Blog - Akademia Ulamex

Jak pomalować aluminium?

Jak pomalować aluminium?

 


 Spis treści:


Jak pomalować aluminium?
Czym pomalować aluminium?
Malowanie profili aluminiowych - jak to zrobić?


 

Jak pomalować aluminium?

Malowanie aluminium wymaga zastosowania odpowiednich lakierów dedykowanych tym powierzchniom. Ogromne znaczenie dla jakości powierzchni ma też właściwe przygotowania samego aluminium.

Powierzchnie aluminiowe charakteryzują się sporą trwałością i często przez wiele lat nie muszą być odnawiane. Malowanie aluminium może odświeżyć wygląd tego materiału, a farba będzie dodatkowo go zabezpieczała. Przedstawiamy techniki malowania aluminium i preparaty do tworzenia powłok lakierniczych.

Stopy aluminium są materiałem o niesłabnącej popularności. Powierzchnia blach i profili aluminiowych jest gładka, estetyczna, nie wchodzi w reakcję z wilgocią, a dodatkowo ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Malowanie aluminium to proces wykańczania powierzchni, który nie jest stosowany często i tylko szczególne produkty wymagają nałożenia dodatkowej warstwy farby. Sama praca nie należy też do łatwych i konieczne jest przygotowanie odpowiednich farb, środków chemicznych i narzędzi.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Czym pomalować aluminium?

Pewien specjalista wyraził kiedyś opinię, że aluminium nie da się pomalować i potrzebna jest do tego specjalistyczna farba. Choć słynny filmik bije w serwisach internetowych rekordy popularności, płynie z niego prawdziwy przekaz. Powierzchnie aluminiowe rzeczywiście sprawiają sporo problemu w czasie malowania i przed pracą trzeba uzbroić się w odpowiednią farbę, a także wiedzę o malowaniu takich powłok.

Zacznijmy zatem od doboru preparatu, który będzie właściwy do malowania powierzchni. Farba do aluminium to najczęściej preparat, który można zastosować również do malowania innych metali. Możesz wykorzystać tutaj farby uniwersalne do metali pod warunkiem, że znajduje się na nich informacja o możliwości malowania właśnie stopów aluminium. W sklepach budowlanych znajdują się też farby specjalistyczne dedykowane tylko powierzchniom aluminiowym, do których dobierane są nieco inne proporcje składników.

Do malowania profili aluminiowych można zastosować farby w dwóch wariantach. Pierwszym z nich są preparaty gotowe do użycia, które jednak wymagają wcześniejszego pomalowania powierzchni gruntem. Musisz tu precyzyjnie dobrać właściwości poszczególnych preparatów, najlepiej pochodzących od jednego producenta. Powłoka taka jest bardzo trwała, choć czas pracy przy jej aplikacji jest długi. Innym rozwiązaniem są farby 2 w 1, czyli tak zwane gruntoemalie. W ich składzie znajdują się zarówno substancje gruntujące, jak i kryjące, dlatego wystarczy jedno malowanie.

Poza składem farba do aluminium powinna mieć odpowiednią konsystencję, która będzie dostosowana do rodzaju malowanych powierzchni. Preparat nie powinien zlewać się po powierzchni blachy, a także zasychać w zbyt grubych warstwach. Pewne możliwości dopasowania konsystencji farby do rodzaju podłoża i wykonywanej pracy dają rozpuszczalniki. Zamiast jednak podejmować ryzyko z dodatkiem rozpuszczalnika, lepiej zdecyduj się na dobór kilku farb od różnych producentów. Sięgając po puszki o niewielkich objętościach, łatwiej znajdziesz preparat o konsystencji najbardziej pasującej do potrzeb.

 


Fotowoltaika  |  Ogrodzenia panelowe  |  Pręty aluminiowe


 

Malowanie profili aluminiowych - jak to zrobić?

Malowanie profili aluminiowych najczęściej prowadzi się w czasie renowacji płotu prowadzonej w obrębie własnego domu. Ogrodzenia aluminiowe cenione są za estetykę i żywotność, a w przypadku tych konstrukcji spore znaczenie ma też ich niewielka waga. Najtańszym sposobem na zmianę wyglądu płotu, a także korektę estetyki całego obiektu jest właśnie malowanie aluminium.

Zanim przejdziesz do aplikacji farby, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Ma to ogromne znaczenie przy malowaniu powierzchni każdego materiału, jednak przy aluminium może zaważyć o powodzeniu całej operacji. Przygotowanie podłoża jest ważne zwłaszcza na zewnątrz, gdzie na płoty aluminiowe oddziaływają czynniki atmosferyczne.

Jak należy się przygotować na malowanie profili aluminiowych? Przede wszystkim musisz dokładnie zebrać starą powłokę lakierniczą. Jeśli aluminium już było pokryte farbą, najlepiej zdjąć ją w całości. Możesz użyć do tego szlifierki kątowej z krążkiem ściernym, a po odkryciu metalu na całej powierzchni można wygładzić go za pomocą papieru ściernego. W przypadku profili aluminiowych, które wcześniej nie były malowane, wystarczy zmatowienie powierzchni.

Wszystkie elementy, takie jak profile i słupek systemowy aluminiowy, trzeba odtłuścić, umyć wodą, a następnie poczekać do ich całkowitego wyschnięcia. Jak pomalować aluminium? Najpierw musisz przeprowadzić test przyczepności farby na mniej widocznym elemencie ogrodzenia. Jeśli farba będzie dobrze kryła, można pomalować nią całe ogrodzenie, a w przypadku słabego rezultatu warto jeszcze raz przeszlifować i odtłuścić powierzchnię.

Samo nakładanie farby nie odbiega od standardowych prac prowadzonych na innych metalach. Można wykorzystać do tego ręczne narzędzia, czyli pędzle i wałki. Dobrej jakości farba do aluminium może być też nakładana za pomocą urządzeń pneumatycznych, jednak przy pracy na zewnątrz jest to dosyć ryzykowne i niezalecane.

Aluminium można pomalować, a ostateczna powłoka będzie stanowiła dekorację danej konstrukcji. Jednak żeby rzeczywiście tak się stało, potrzebna jest cierpliwość i sumienne podejście do wykonywanych prac.

 

Do góry

Zobacz też:


 Co to stal czarna? |  ogrodzenie z aluminium - czy warto  |  Czy aluminium koroduje?


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium