szczególnych przypadkach może okazać się zbawienne.
Zobacz też:
Co to stal czarna? | Jak wykonać wiatę śmietnikową | Recykling stali