Blog - Akademia Ulamex

Jak spawać stal nierdzewną?

Jak spawać stal nierdzewną?

 


 Spis treści:


Stal nierdzewna - charakterystyka
Na co uważać przy przygotowaniu i spawaniu stali nierdzewnej?
W jaki sposób spawać stal nierdzewną?
Bezpieczeństwo przede wszystkim


 

Stal nierdzewna - charakterystyka

Rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości materiały konstrukcyjne sprawia, że stal nierdzewna staje się coraz powszechniejsza. Choć opatentowano ją ponad sto lat temu, dopiero w ostatnich latach jej wykorzystywanie staje się bardziej powszechne. Materiał trafia nie tylko do budownictwa w postaci rur czy płaskowników nierdzewnych. Coraz częściej wykorzystuje się go również do tworzenia akcesoriów gospodarstwa domowego.

 

Stal nierdzewna to materiał odporny na działanie czynników korozyjnych. Nie wchodzi w reakcję z wodą, a także większością agresywnych związków chemicznych w niewielkim stężeniu. Takie parametry uzyskano dzięki dodatkom chromu, a w niektórych stopach także niklu. Poza znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi ten dodatek wpływa na estetykę powierzchni i stal nierdzewna powszechnie wykorzystywana jest do tworzenia elementów dekoracyjnych.


 

Na co uważać przy przygotowaniu i spawaniu stali nierdzewnej?

Opisując charakterystykę stali nierdzewnej i kwasoodpornej nie wspomnieliśmy o tym, że za odporność na agresywne środowisko odpowiada warstwa tlenków, która znajduje się na powierzchni elementów. Dzięki niej żelazo nie utlenia się, co zapobiega powstawaniu korozji. Jednak element odpowiedzialny za najważniejszą cechę tego materiału jest jednocześnie jej najsłabszym punktem.

 

Uszkodzenie powierzchni stali nierdzewnej może prowadzić do przerwania zewnętrznej warstwy i w efekcie do powstawania miejscowych ognisk korozji. Warto pamiętać, że także kontakt nierdzewki z narzędziami ze stali węglowej może prowadzić do zanieczyszczenia jej struktury. Nawet przypadkowy kontakt z podkładem stalowym czy zbijanie zgorzeliny zwykłym młotkiem może powodować późniejsze problemy z łączonym elementem.


FotowoltaikaStal czarna  |  Aluminium


 

W przypadku składowania konstrukcji stalowych zaleca się zabezpieczenie ich przed kontaktem z żelazem. Poszczególne profile nierdzewne należy układać na podkładach gumowych lub drewnianych. Niejednokrotnie dobre hurtownie stali dostarczają swoje produkty pokryte folią zabezpieczającą. Także w procesie spawania warto pozostawić na łączonych profilach folię zabezpieczającą, a usunąć ją jedynie z powierzchni bezpośrednio sąsiadującym z miejscem łączenia.

 

Należy też wziąć pod uwagę specyfikę tego typu stali. Z fizycznego punktu widzenia charakteryzuje ją wysoki współczynnik liniowej rozszerzalności cieplnej przy jednoczesnym niskim współczynniku przewodności cieplnej. Co to oznacza? Nie wnikając w szczegóły, należy ostrzec, że materiał ten zarówno podczas spawania, jak i po jego zakończeniu ulega odkształceniu. Niezależnie od metody użytej do łączenia odkształceń nie da się uniknąć, można jedynie ograniczyć ich zakres.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

W jaki sposób spawać stal nierdzewną?

Elementy ze stali nierdzewnej można spawać dowolną metodą spawalniczą. Wielu wykonawców poleca metodę MMA jako najskuteczniejszą do obróbki tego typu materiału. Do łączenia nierdzewki należy wykorzystywać specjalnie im dedykowane elektrody. Warto też pracować na możliwie najmniejszym natężeniu prądu, które jest w stanie utrzymać łuk, co powoduje ograniczenie nagrzewania się materiału.

 

Charakterystyka kątowników nierdzewnych sprawia, że dla uniknięcia odkształceń potrzebne jest wykonanie spawów montażowych. Co kilkadziesiąt centymetrów należy przymocować blachy poprzeczne za pomocą spawu montażowego lub skręcając elementy ze sobą. Jeśli istnieje taka możliwość, po wewnętrznej stronie spawu należy wykonać spoiny szczepne co kilkanaście centymetrów.

 

Łączenie prowadzi się spawem ciągłym, z tym że warto rozpocząć je od środka spawanego elementu lub prostego odcinka. W ten sposób ciepło rozchodzi się na zewnątrz. Sam materiał nie nagrzewa się tak bardzo i odkształcenia wewnątrz jego struktury rozchodzą się bardziej równomiernie. W czasie wykonywania spawania należy prowadzić elektrodę pod kątem zbliżonym do prostego. Pozwala to na spawanie możliwie najmniejszym łukiem, utworzenie niewielkiego jeziorka spawalniczego i ograniczenie nagrzewania się materiału.

 

Spawanie elementów ze stali nierdzewnej nie jest procesem łatwym i wielu doświadczonych spawaczy ma problemy z wykonaniem odpowiednich spoin. Odkształcenia powstałe podczas spawania i przy stygnięciu materiału mogą sprawić, że spoina popęka, a element straci odpowiedni kształt. Dlatego nie ma sensu zrażać się pierwszymi niepowodzeniami i metodą prób i błędów dochodzić do optymalnych ustawień.


 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że przy okazji spawania stali nierdzewnej trzeba myśleć również o bezpieczeństwie. Wiele osób podkreśla szkodliwość oparów powstających podczas spawania elementów aluminiowych czy cynkowanych. Tymczasem przy spawaniu nierdzewki ulatniające się opary również są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego bezwzględnie należy chronić drogi oddechowe, a prace prowadzić w wentylowanych pomieszczeniach.

 

Do góry

Zobacz też:


Porównanie stali czarnej i nierdzewnej |  Jakie są rodzaje stali nierdzewnej? |  Zalety stali nierdzewnej


 

 

 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium