Blog - Akademia Ulamex

Ceowniki i ich rola w budownictwie

Ceowniki i ich rola w budownictwie

 


 Spis treści:


Charakterystyczne cechy ceowników
Zastosowanie i właściwości ceowników walcowanych na gorąco
Ceowniki stalowe zimnogięte w budownictwie
Ceownik z aluminium - gdzie go stosować?


 

Charakterystyczne cechy ceowników

Ceownik jest profilem konstrukcyjnym wykonywanym z metalu, najczęściej stali czarnej, ocynkowanej lub nierdzewnej. Jego nazwa pochodzi od kształtu w przekroju poprzecznym, który przypomina dużą literę C. Profile składają się z podstawy i dwóch bocznych ramion, które ułożone są do podstawy pod kątem prostym, a do siebie równolegle. Ceowniki stalowe tworzone są w procesach metalurgicznych, gdzie blachy stalowe wyginane są metodami na zimno lub walcowane na gorąco.

Kształt ceowników i sposób ich wykonania składają się na to, że te kształtowniki bardzo dobrze przenoszą nawet znaczne obciążenia. Dzięki temu sięga po nie szczególnie branża budowlana. W ofercie hurtowni stali można znaleźć profile wykonane w postaci prostych odcinków w różnych wariantach. Poszczególne elementy różnią się między sobą szerokością podstawy, a proporcjonalnie do niej rośnie długość ramion profili. W większości przypadków długości obu ramion w ceownikach jest taka sama, a konstrukcje asymetryczne są spotykane sporadycznie.


 

Zastosowanie i właściwości ceowników walcowanych na gorąco

Ceowniki stalowe różnią się między sobą sposobem ich formowania, z czego bezpośrednio wynikają właściwości tego materiału. Podstawowym i najłatwiejszym sposobem na formowanie jest walcowanie blach na gorąco. Jednocześnie takie konstrukcje uzyskują znakomite parametry wytrzymałościowe. Są odporne na zginanie, ściskanie i zachowują sztywność nawet przy zmiennych obciążeniach. Dodatkową zaletą wynikającą z walcowania na gorąco jest utrzymanie podobnych parametrów na całym odcinku profilu.

Wspomniane właściwości sprawiają, że ceowniki stalowe gorącowalcowane są wykorzystywane w budownictwie drogowym. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie wysokich parametrów wytrzymałościowych pomimo zmiennego obciążenia. Ceowniki trafiają zatem do budowy mostów, kładek, konstrukcji kolejowych czy wzmocnienia stropów. Z takich profili buduje się też konstrukcje maszyn przemysłowych, suwnic czy dźwigów. Z właściwości ceowników korzysta nawet przemysł motoryzacyjny, wykorzystując je do budowy pojazdów i maszyn rolniczych.


 

SZYBKIE ZAPYTANIE

Na zapytania odpowiadamy w godzinach 7-16 od Poniedziałku do Piątku.

 

 

Ceowniki stalowe zimnogięte w budownictwie

Nieco inne właściwości mają ceowniki, które formowane są metodą gięcia na zimno. Podobnie do konstrukcji formowanych na gorąco, są odporne na zginanie i znaczne obciążenia. Jednak dzięki tej metodzie profile okazują się znacznie lżejsze, a ich powierzchnia jest twardsza. Są też bardzo odporne na zgniatanie i rozciąganie, a ostateczne parametry zależą od rodzaju stopu stali zastosowanej do produkcji blachy. Niewielka waga profili ułatwia transportowanie elementów, wykonywanie z nich konstrukcji, ale także wskazuje na obszar zastosowania. Warto dodać, że podobne parametry mają też profile stalowe walcowane na zimno, które mają jeszcze lepszy stosunek wagi do wytrzymałości.

Gdzie stosować profile stalowe formowane na zimno? Najczęściej takie konstrukcje wykorzystuje się do tworzenia budowli inżynierskich, gdzie wymagana jest spora nośność, przy zachowaniu niewielkiej wagi. Z takich profili powstają więźby dachowe w halach magazynowych, przemysłowych czy obiektach widowiskowych. Z nich wykonuje się całe konstrukcje stalowe obiektów przemysłowych, garaży, a nawet marketów. Zastosowanie takich profili przyspiesza wykonywanie prac między innymi ze względu na możliwości łatwej obróbki, wiercenia otworów czy uzyskiwane dokładne wymiary elementów. Warto dodać, że w budownictwie stale próbuje się obniżyć wagę konstrukcji, dlatego zainteresowanie właśnie profilami formowanymi na zimno stale rośnie.

 


Panele ogrodzenioweStal ocynkowana  |  Aluminium


 

Ceownik z aluminium - gdzie go stosować?

W budownictwie i ogólnie przemyśle stosowane są nie tylko kształtowniki wykonane ze stali czarnej. Doskonałym przykładem jest ceownik z aluminium, czyli stopu glinu. Ten materiał ma właściwości, które okazują się nieosiągalne dla profili stalowych. Przede wszystkim aluminium jest kilkakrotnie lżejsze od stali, a także odporne na utlenianie i czynniki korozyjne. Choć wytrzymałość na zginanie czy uszkodzenia mechaniczne w przypadku tego materiału jest nieco gorsza od stali, ceownik z aluminium również znajduje zastosowanie w budownictwie.

Profile aluminiowe stosowane są najczęściej na zewnątrz budynku, gdzie wykorzystuje się ich odporność na wilgoć. Można użyć go do budowy konstrukcji nośnej ogrodzenia czy bram wjazdowych na posesję. Często z profili aluminiowych tworzy się konstrukcje pod banery reklamowe. Ponadto ceownik aluminiowy wykorzystuje się do budowy lekkich konstrukcji hal magazynowych, wiat czy namiotów. Z kształtowników powstają też elementy wyposażenia tych magazynów, czyli regały i półki do przechowywania towarów.

W każdej dobrej hurtowni stali, do jakich należy Ulamex, można znaleźć ceowniki w wielu wariantach. Te konstrukcje mogą być wykonane z różnych materiałów, a sposób ich formowania określa miejsce zastosowania ich w budownictwie. Profile można wykorzystać zarówno w przemyśle, jak i na własne potrzeby przy tworzeniu konstrukcji wokół domu. Sięgając po produkty z naszej hurtowni, możesz zamówić profile przycięte na wymiar i z dostawą w wybrane miejsce.

 

Do góry

Zobacz też:


 Co to stal czarna? |  Zastosowania rury aluminiowej  |  Zastosowanie blach ryflowanych


 


Platforma jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium