Blog - Akademia Ulamex

Jakie są metody cięcia stali?

Jakie są metody cięcia stali?

 


 Spis treści:


Jak przygotować się do cięcia stali?
Rodzaje cięcia stali
Cięcie stali metodami skrawania i tłoczenia
Pozostałe sposoby na cięcie stali
Cięcie wodą
  Cięcie laserem
  Cięcie gazowe


 

Jak przygotować się do cięcia stali?

Stal należy do najpopularniejszych materiałów stosowanych w przemyśle. Wykorzystywana jest do tworzenia niemal wszystkich konstrukcji, maszyn, pojazdów i elementów infrastruktury, które znajdują się wokół nas. Jej cięcie jest zdecydowanie najpowszechniejszym sposobem obróbki i stosuje się przy wszystkich pracach z tym materiałem. Z uwagi na rozmaite zastosowanie i potrzebę ostatecznego wykończenia, metod na cięcie stali jest wiele.

Przed przystąpieniem do pracy i wyborem odpowiedniej metody, musisz odpowiednio przygotować się do realizacji zadania. Pierwszym krokiem będzie ocena gatunku stali i wynikających z niej właściwości. Dlaczego to jest tak ważne? Nieco innych metod obróbki będzie wymagała twarda stal narzędziowa, a innej miękkie pręty stalowe używane do tworzenia strzemion w koszach zbrojarskich. Przy ocenie rodzaju stali warto wziąć pod uwagę też powłoki zabezpieczające, czyli cynk galwaniczny czy charakterystyczną strukturę stali nierdzewnej.

Jeśli ocenisz już, z jakim materiałem masz do czynienia, pora przygotować stanowisko robocze. Niezależnie od tego, z jakiej maszyny do cięcia stali zamierzasz skorzystać, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i otoczenia. Stal jest materiałem twardym, dlatego techniki jego cięcia wykorzystują znaczną energię do rozdzielenia struktury. Wykorzystywanie tych sił w niewłaściwy sposób może prowadzić do niebezpieczeństwa. Dlatego zadbaj o odpowiednie osłony, a także nie zapominaj o środkach ochrony osobistej.


 

Rodzaje cięcia stali

W kolejnym kroku związanym z przygotowaniem procesu, pozostanie Ci podjęcie decyzji dotyczącej doboru techniki cięcia stali. Tutaj wiele będzie zależało nie tylko od rodzaju materiału, jaki będzie poddawany obróbce. Pod uwagę musisz wziąć także jego grubość, ponieważ do cięcia blachy stalowej i grubych belek konstrukcyjnych stosuje się inne metody. Technika cięcia zależy też od precyzji, z jaką musi być wykonana obróbka i ostatecznego wyglądu elementu.

Najpopularniejszymi metodami cięcia stali są te, polegające na obróbce skrawaniem. Tutaj energia przekazywana jest do mechanicznego elementu tnącego, czyli tarczy obrotowej, brzeszczotu czy innych. Te standardowe metody cięcia powszechnie stosowane są w pracach rzemieślniczych, budowlanych, a także prowadzonych wokół domu. Cieszą się popularnością głównie ze względu na bardzo łatwy dostęp do urządzeń tnących. Pozostałe metody polegają na przekazaniu energii innym nośnikom jak woda, ogień, czy strumień laserowy. Uzyskuje się tym samym inne właściwości, jednak nie zawsze można mówić o uniwersalnym zastosowaniu tej metody.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Cięcie stali metodami skrawania i tłoczenia

Metody skrawania to sposób na przecięcie materiału z wykorzystaniem akcesoriów skrawających. Elementem tnącym może być wyposażony w zęby brzeszczot piły taśmowej czy ręcznej, która jednak stosowana jest tylko do drobnych prac. Osprzęt tnący nie musi być wyposażony w zęby, czego przykładem są tarcze obrotowe w szlifierkach kątowych, które powszechnie stosuje się do cięcia materiału w budownictwie.

Charakterystyczną cechą metod skrawania jest spory odpad materiału, który powstaje poprzez zbieranie go przez powierzchnie tnące. Nawet wąska tarcza do cięcia stali wytwarza sporo wiór, które stanowią stratę materiałową, a także prowadzą do niszczenia jego struktury. W zależności od wyboru narzędzia skrawającego możesz uzyskiwać inną dokładność wymiarów i kształt cięcia. Prace można przeprowadzać także na rozmaitych grubościach materiału, co pozwala uznać metodę za bardzo uniwersalną.

Metodą na czyste cięcie bez odpadów jest tłoczenie. Choć nazwa może kojarzyć się z obróbką plastyczną, chodzi o cięcie za pomocą gilotyn lub specjalnych pras mechanicznych wyposażonych w ostre krawędzie. Ta metoda dodatkowo umożliwia formowanie elementu, a zatem nadanie mu założonego kształtu. Metody cięcia stali poprzez tłoczenie sprawdzają się przede wszystkim przy cięciu wielu powtarzalnych elementów, często przy jednoczesnym wyginaniu ich. Nie można zatem uznać jej za uniwersalną, a duża maszyna musi być ustawiona na odpowiednim stanowisku.


 

Pozostałe sposoby na cięcie stali

W wielu przypadkach prezentowane metody wykorzystujące obróbkę skrawaniem lub mechaniczne tłoczenie nie są odpowiednie. Przykładem mogą być prace wymagające bardzo dużej dokładności wymiarowej, o którą trudno jest we wszystkich wspomnianych metodach. Dlatego z pomocą może przyjść woda i widzialny strumień promieni elektromagnetycznych. W szczególnych przypadkach przyda się także ogień.

 


Stal ocynkowana  |  Nowoczesne systemy ogrodzeń  |  Aluminium


 

Cięcie wodą

Cięcie wodą to metoda wybierana coraz chętniej z uwagi na jej ekologiczny charakter. Cięcie odbywa się za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem przepuszczanego przez dyszę o bardzo wąskiej średnicy. Dodatkowym czynnikiem poprawiającym parametry jest piasek ścierny o dokładnie dobranej średnicy ziaren. Ta metoda zapewnia najbardziej precyzyjne cięcie metalu i można stosować pracę na elementach o różnej grubości. Materiał nie wygina się i nie odkształca, ponieważ nie działa tu wysoka temperatura.

Z cięciem wodą wiąże się jednak niedogodność związana ze stosunkowo wysokimi kosztami całego systemu. Potrzebne jest nie tylko stanowisko do cięcia, ale także szereg urządzeń koniecznych do utrzymania parametrów roboczych i ciśnienia wody. Ponadto w zasadzie nie ma możliwości cięcia elementów o dowolnych kształtach, ponieważ urządzenia trzeba podłączyć do systemów robotyki. Proces cięcia jest też stosunkowo powolny.


 

Cięcie laserem

Podobne cechy charakterystyczne ma cięcie stali laserem, czyli wiązką promieniowania elektromagnetycznego. Tutaj także można uzyskać znakomitą dokładność wymiarową, a zastosowanie robotyki zapewnia powtarzalność cięcia poszczególnych elementów. Metoda jest powolna i wpływa na nagrzewanie się elementu ciętego, co nie sprawdza się przy wszystkich rodzajach stali. Jej przewaga nad metodą wodną polega też na nieco niższych kosztach eksploatacji, choć samo urządzenie jest kosztowne.


 

Cięcie gazowe

Pozostaje jeszcze jedna metoda cięcia elementów stalowych, czyli tak zwane cięcie plazmą. W tej technice wykorzystuje się palniki gazowe, które rozgrzewają materiał i doprowadzają do jego topnienia. Dzięki temu można ciąć palnikiem nawet bardzo grube elementy i całe konstrukcje. Zaletą tej technologii jest możliwość prowadzenia prac niemal w dowolnym miejscu, ponieważ butle z gazem transportowane są na wózkach, podobnie do urządzeń spawalniczych. Jest to sposób cięcia relatywnie tani, w porównaniu do pracy laserem czy wodą. Taka technologia powszechnie stosowana jest w przemyśle przy remontach lub wyburzeniach.

Cięcie stali za pomocą palników gazowych nie należy do metod precyzyjnych i nie nadaje się do pracy na cienkich wyrobach o grubości poniżej 2,5 centymetra. Wytopiony materiał stanowi odpad, a krawędź po cięciu nie ma gładkiego kształtu. Dodatkowo cięty element bardzo mocno się nagrzewa, przez co może dochodzić do odkształceń jego struktury

Metody cięcia stali są bardzo zróżnicowane, a efekt działania poszczególnych technik także różni się od siebie. Nie zawsze jednak musisz decydować się na samodzielne cięcie. Korzystając z oferty hurtowni stali Ulamex, możesz niektóre elementy zamówić w wybranych wymiarach. Pręty czy profile możemy przyciąć dla Ciebie, dzięki czemu unikniesz uciążliwych prac na budowie.

 

Do góry

Zobacz też:


 Co to stal czarna? |  Jak dbać o stal czarną?  |  Zastosowanie stali nierdzewnej


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium