Blog - Akademia Ulamex

Stale w obiegu - jak odzyskuje się stal?

Stale w obiegu - jak odzyskuje się stal?

 


 Spis treści:


Stworzony do recyklingu
Jaka stal nadaje się do recyklingu?
Sposoby odzyskiwania stali


 

Stworzony do recyklingu

Żyjemy w czasach niespotykanego jak do tej pory rozwoju technologicznego ludzkości. Produkujemy coraz więcej, modernizując otaczający nas świat. Często jednak bagatelizujemy fakt, że każda zmiana niesie ze sobą określone konsekwencje. Coraz częściej spotkać można opinie, iż współcześnie żyjemy w epoce nieodwracalnych zmian spowodowanych przez człowieka, a zwłaszcza, że żyjemy w epoce... śmieci.

 

Obserwacja tego stanu rzeczy zmusza nas do poważnego zastanowienia się nad racjonalną polityką recyklingową. Choć część ludzi o tym często zapomina, nasz świat nie składa się z nieskończonej ilości surowców naturalnych, a to co już wyprodukowaliśmy należałoby odpowiednio przerobić. Docierające z mediów społecznościowych obrazy pływających na oceanie gór plastiku, naprawdę napawają grozą...

Na szczęście nie musi to tak wyglądać z każdą rzeczą, której wartość użytkowa się kończy. Istnieją bowiem ważne dla przemysłu komponenty, których ponowne, wielokrotne wykorzystane jest możliwe - a jak się nawet okaże - opłacalne. Do takiej grupy należy stal. To surowiec będący stopem żelaza i węgla. Jego ciekawą właściwością jest to, iż modyfikując proporcje mieszanki można uzyskać rozmaite klasy twardości końcowego produktu. Przykładowo: tzw. stal czarna dzięki domieszce węgla nieprzekraczającej 2,11%, odznacza się wyjątkową twardością i wytrzymałością. Dzięki zastosowaniu różnych proporcji stal zachowuje swoją plastyczność i poddaje się wszechstronnym procesom technologicznych. Da się ją ciąć, rozciągać, prasować itp.

 

Biorąc pod uwagę wytrzymałość i niskie koszty produkcyjne, stanowi ona ważny trzon przemysłu. Otacza nas praktycznie zewsząd: począwszy od przemysłu spożywczego po przemysł motoryzacyjny czy budownictwo. Nie dziwi zatem fakt powszechnego zainteresowania powtórną obróbką tego materiału.

Stal jest produktem wyjątkowo wdzięcznym do ponownego przekształcenia. Jej wielokrotne przetworzenie nie powoduje osłabienia w stosunku do stanu sprzed obróbki. W tym przypadku recykling to nie tylko możliwość. To realna oszczędność, ponieważ ponowne wykorzystanie pozwala znacznie obciąć koszty produkcyjne i w maksymalny sposób wykorzystać dany surowiec. Nasza planeta również będzie wdzięczna: produkcja stali z recyklingu emituje znacznie mniejszą ilość gazów cieplarnianych do atmosfery i oszczędza wodę.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 


Jaka stal nadaje się do recyklingu?

Przede wszystkim, najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie materiału. Odpad stalowy powinien być dobrze oczyszczony, pozbawiony dodatkowych komponentów takich jak papier, plastik, szkło. Ponadto, tylko dobrze opłukane opakowania mogą zostać poddane właściwej obróbce. Niestety, tutaj pojawia się trudność, bowiem istnieje grupa odpadów, które nie mogą zostać skutecznie poddane recyklingowi.

Mowa tu chociażby o puszkach, które niegdyś zawierały rozmaitego rodzaju chemikalia – farby, oleje itp. Bezpieczeństwo późniejszego procesu przetworzenia jest w tym wypadku kwestią priorytetową. Problematyczne mogą być niektóre puszki po konserwach. Zawierają one powłokę cynową, którą trudno jest odseparować od stali. Dużym wyzwaniem recyklingowym są też elementy motoryzacyjne, które są stopione z innymi surowcami. Przykładem mogą być tu wszechobecne opony i wtopione w nie drut stabilizujący. Wykorzystując nawet zaawansowane techniki odzysku materiału, jest niezwykle ciężko uniknąć pozbyć się drobinek gumy.

 

Rozpoczynając wstępne sortowanie odpadów stalowych warto pamiętać, że aby maksymalnie zoptymalizować proces recyklingu, zebrane elementy nie mogą zostać zmieszanie z innymi stopami metali np. aluminium.

 

Co w takim razie najczęściej ląduje w recyklingu stali? Otóż najchętniej pozbywamy się tzw. złomu poamortyzacyjnego. To pozostałości małych i dużych odpadów z gospodarstw domowych, zużytych sprzętów rolniczych, starych maszyn zakładowych itp. Z kolei innym, równie dużym źródłem pozyskania surowca są odpady generowane przez same zakłady produkcyjne, warsztaty i inne miejsca zajmujące się stricte obróbką stali.

 


 Sprawdź nasze inne produkty:

Stal nierdzewna  |  Stal ocynkowana  |  Aluminium


 

Sposoby odzyskiwania stali

Obecnie najpopularniejszymi metodami odzyskiwania stali są dwie metody. Pierwsza z nich polega na spalaniu zebranych, nieposegregowanych surowców. Z uzyskanych w ten sposób pozostałości, za pomocą specjalnego magnesu przyciąga się resztki metalu. Tak wyselekcjonowany materiał zostaje przekazany następnie do hut, gdzie podlega dalszym procesom recyklingowym. Metoda ta - mimo iż jest wygodna – nie należy niestety do najbardziej optymalnych. Wraz z wysoką temperaturą spalania, metale takie jak cyna czy aluminium ulegają zniszczeniu.

 

Drugi proces polega na magnetycznym sortowaniu złomu z późniejszym tzw. odcynowaniem stali. Działanie to można uzyskać na dwa sposoby. Jednym z nich jest bezpośrednie zastosowanie sody kaustycznej na interesującym nas materiale. Dzięki zabiegowi ługowania chemicznego, zawarta w metalu cyna rozpuszcza się. O wiele bardziej precyzyjną zdaje się jednak metoda elektrolityczna. Odcynowanie przebiega w specjalnej komorze elektrolitycznej, która pozwala na dokładne oddzielenie zmieszanych metali. Tak uzyskane surowce mogą wrócić ponownie do obiegu i zostać wykorzystane do szeroko rozumianej produkcji: począwszy od małych opakowań i puszek, po większe wyroby jak rury czy profile.

 

Jak zatem widzimy, stal jest wyjątkowo wdzięcznym materiałem, który może podlegać wielokrotnej przeróbce. Korzystajmy z niej mądrze i odpowiedzialnie, a będzie służyć w obiegu przez wiele lat.

 

Do góry


 

Sprawdź nasze inne artykuły: 

Czemu warto inwestować w stal  |  Najbardziej niezawodny materiał budowlany  |  Stal w przestrzeni miejskiej



Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium