Co to jest siatka zbrojeniowa?
Najważniejsze cechy siatki zbrojeniowej stalowej
Zastosowanie dla siatek zbrojeniowych
Co to jest siatka zbrojeniowa?
Zbrojenie betonu najczęściej kojarzone jest z budową koszy z prętów stalowych, które mają za zadanie wzmocnienie struktury betonu. Jednak nie zawsze jest potrzebna przestrzenna konstrukcja koszy i w niektórych obiektach można zastosować siatki zbrojeniowe. Jest to element płaski, najczęściej elastyczny, wykonany z krzyżujących się prętów, który układa się w strukturze betonu w pobliżu jego powierzchni. Ma na celu przenoszenie obciążeń w newralgicznych miejscach i poprawę parametrów wytrzymałościowych konstrukcji.
Siatki zbrojeniowe mogą być wykonywane z różnego rodzaju materiałów, od czego głównie zależy ich ostateczne zastosowanie. Powszechnie w miejscach mniej wymagających układane są siatki z włókna szklanego, które sprawdzają się przede wszystkim przy cienkich warstwach betonu. Można spotkać też siatki zbrojeniowe wykonywane z gęsto plecionego drutu, które także mają zabezpieczyć materiały wykorzystywane do wykończenia wnętrza budynku. Tutaj produkty różnią się rodzajem drutu, a także wielkością oczka, jakie powstaje po skrzyżowaniu się drutów.
Jednak siatki zbrojeniowe wykonywane są także z prętów stalowych i przy bardziej wymagających pracach budowlanych. Używane są do nich pręty stalowe o różnych grubościach, które łączy się ze sobą za pomocą drutu wiązałkowego lub zgrzewania. Dzięki temu powstają płaskie siatki, które można montować w warsztacie i dostarczać na plac budowy w dowolnej postaci.
Siatki zbrojeniowe z drutów stalowych to konstrukcje o ujednoliconych wymiarach, co wynika z obliczeń konstrukcyjnych. Średnica drutu stosowanego do siatki zbrojeniowej to fi 6 lub fi 4, z kolei wielkość oczka pomiędzy krzyżującymi się prętami żebrowanymi to 10 x 10 mm lub 15 x 15 mm. Część z nich dostępna jest w sprzedaży także jako gotowe akcesoria o konkretnych szerokościach i długościach.
W szczególnych rodzajach konstrukcji warsztatowych stosowane są siatki o innych wymiarach oczek lub zastosowanych materiałach. Mogą to być siatki zagięte w formie kątowników w kształcie litery L oraz U. Dodatkowo można zastosować siatki o kształcie drabinek potrzebnych do zbrojenia konstrukcji podłużnych.
SZYBKIE ZAPYTANIE
Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.
Najważniejsze cechy siatki zbrojeniowej stalowej
Siatki są uznawane za element zbrojenia, dlatego pełnią podobne funkcje, jak kosze w konstrukcjach stropów czy zbrojenia fundamentów. Gotowa siatka zbrojeniowa fi 4 lub siatki tworzone pod konkretne prace budowlane mają za zadanie wzmocnienie struktury betonu. Zatapiane są w podłożach po to, żeby poprawić jego parametry odpornością na zginanie, ściskanie czy inne siły. Ponadto zastosowanie siatki pozwala też uniknąć pęknięć wynikających ze zmiany naprężeń wewnątrz struktury betonowej.
Siatki mają ponadto inne funkcje, które pozwalają na osiągnięcie lepszych parametrów użytkowych powierzchni. Już na początku pracy siatka pozwala uniknąć pękania betonu wynikającego z jego kurczenia się pod wpływem wiązania. Dzięki zastosowaniu siatki prace budowlane przebiegają szybciej. Jest to zasługą jej równej i jednolitej struktury, która umożliwia ułożenie zbrojenia dokładnie w wybranym miejscu. Siatka ogranicza ilość dźwięków przenoszących się między poziomami, a dodatkowo jej struktura to optymalne zestawienie nośności i ograniczenia zużycia materiału.
Siatki zbrojeniowe stosowane do szczególnych typów konstrukcji mają jeszcze jedną szczególną cechę. Można je formować nawet w bardzo nietypowy kształt, który następnie będzie miał cały murowany element. Sprawdza się to szczególnie przy konstrukcjach tworzonych na zamówienie i takich, gdzie nie wystarczy poziomowanie.
Polecane produkty | Nowoczesne systemy ogrodzeń | Aluminium
Zastosowanie dla siatek zbrojeniowych
Siatki zbrojeniowe to konstrukcje, których zastosowanie kojarzone jest przede wszystkim z wylewkami betonowymi. To właśnie przy wylewkach układana jest siatka jako element wzmacniający, który lepiej przenosi obciążenia i zapobiega pękaniu, a także poprawia jej wytrzymałość. Jaka siatka zbrojeniowa do wylewek? Tutaj warto zastosować jedną z siatek o standardowych wymiarach oczka i grubości pręta, które można dostać w sklepach budowlanych.
Musisz pamiętać, że tego rodzaju siatki możesz układać przy wylewkach o grubości około 4 - 5 centymetrów. Cieńsze wylewki poziomujące nie mają właściwości nośnych, a zastosowana siatka mogłaby wystawać ponad powierzchnię betonu. Nie zaleca się takiego wzmocnienia także przy wylewkach grubszych, w których jest ona praktycznie niepotrzebna. Przy wylewkach należy pamiętać też o ułożeniu dystansów traconych, które ustawią siatkę na odpowiedniej wysokości.
Siatki stosowane są także przy innych pracach prowadzonych wewnątrz budynków. Można stosować je do wzmacniania nadproży, czy newralgicznych części ścian. W budownictwie mieszkaniowym często wykorzystuje się je do zbrojenia płyt monolitowych prefabrykowanych, z których wznoszone są obiekty. Znajdują zastosowanie również przy wzmocnieniu podłoża w garażach, piwnicach czy innych podłożach układanych bezpośrednio na gruncie. Powszechnie tego typu konstrukcje wykonane z prętów o średnicy około 6 - 8 milimetrów wykorzystywane są też do tworzenia zbrojenia górnego i dolnego płyt fundamentowych.
Przy bardziej wymagających pracach nie wystarczą już cienkie pręty stalowe i konieczny będzie grubszy pręt żebrowany połączony drutem wiązałkowym na miejscu. Takie konstrukcje wykonywane są przede wszystkim w budownictwie drogowym do tworzenia płyt betonowych pod nawierzchnie asfaltowe. Dodatkowo siatki wzmacniają konstrukcję prefabrykatów, takich jak płyty oporowe czy korytkowe.
Ze szczególnego rodzaju siatek można tworzyć zbrojenie wykorzystywane do budowy nietypowych elementów architektonicznych. Można wykonywać z nich belki i słupy wolnostojące lub wzmacniające konstrukcję ścian w budynkach. Z dwóch warstw siatek przygotowuje się prefabrykaty do budynków kopułowych. Także wszelkiego rodzaju rozwiązania architektoniczne o półokrągłym czy innym nietypowym kształcie z reguły opierają swoją konstrukcję na zbrojeniu z siatki.
Siatki zbrojeniowe to płaskie konstrukcje składające się z podłużnie i poprzecznie układanych prętów. Część z nich jest zgrzewana, inne łączone ze sobą za pomocą drutów wiązałkowych. Niezależnie od tego, jakie zastosowanie znajdziesz dla siatek, zadbaj o wysoką jakość prętów stosowanych do ich produkcji. Tylko wtedy będziesz spokojny o jakość i trwałość wykonanej pracy.
Zobacz też:
Co to stal czarna? | Jaki drut do zbrojenia | Zalety krat WEMA